N°. 2086. Woensdag 28 November. A°. 18616. Nieuwe belastingplannen. VII, LF.IIISI.il DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentién1-6 regels ƒ0.75, Iedere regel m er 12* Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels/"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct6. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 n. 41 m,; 3 u. 37 m.; 6 n 6 m.; 9 u. 5 m.; nRar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 1 u., de, overigp dagan 5 u.; van Amsterdam Beerebijtnaar Leiden Maandag n./m. 2 u. 30 ra. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat's raorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's uainidd. te 3 u. 35 n:.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. eu 3 u. 35 m. 'suaraiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-ïelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 u. 's in. tot 10 u. 30 ra. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad o\> onbepaalde tijden. - Burgemeee'r en Wet houdenMaandag en Donderdag t? li u. en Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren.-Bureau der Plaatselijke Secretarie '3 open da/elyks van 10i uren. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uren.-D# Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 's morgens 12i uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren au van 6 —6 uren; van 's-Rij as Oireote Belas tingen, Maaudag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. -?»a Zegel. Regis tra-.ie dagelijks van 34 uren; van de Hypotheken en bet Kadatitr, van 94 uren. Wat Prof. Buijs en anderen met hem er ook tegen in brengen eene belasting op het inkomen of op hetgeen ieders kapitaal of bezittingen, arbeid of talenten zuiver oplevert, en zulks naar de eigen aangifte der belastingschuldigen, - zg is de meest billijke en rechtvaardige heffing. Wat de uit voering en toepassing betreft, het hangt alles af van het oogpunt, waaruit men de zaak beschouwt. Eu niettegen staande men in onzen tijd over 's menschen verdorvenheid vrij algemeen niet zoo streng denkt als vroeger, 't is op merkelijk, dat men, waar het de deugdelijkheid der aangifte betreft, niemand vertrouwt, en gebrek aan goede trouw en eerlijkheid vrij algemeen heerschend beschouwt, zoodat men zelfs in den eed, al was het dat men naar het veldwin nend Godsbegrip daaraan nog waarde kan hechtengeen voldoende waarborg meent te bezitten tegen ontduiking. - Wij zouden gerust een proef durven wagen op het geweten en de eerzucht der belastingschuldigenom aan hen over te laten de aanwijzing der klassen, waarin zij meeneu vol gens hun inkomen te behooren. De openbaarheid van het kohier der aanslagen is een scherpe prikkel voor een deug delijke aangifte en wij zijn er nog niet van overtuigd, dat de uitkomst zou falen. In het plan van Burg. en Woth. ontbreekt eene strafbedreiging by verzuim of nalatigheid der aangifte, dat gelijk staat met ontduiking, strafbaar gesteld bij art. 271 der gemeentewet. De ambtshalve aanslag, bij verzuim van of bij onvoldoende aangifte mag niet als al ternatief in de plaats treden van onwil of verzuim tot aan gifte. Zóó zullen er waarborgen bestaandat de incometax zich niet oplosse in eene belasting bij classificatie, die we derom rust op den enkelen grondslag van de huurwaarde, die op zichzelf onvoldoende is om te strekken tot redelijken maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen. Met deze wijziging is het plan van Burg. en Weth. zeer aannemelijk en op zijn minst genomen tot het nemen van eene proeve zeer aan te bevelen. Maar is men bevreesd, dat die eigen aangifte onder den heerschenden geest des tijds geen grondslag of waarborg op levert voor een redelijken maatstaf van het inkomen, maar dat er behoefte bestaat aan grondslagendie men zien en tasten kan, dan komt het. plan van den heer Scheltema in aanmerking, dat veelmeer is eene belasting op de vertering gelijk onze personeele belasting voor het Rijk dan eene be lasting op het vermoedelijk inkomen. Huurwaarde van het- huis en de waarde van het mobilair, waarin ook rijtuigen zijn begrepen, wijzen den voet aan waaropden stand, waarin men leeft, - onze vertering of het minimum in den regel van het inkomen. De heer 8. volgt de wet op de per soneele belasting, maar met een factor. Of men berekent 6 pCt. van de huurwaarde en 1 pCt. van het mobilair, of 5 maal de huurwaarde met de waarde van het mobilair aan merkt als aanwijzing van het belastbaar inkomen en daar van 1 pCt. heft, _'t komt op hetzelfde neer. Prof. Buijs hecht aan den vorm en de definitie en dan is zijne beden king waar, ofschoon in het wezen der zaak het plan van den heer S. geen bezwaar heeft. Sedert meer dan 30 jaren is huurwaarde en mobilair belast naar schatting en tarief maar de heer S. wil waarheid in de schatting en geen ont duiking. Met een opklimmenden factor komt men tot billij ker aanslag, - maar wij bekennen het, dat de verhouding tot het werkelijk inkomen niet op den voorgrond kan tre den wel tot de vertering. De dubbele maatstaf van huurwaarde en waarde van het meubilair met een factor als derde grondslag is in elk ge val beter dan de enkele maatstaf, die Burg. en Weth. ter hand nemen voor hen die weigeren aangifte te doen. Schat ting van het meubilair kan zich ook regelen naar de voor brandschade verzekerde som- maar zij moet in elk geval meer nabij de waarheid zijn dan thans plaats heeft naar het bestaande tarief voor 's Rijks personeele belasting. Met die wijziging is dus het plan van den heer S. zeer aannemelijk en aanbevelingswaardig. De beslissing t.ussehen de twee plannen is naar onze mee ning niet moeilijk, want zij betreft beginselen; maar de taak voor de gemeentebesturen zou meer gemakkelijk zijn indien het Rijk afschaft de personeele belasting en aaD de gemeenteraden overlaat die geheel naar plaatselijke toestan den in te richten, zoodat ééne enkele directe belasting ge heven werd in plaats van de Rijks personeele belasting met de gemeente-opcenten en den hoofdelijken omslag. Op die wijze zou de afschaffing der plaatselijke accijnzen minder be zwaar in de gevolgen hebberr gehad en in dien geest had-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1