Buitenlandsch Nieuws. onderneming waarborgen op voor eene voordeelige geldbe legging, maar vooral voor een uitgebreid en vruchtbaar verkeer voor handel en nijverheid. Door den brigadier-kommandant der marechaussee te Axel isop aangifte van boekhandelaars te Neuzenpro ces-verbaal opgemaakt ten laste van den directeur van het postkantoor in laatstgemelde plaatster zake van het doen eirculeeren van inteekenlijsten op boekwerken. Het groothertogdom Luxemburg heeft een zijner voor naamste staatslieden verloven: de heer Jacques Wilmarstaats raad, is in den nacht van 19 op 20 dezer maand overle den, in den ouderdom van 7 7 jaren. Met Mei wordt het 2de reg. inf. van Maastricht te Breda verwacht. Vrijdag avond schoot de wind kwart over tienen vol gens de weerkundige waarnemingen te Utrecht, plotseling uit het westen naar het noordnoordwesten met een kracht van 7 5 Nederl. pond drukking, vergezeld van weerlicht. De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek is heden Maan dag in werking gesteld en levert het brood van 1 Nederl. pond tot de volgende prijzen, als: fijngebuild tarwebrood 2 2 ets.; - ongebuild 16 ets.; - wit roggebrood 9 ets.; - ge rezen 9^ ets.; - zwart 10 en zoet roggebrood 11 cents. Te Deventer heeft weder een moord plaats gehad. De knecht van den zoogenaamden hooischippervan Kam pen op Deventer varendewerd in den laten avond van Woensdag jl. op het dek van het schip met een mes steek, die diep in de zijde is gedrongenzoodanig gewond dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De schipper is gevangen genomen en naar het huis van arrest overge bracht. Hij blijft zijne schuld aan deze daad ontkennen. Ten einde aan bestaande bezwaren van dien en van anderen te gemoet te komenis men voornemens aan den Gemeenteraad alhier bij adres te verzoekendat de school uren op de openbare scholen zoodanig worden gewijzigd dat de avondurenzoowel als de Woensdag en Zaterdag namiddag, kunnen dienen voor de lessen in den godsdienst, de muziekenz. Heden Maandag is het voorloopig bestuur der Leid- sche Maatschappij voor Toonkunst, bestaande uit de heeren Prof. J. A. Boogaert, Prof. C. G. Cobet, H. C. Hartevelt en A. W. Sijthoff aangevuld met de heeren G. A. Reime- ringer, Dr. P. Hoekema Kingma, Ds. J. H. Maronier en J. Hoogdie mitsdien als commissarissen het bestuur zullen uitmaken. Tot directeur is aangesteld de heer A. J. Wet- rens, terwijl weldra de gelegenheid tot bet aannemen van nieuwe leerlingen zal worden gegeven en de noodige maat regelen zijn beraamd om deze Leidsche instelling eene betere toekomst te verzekeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 6 uren 42°, des avonds te 8 uren 4 2°, te 10 uren 42°. Zondag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 44", 's middags te 12 uren 47°, 's namiddags te 4 uren 45°, te 5 uren 4 5°, te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 4 5°. De commissie van toezicht van Oostenrijk op de staats schuld, heeft den stand der schuld, op 30 Juni 1866, be kend gemaakt. Volgens haar opgaven bedraagt de schuld 21,831,211,195.03 florijnen, waarvan een gedeelte rem boursabel: rentegeveud 720,787,485.465, niet rentegevend 313,334,643.455, en een gedeelte niet remboursabel: ren tegevend; 1,7 97,060,043.195, niet rentegevend 29 ,012,93s, voor rentebetaling is jaarlijks benoodigd 12 5,473,744.25 fl. Sedert 31 December 1 865 is de schuld met 264,831,693.36 fl. vermeerderd. Volgens berichten uit Spanje is de toestand rus tiger geworden en is de koninginverrukt over het succes van Narvaez, vast besloten om niet af te wijken van het gestrenge stelsel, door dezen ingevoerd. De koningin van Spanje heeft beslotenom in het begin der volgende maand aan den koning van Portugal een bezoek te Lissabon te brengen. Eene particuliere correspondentie uit Parijs bevat eenige ijzonderhedenwaarvoor de briefschrijver zegt te kunnen in- b staanbetreffende de reis van keizerin Eugenie naar Rome. Toen dit bericht in de dagbladen was opgenomen zegt de briefschrijver, volgde terstond een offlciëel dementi, en op dat oogenblik meende men dan ook in de hofkringen dat de keizerin geheel