DE WEG HAAR HET HART, Puik echt Maastrichtsch Bier AFSLAG VAN PETROLEUM. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Advertentiën. de Man is niet volmaakt en de Vrouw ook niet! burg, Moskau, Kievw, Odessa, Wilna en Warschau plaats hebben. De inschrijvingsbiljetten worden tot 28 November (9 Dec.) bij het bestuur der artillerie aan het Russische Mi nisterie van Oorlog aangenomen. De bisschop van Montauban heeft een mandement uit gevaardigd waarin hij o. a. zegt: de samenspanning tegen den Paus is reeds zeer oud. Volgens de berichten uit Natal had bisschop Colenso een bezoek aan de kust gebracht en voor zeer volle ker ken gepreekt. Te Verulam had de leeraar W. H. Elder het meublement uit de kerk genomen en een sluitboom ge plaatst over de plaats waar het nachtmaal wordt uitgedeeld en las een lang protest en rede na de aankomst van den bisschop voor. Toen de laatste geëindigd hadbegon de bisschop voor een talrijk gehoor te preekenblijvende ook gemelde eerw. Elder den geheelen tijd door zitten. Daar in den avond de kerkdeur gesloten en de sleutel zoek geraakt was, werd de deur opengebroken. TOONEEENIEUWS. De begaafde kunstenares Mevr. Marie Niemann-Seebach, die op de voornaamste schouwburgen van ons vaderland enkele gastrollen is komen geven, bezocht ook Leiden, en gaf eene enkele voorstelling, op den 27sten November. Het kon wel niet anders of zij moest de eerst eacademiestad van Nederland bezoekenook vooral omdat zij rekenen kon op een warm en vriendelijk onthaal van alle kunstminnaren zoo onder het publiek der burgery als der studeerende jeugd. Zij had voor hare voorstelling te Leiden gekozeneen der meesterstukken van //den prins der Duitsche dichters," het heerlijke treurspel //Maria Stuart." Wij zeggen van het stuk niets. Schiller is, als dramaturg, boven onzen lofverheven. Behoeven wij nog te waarschuwen tegen de meening alsof hij historische karakters heeft voorgesteld Neenieder weet dat noch zijn Don Carlos (deze misschien wel het minst) noch zijn Wallensteinnoch zijn Wilhelm Teil, en ook niet zijne Elisabeth en zijne Maria Stuart getrouw in zijne treur spelen de rollen vervullendie zij gespeeld hebben op het groote schouwtooneel der wereldgeschiedenis. Die dichterlijke vrijheid heeft Schiller genomen. Misschien heeft hij ze wat ruim genomen. Maar wy lezen geene treurspelen en zien ze niet opvoeren om er geschiedenis uit te leerenanders dan die van 's menschen hart en hartstochten. En om die voor te stellen en te schilderen is schier geen meesterhand meester- lijker dan die van Schiller. Intusschen heeft hij niet altoos, en uit den aard der zaak zelfs maar zeldzaam, vertolksters als Marie Niemann-Seebach. Wij gingen naar den schouwburg met eene groote verwach ting, alzoo de dagbladen reeds hadden overgevloeid van lof- toezwaaiingen aan de groote treurspeelster. Maar onze verwach ting is verre overtroffen geworden. Het talrijke publiek is mede van ons gevoelen geweest. De toejuichingen en terugroepin gen schenen geen einde te zullen nemen. De academiebur gers brachten aan de verdienstelijke kunstenares eene kiesche huldedaar twee uit hen een fraaien bloemruiker haar gin gen aanbieden toen de voorstelling geëindigd was. Keurig en voortreffelijk was haar fijn spel. In de park scène met Elisabeth was zij in hare volle kracht. Ook de laatste tooneelen waren verheven en aandoenlijk. Wat on telbare nuances in dat spel! Haar afscheid van