Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. en vermindering van kapitaal. Eene stad die even zoo han delt, moet het even zoo gaan. Maar zij zal bloeien, wan neer zij niet opziet tegen uitgaven die leven en vertier en welvaart kunnen geven onder de verschillende standen." Wij meenen dus daarin op zich zelf geen bezwaar te zientenzij daarin regel en orde te vinden zijn maar de jaarlijksehe aan zienlijke batige sloten van rekening zijn het juistdie het bewijs leveren niet van een zuinig beheeromdat men schijn baar zooveel over houdt; maar van een verward begrip, dat men koestert ten aanzien der vereischten van een beheer, dat zich moet regelen naar eene begrootingom niet meer te heffen door belastingen dan men behoeft. Hoe toch is het mogelijk, als de raming van inkomsten en uitgaven, om daarin evenwicht te hebbenzóó geschiedt dat de begrooting met een gering batig saldo sluit; dat er batige sloten van rekening zijn van 40,000 ja van ƒ79,000 Dan deugt de raming niet, want zij rust op grondslagen die niet in verhouding staan tot het gebouwen er wordt soms meer aan belasting geheven dan volstrekt noodig is, en - dat geeft aanleiding tot opdrijving der uitgaven. Wy slaan daarom weder het oog in de verslagen dei- gehouden Raadszittingen. Z. M. heeft Mr. A. J. Swart, oud-president van de beide hooge gerechtshoven in Nederl. Indië, benoemd tot lid van den Raad van Stateen aan Mr. T. Muiierop verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Wonseradeel. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd Dins dag de plechtige herdenkdag gevierd van het vijftigjarig be stuur van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden als grootmeester-nationaal der Orde van Vrijmetselaren in het koninkrijk der Nederlandenonderhoorige koloniën en lauden. Z. K. H. de feestvierende grootmeester-nationaal werd, bij zijne kom3t te Amsterdamdoor eene commissie uit groot officieren der orde afgehaald en aan het Paleis voor Volks vlijt door drie leden der feestcommissie ontvangen. In de voor den feestvierenden grootmeester-nationaal be stemde receptiezaal vereenigden zich mede de leden der verschillende opperbesturen en de buitengewone en gewone vertegenwoordigers van buitenlandsche hooge matjonnieke li chamen. Te halftwaalf werden de ordes-leden ter feestloge bin nengeleid en aldaar geplaatst overeenkomstig de bij de vastgestelde maatregelen van orde opgegeven voorschriften. De gedeputeerde grootmeester-nationaalvoorzitter der vergadering, opende, nadat allen gezeten waren, de feest loge en benoemde eene commissie, belast met de taak om den feestvierenden grootmeester-nationaal binnen te leiden. De feestvierende grootmeester-nationaal, door deze com missie geleid, ter feestloge verschenen zijnde, werd met ba zuingeschal en fanfares begroet en met luid gejuich ontvan gen door de feestelingen. Naar zijn zetel op den troon geleidwerd de jubilaris door den gedeputeerden grootmeester-nationaal verwelkomd, waarop Z. K. H. op de meest hartelijke wijze antwoordde. Zoodra Z. K. H. had plaats genomenwerdonder lei ding van den componist, de voor deze gelegenheid door den heer F. Dunkier gecomponeerde feest-ouverture ten ge- hoore gebracht. Vervolgens werd door de leden van het zangkoor, met begeleiding van orkest, het eerste gedeelte eener feestcan tate, gedicht van den heer J. ter Gouw, muziek van den heer W. F. G. Nicolaï, onder directie van den laatsteuit gevoerd. Solisten waren de heeren Schneider en Brassin van de Rotterdamsche Opera, die herhaaldelijk algemeen toegejuicht werden. De groot-redenaar der orde, de heer J. van Lennepdie vóór den aanvang der feestcantate naar het spreekgestoelte geleid was, verkreeg hierna het woord en droeg het eerste deel zijner feestrede voor. Aan het einde daarvan had de uitvoering plaats van het w eede gedeelte der feestcantate. De groot-redenaar droeg daarna het tweede gedeelte zij ner feestrede voor, waarna het slot der feestcantate werd