Buitenlandsch Nieuws. De kiesvereeniging /rEendracht maakt machtte Gro ningen, heeft tot caudidaat voor de Tweede Kamer gesteld - den heer Mr. W. H. Dullert. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad te Amsterdam is, na eene derde stemming, tot wethouder benoemd de heer Mr. B. H. M. Driesseu bij het lot tegen den heer Buchner. Aanstaanden Dinsdag4 Decemberzal in den Ko ninklijken Hollandschen Schouwburg te 's-Hage eene enkele gast-voorstelling worden gegeven der Kon.-Hoftooneelspeel- sterMevrouw Marie Niemann-Seebach geadsisteerd door het Duitsche tooneelgeselschaponder directie van den heer A. van Lier, uit Amsterdam. De voorstelling zal bestaan uit Eaust, treurspel in vijf bedrijven van Goethe. Het bestuur der Koninklijke Natuurkundige Vereeni- ging in Nederlandsch Indiëvereerde dezer dagendoor tusschenkomst van den bonorair-president van dat Genoot schap Dr. P. Bleeker, een rijk gemonteerde zilveren inkt koker aan den heer majoor der genie W. F. Versteeg, uit erkentelijkheid voor de vele diensten gedurende een reeks van jaren door hem als secretaris der Vereeniging bewezen. De inktkoker is een waar kunststukontworpen en ver vaardigd in de Koninklijke Nedcilandsche Fabriek van gou den en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten, eenige nadere beschrijving wel waard. De Genie der Physische wetenschappengezeten op vasten grond onder de schaduw van den bloeienden Pisang, reikt met de rechterhand een krans van verdiensten uit, terwijl haar arm op eene kolom steunt, waarop de namen van Arago, Gay LussacTorricelliNewton, Faraday, Huijgens en Jung- huhn. Hare linkerhand houdt de kaart van Nederl. Indië en aan haren voet en rondom ziet men attributen der Geologie, MetereologieKosmologie en van andere verwante vakken der Physica. Het voetstuk is versierd met het Koninklijk wapenschild en het omschrift: De Directie der Koninklijke Natuurkundige Vereeniging in Nederl. Indië aanW. F. Versteeg, Lid en Secretaris 1860 1866. Uit Amsterdam wordt medegedeelddat de naamlooze maatschappij «het Paleis van Volksvlijt" in een hoogst on- gunstigen finantiëelen toestaud verkeert. Er bestaat een schuld van f 29 5,5 00, die dadelijke voorziening eischt, waaronder het verlies op eene leening aan den overleden directeur Sarphati op f 120,000, waarvoor slechts een onderpand van f 89,000 in aandeelen en obligatiën van de maatschappij aanwezig is. Over 1866 zal geene uitdeeling kunnen geschieden. Te Biervliet is den 23sten dezer, in den hoogen ouderdom van bijna 9 6 jaren, overleden de heer Willem Leenhouts Lzu., rustend landman aldaarnalatende 160 kin deren kleinkinderen en achterkleinkinderen. In de vorige week zijn door den heer D. L. de Leur, wonende aan den Biltschen straatweg onder Utrechtgescho ten zes zoogenaamde pestvogels (ampelus garvulus) die in Siberië tehuis behooren en zelden in onze streken worden gezien. Na geëindigden straftijd is te Oud-Zevenaar Vrijdag namiddag jl. bij zijne verwanten teruggekomende vóór 20 jaren te Groenlo dienstdoende kapelaan Gepkens. Naar men verneemt heeft hij zich Zondag morgen vroegtijdig op reis begeven naar den bisschop van Utrecht. - Ds. H. W. Creutzbergpred. te Vaassen, heeft het beroep naar Vlissingen aangenomen. Door den gouv.-generaal van Neerl. Iudië zijn o. a. benoemd tot predikanten bij de Protestantsche gemeentende uit Nederland aangekomen Hervormde leeraars, als:tePas- soeroean Ds. C. G. S. Begemann- te Djocdjocarta Ds. B. J. Ovink; - te Padang Ds. J. T. A. van Dorp; - te Rembang Ds. F. J. J. Prins; - te Banda Ds. T. Hoog; - te Buitenzorg Ds. I. I. Diest Lorgion en te Amboina Ds. B. T. W. van Hasselt. Uit een particulieren brief van een landgenootdie in Neerl. Indië verblijf houdt, deelen wij het volgende mede: //Zondag morgen heb ik gekerkt. U moet namelijk weten dat er van tijd tot tijd hier een pastoor of domine komt. Nu was er sedert een dag of vier een pastoor hier en Zondag morgen hield hij kerk in de school. Niet alleen Roomschen gaan er dan, maar ook Protestanten, - daar het zoo wei nig voorkomt. Ten minste