Hannah Ken nedy was het schoonste wat wij in dien aard ooit gezien of gehoord hebben. Zij werd door het Duitsche tooneelgezelschap van den heer Van Lier, uit Amsterdam, ter zijde gestaan, zoo goed en zoo kwaad dat ging. Over het mannelijk personeel moet eene strenge critiek het stilzwijgen bewaren. Er waren daaronder slechts een paar draaglijke acteurs, niet een kunstenaar. De rol van Mortimer gaat boven de krachten van den heer Bolsius. Maarhet zij ook er bij gezegddie rol is niet alleen moeilijk, ook ondankbaar. Misschien zou die heer ons in andere rollen beter bevallen, al mag hij nu niet, als het acteursspook in een van Heinr. Heine's nachtgezichten zeggen //Den Mortimer s pielt' ich am besten..." Mevrouw Wiese heeft //Queen Bess" voorgesteld op eene wijze, die, betrekkelijk, voortreffelijk mocht heeten. Zij had een beter onthaal verdiend van de zijde des publieks. Hare rol is ondankbaar, nevens de heldin van het stuk, en ne vens de gevierde kunstenares werd zij nu dubbel in de scha duw gesteld. Ook zij was in de parkscène zeer goed op hare plaats, die daar zeer, zeer moeilijk is. Over het geheel was zij wel de koningin, in wier woud de woorden van Max. Langenschwarz zoo juist passen Wij eindigen met den wensch Marie Nieman-Seebach nog eens te mogen weerzien. Vooral als Adrienne Lecouvreur zouden wij haar gaarne zien. Volgens het gerucht moet zij in die rol overvoortreffelijk zijn, om nu niet te spreken van hare Gratchendat aan het sublieme moet grenzen. Het is niet onnatuurlijk dat zijde Duitsche kunstenares de perso nages uit de meesterstukken harer Duitsche dichters ook het best weergeeft. Trouwens Schiller en Goethe behooren ook aan ons Nederlanders, vooral de eerste. Wellicht geen dich ter, zelfs geen Nederlandsche dichter, die zoo bekend, be mind en populair is bij ons als hij. Niet onverdiend of on verklaarbaar. Schiller behoort meer aan de menschheid dan aan Duitschland alleen of bij uitsluiting. Men zag het by de voorstelling van Maria Stuart: overal tot boven op de galerijen toe, hadden ontelbare toeschouwers hun Schiller in de handen. bij J. W. DE GROOT, Paardesteeg Wijk 6 N°. 1, die zich voor het leveren van deze en andere soorten wan KIEKEN minzaam aanbeveelt. Bij den Ondergeteekende is van heden af te bekomen BESTE GEZUIVERDE PETROLEUM le qualiteit a 38 cents de Kan. J. VAN ZONNEVELD, Hoek Haarlemmerstraat en Brandewynsteeg. De Directie BOAS en JUDELS heeft de eer te berichten dat zij hare eerste Voorstelling van dit Saisoen in bovenge- noemden Schouwburg zal geven op MAAHHIAG 3 DECEMBER 1866 zullende men alsdan ten tooneele voeren VAIV RICHELIEU. Nieuwe groote vaudeville in 2 Afdeelingen en 4 Tafereelen naar 't Fransch met nieuwe Costumes enz.; vrolijke vaudeville in één Bedrijf. Nieuwe vrolijke vaudeville in één Bedrijf. In welke stukken de hoofdrollen door Mevr. CORIJN en den Heer JUDELS zullen vervuld worden. Aanvang 7 uur. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires 1.20. Parterre ƒ1.00. Gallerij ƒ0.5 0. Achter-gallerij 0.30. r/Die Geschichte hab' ich erkauft, bis auf die heutige stund," en verder:" nNur wenige habengelebet mil solch verworfenen Sinn, Unci dennoch bin ich genennetjung frauliche Königinn gevolgd dook: tot slot Be plaatsen zijn te besprekenvoor Aandeelhouders op Zaturdag 1 December en voor Niet-Aandeelhouders op den Speeldagvan 10 tot 1 uur.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3