terug was gekomen van een planhet welk zij vier maanden vroeger had opgevat. In Augustus had zij het denkbeeld van zulk eene reis in den minister raad uitgesprokenmaar de meeste leden hadden er zich te gen verklaard de keizer zelf liet er zich niet over uit. Tij dens des keizers verblijf te Biarritz werd nog tot tweemalen toe dat plan aan den ministerraad onderworpen, maar tel kens met hetzelfde gevolg. De keizerin echter werd meer en meer doordrongen van de neiging om aan haar voornemen gevolg te geven. Te Compiègne kwam nu onlangs de zaak weder ernstig ter sprake. De meerderheid der ministers ver klaarde er zich weder tegenen de keizer bleef het zwij gen bewaren. Men weet nu niet naar welke zijde de schaal zal overhellen. De keizerin laat niets na om haar wensch te doen zegevieren. Zij zou den 18den Parijs verlaten om dan in Rome te komen op denzelfden dag, dat de laat ste Fransche soldaat die stad verlaat. Op die wijze zou, zoo al niet de steun der bajonettentoch zedelyk de steun van Frankrijk voortduren. Het plan verraadt ontegenzeglijk groote koenheid en gehechtheid aan den paus, maar uit een staatkundig oogpunt zou de uitvoering tot niets leiden zoo zij al geene verwikkelingen te weeg bracht, want niemand kan er voor instaan dat de Keizerin tegen elke beleediging veilig zou wezen. Bovendiengesteld dat dit niet gebeurde zij kan toch niet altijd in Rome blijven, en bij haar ver trek zou dezelfde toestand geboren worden, die nu, na het ontruimen van Rome door de Fransche troepenontstaan zal. Dit wordt door de ministers tegen het plan der kei zerin aangevoerdterwijl door hen ook gewezen wordt op den ongunstigen indrukdien hare reis naar Rome maken zouniet enkel op de Italianenmaar ook op een groot deel van Frankrijk en van Europa. Met het oogmerk dat oordeel van Europa uit te lokken en het aan de keizerin te onderwerpenis het bericht omtrent dien pelgrimstocht naar Rome in de Fransche bladen opgenomen. De vrienden der keizerin meenen echter dat de verwezenlijking van het plan zeker is en dat de gepantserde stoomschepen //La Mag- nanime" en //La Provence" reeds aangewezen zijn om de Aigle" te begeleiden, waarmede Eugenie naar Italië zou oversteken. Den 14den December is het September-verdrag uit voerbaar, den volgenden dag vindt de ontruiming van Rome plaats. Dien dag te 12 uren zal de Fransche vlag op den Engelenburg geheschen met 101 kanonschoten begroet en daarna vervangen worden door de pauselijke, die op gelijke wijze begroet zal worden. Te 3 uren zal het bezettingsleger per spoortrein de stad verlaten en zich naar Civita Vecchia begevenwaar het zich zal inschepen. In de kringen der Roomsch Catholieke bevolking te Londen wordt eene groote demonstratie georganiseerd tegen den 6den December, ten gunste van het wereldlijk gezag van den paus. Bij die gelegenheid zal in St.-James Hall eene meeting met de broederschap van St.-Petrus plaats hebben waarin de aartsbisschop Manning het voorzitterschap zal waarnemen. Tevens zijn er inschrijvingen geopend tot het bijeenbrengen van gelden voor den H. Stoel, met het ge volg dat binnen zeer korten tijd voor ruim 8000 was ingeschreven. De R. C. organen deelen tevens mede dat lord Clarendon eerst alleen en daarna met zijne familie op het vatikaan met den paus eene bijeenkomst heeft gehad. - Te Londen is men thans gewoon zijne sigaar aan te steken met een nieuw uitgevonden middel, dat den naam draagt van: //poudre de feu." Het bestaat uit pyrophorus besloten in een tinnen doosjemet nauwe opening. Brengt men eene kleine dosis van dit zwarte poeder in aanraking met het eind eener sigaaren haalt men lustig opdan wordt het gloeiend en steekt de pijp of sigaar aan. De koning van Dahomey heeft weder een groot men- schenoffer gebracht. Volgens brieven uit Lagos van 10 No vember stond hij op het punt, om tegen de Ashantijnen te velde te trekkenen om de welwillendheid der goden op zijne onderneming te verwerven deed hij 200 menschen slachten. Dit is de derde gruweldaad in het loopende jaar. Hieruit ziet men hoe weinig is te vertrouwen op de vertel-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2