aangeheven. De voorzitter deelde vervolgens aan den feestvierenden grootmeester-nationaal in eene korte aanspraak mededat de Nederlandsche Vrijmetselaren, zoowel hier te lande als die in de buitenlandsche bezittingen boven alles gewenscht heb ben, hem, in dit gewichtig oogenblik, eene schriftelijke verklaring aan te bieden van hunne dankbare gevoelens voor zijne onwaardeerbare dienstenen las daarop de deswege gemaakte oorkonde voor. Terwijl dit geschiedde werd bij den troon vóór den groot meester-nationaal het voetstuk geplaatst, waarop, na de le zing der verklaring, onmiddellijk het prachtige zilveren kistje werd gesteldter bewaring van de oorkonde bestemd. Door bazuin en trompetgeschal werd deze plechtigheid besloten. De kiesvereeniging //Groningen" te Groningen heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld den heer Mr. P. P. van Bosse. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is heden Woensdag o. a. ingekomen een koninklijk besluit, waarbij afgewezen wordt het beroep van N. Messchaert Snellenvan een besluit van Burgemeester en Wethouders van Leiden, waarbij aan hem de vergunning is geweigerd tot oprichting van een magazijn van beenderen in het perceel aan den Apothekersdijk alhier. Verkiezing tot lid van den gemeenteraad te 's-Gra- venhageUitgebrachte stemmen 839. Geldig 833. Volstrekte meerderheid 417. Gekozen de heer C. J. G. Baron van Har- denbroek met 611 stemmen. De heer W. van Oordt verkreeg 160 stemmen. Door wijlen den heer Gosselinvroeger commies bij het Ministerie van Koloniënis voor de Louisa-stichting te Rotterdam vermaakt een aanzienlijk legaat van 20,000. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-PIage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera comique Haydóe ou le Secretvoorafgegaan door de vau deville l'Ut dièze. In de gewone vergadering der Utrechtsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van handwerks- en fa- brieknijverheid in Nederland Maandag 11. gehouden, is ook de vraag besproken nop welke wijze kan de wet op de pa tenten worden gewijzigdopdat zij meer gelijkelijk druk ken Na uitvoerige samensprekingen is besloten, dat de vereeniging door de ter haar beschikking staande middelen zou trachten de afschaffing dezer belasting te bevorderen; - terwijl verworpen werd een voorstel, om bij de Regeering aan te dringen op eene nieuwe en verbeterde patentwet, in geval de Staat het verlies dezer inkomsten niet kon lijden, Te Rotterdam werd den 2 9sten September 11. door bestuurders van het aldaar gevestigde Algemeen Meisjes-, Vrouwen- en Weduwen-fonds rekening en verantwoording ge daan van het 3 8ste fondsjaar, waaruit bleek dat niettegen staande de 109 trekkende weduwen-pensioenen door en op het grootboek der Nationale Werkelijke Schuld rentende 2£ pCt. ingeschreven kapitaal zijn gedekt, aan de deelhebbers, na den tijd hunner deelneming van 3 tot 44 pCt. korting der jaarlijksehe contributie, worden verleend. De directeu ren zijn de heeren F. H. Batenburg en J. P. A. Francois, opvolgers van de overleden heeren Arbon en Gorlitz. Ds. W. J. Geselschap te IJselmuiden heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk be dankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins» dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Woensdag morgen te 6 uren 37°, te 8 uren 39°, 's middags te 12 uren 46°, 's namiddags te 4 uren 44°. De keizerin van Rusland wordt in de laatste dagen der volgende maand te Nizza verwacht, waar zij den win ter denkt door te brengen. In het begin des volgenden jaars zal zij door den grootvorst-troonsopvolger en zijne jeugdige gemalin aldaar worden bezocht, bij welke gelegenheid het nieuwe echtpaar waarschijnlijk ook een bezoek aan het hof der Tuileriën zal brengen. De Russische Minister van Oorlog heeft eene aanbe steding uitgeschreven voor de verandering van 162,000 ge weren in achterlaadgeweren, De bewerking moet te Peters-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2