in de 6 maandendie ik hier benis er nog geen domine geweest. Nadat ik dus wat vlugger als anders mijn dienst had gedaanging ik naar de Roomsche kerk, waar wij een eenvoudige hoewel zeer goede preek gehoord hebben over het gebed. Ik moet zeg gen die pastoor sprak heel goed zeer eenvoudigmaar degelijk. Onder anderen sprak hij de soldaten zeer aardig aan. Ik heb die man bewonderd; geen oogenblik rust zoo lang hij hier is geweest, van 's morgens tot 's avonds huis bezoek doen. Waarlijk, dat is zeker, in Indië doen de pas toors oneindig veel meer dan de domine's en gedragen zich veel beter. U moest eens zien in de groote hospitalendag en nacht ziet men er de pastoor en voor niets deinst hij terug. Nadat de kerk was afgeloopen, verzocht ons kaptein S. om mee te gaan naar boord. Hij is gewoon om iederen Zondag kerk te houden en moest dat toen ook gaan doen. Al het volk kwam in de kajuit; de kapitein deed het ge bed en daarna zongen wij een psalm. Vervolgens las hjj een hoofdstuk uit den Bijbel en daarna een preek voor; - daarna weder twee verzen van psalm 119 en toen het nagebed. Ik verzeker U het was zeer plechtig. Dat herinnerde mij nog eens aan den ouden tijd en deed mjj de zaden nog eens opmerken door mijne lieve ouders in die dagen in mij gelegd en die al schieten zij niet altijd welig op, toch nooit geheel ver stikken." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 42°. des avoDds te 8 uren 42°, te 10 uren 42°. Donderdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 38°, 's namiddags te 4 uren 34°. Den 26sten November 's morgens te 9 uren is de heer Servais, violoncellist des konings van België, die ook iu Nederland een rijken oogst van lauweren plukte, te Hal, zijne geboortestad, waar hij eene schoone villa had laten bouwen door eene slepende en smartelijke ziekte weggeno men. Hij waï den 7 Juni 1807 geboren. Hij was de zoon van een musicus van de kerk te Halen van hem kreeg hij 't eerst onderwijs in de muziek en op de viool. De markies de Sayve vertrouwde hem vervolgens toe aan de zorgen van Van der Planken, eerste viool van het theater la Monnaie te Brussel. Op een goeden dag hoorde hij Platei en liet de viool varen voor de violoncel. Hij kwam op het Conservatoire on der diens leiding en werd spoedig een zijner uitnemendste leerlingen. Hij werd repetitor bij den cursus des meesters en maakte deel uit van het theater-orkest. Zijn talent groeide bij den dag, maar trok nog de aan dacht niet. Toen raadde Fétis hem aanom te Parijs zijne wijding te gaan halen. En zoo geschiedde het. De groote areopagus had hem gewijd. Na Parijs: Londen. Furore. Toen weer naar Brussel. Hij was toen nog geen dertig jaar oud. In 1836 tweede reis naar Parijs, 1837 reis door Neder land. Deze kunstreis was een triumftocht. In 1*839 lag Rus land aan de beurt en geestdrift vergezelde hem ook daar. Een tweede reis daarheen was niet minder gelukkig. Overal succes: in Duitschland, Zweden, Denemarken en Noorwegen. 184 8 zag hem aan het hoofd van de klasse violoncel aan 't Conservatoire te Brussel, waar hij een groot aantal uitmuntende leerlingen vormde. Servais was daarenboven violoncel-solo des Konings. De compositiën van den maestro bestaan uit drie //concertos" voor violoncel16 //fantasiën voor violoncel en orkest, zes //étu des" voor violoncel en piano. Met Grégoire componeerde hij veertien //duos" voor piano en violoncel op opera motieven met Leonard drie en met Vieuxtemps één voor viool en violoncel. Servais heeft den ouderdom van ruim 5 9 jaar bereikt. Hij was officier der Leopolds-orde. Men verhaalt dat keizer Maximiliaan Mexico te paard verlaten heeft, vergezeld van 400 Hongaarsche ruiters. Men had daarvan kennis gegeven aan Porfirio Diaz, die in last had hem gevangen te nemen, doch niet tijdig genoeg aan kwam zoodat de keizer gelegenheid had zich in te schepen. I)e toestand in Ierland begint onrustbarend te wor den. Geheele troepen personen van verdacht uiterlijk komen uit Amerika aau en worden streng bewaakt. Reeds meldden

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2