Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de Leldschc lloogcscliool. Advertentiën. Leiden, 23 Nov. 1866. n in de- voorafgegane week. Lisse en Alkemade zijn hier nog steeds de meest besmette plaatsenTTeULeichéïdürprkwam thans geen geval voor. Te Bodegraven en Nieuwkoop nam de ziekte weder merk baar af, ook in de buurtschap Achttienhoven, hoezeer het karakter daar nog kwaadaardig blijft. Men zal te Nieuwkoop spoedig de wet van 15 September jl. in toepassing brengen. Als in vorige wekenhebben zich te Ter AarAarlander- veenZevenhovenen ook thans te Leimuideneenige ge vallen voorgedaanbehalve twee runderendie aan de ziekte stierven zijn alle aangetasten onteigend en afgemaakt. Te Woerden Waarder en Barwoutswaarder zal ook spoe dig met afmaking worden aangevangen. De ziekte is in deze streek zeer afgenomen. Echter was te LangeruigeweideHe kendorp en Oudewater het cijfer der aangetaste runderen weder hooger. Te ZwammerdamAlfenBoskoop, Hazerswoude, Bent-* huizen en de meer westelijk gelegen gemeenten bezuiden den Rijn, als Soeterwoude, Valkenburg, Katwijk en Leiden, gaat men steeds met de afmaking voort. De toestand ver anderde in de laatste weken in deze streek niet. Ongeveer een 20tal werden er wekelijks in deze gemeenten te zamen aangetast. Te Leiden, sedert 14 Juli bevrijd, brak de ziekte op een stal van drie runderen uit. Vrijdag werd aan het Ministerie van Marine te 's-Hage aanbesteed de levering van 25,000 ponden witte zeep. Daar voor waren vier biljetten ingekomen met de monsters. Het eerste was van Dobbeldam te Nijmegen-, de geheele partij, monster 1 a f 37,-, monster 2 a f 39,50, en monster 3 a 38,75 - het 2de biljet van Marggraaf te Delft, voor f 38,20; het 3de van Sanders en Comp. te Leiden, de geheele partij A voor f 3 9,-, B voor 37,50 en C a f 36,-, en eindelijk het 4de biljet van Zuidock en Comp. te Amsterdam, voor monster A a f 39,-, monster B a f 38,-, welke laatste gunning later na vergélijk der mon sters geschieden zal. - Donderdag was het 12| jaar geleden, dat de heer J. F. W. H. d'Engelbronnerchef van het station 's-Gra- venhage der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij die betrekking aanvaardde. Bij die gelegenheid hebben de beambten aan het station aan hunnen geachten chef aangeboden een prachtigen zilveren inktkoker met toepasselijk opschrift, ver vaardigd in de fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. De heer d'Engelbronner heeft de beambten zijn bijzonderen dank betuigd voor dit blijk van welwillend heid en hen des avonds, na afloop van den dienst, op recht har telijke wijze ontvangen. Algemeen wordt de wensch gedeeld dat het den waardigen chef nog lang moge gegeven zijn eene betrekking te bekleedenwaarin hij de tevredenheid van het bestuur der maatschappij en de genegenheid zijner onderhoorigen heeft weten te verwerven. Eene koe, toebehoorende aan den slachter M., te Zut- fenontsnapte Donderdag morgen aan hare bewakers en zette het op een -loopen. Nadat zij verscheidene straten in wilde sprongen was doorgerend vloog zij in den openstaan- den winkel van den manufacturier S. W. en drong tot in de kamer door. De heer W. stond achter de toonbank, zijne vrouw en de meid waren boven en de vier jonge kinderen naar school: omstandigheden, waardoor waarschijnlijk groote ongelukken zijn voorkomen. Nadat de koe een grooten spie gel van p. m. 80 had gebroken, smeet zij alles in de kamer ten onderste boven en stormde weder naar buiten. Nu wierp zij eene vrouw uit de volksklasse en een kind van S. omver, en stuitte op den hoek der Zaadmarkt en van het Wullensteegje op den brievenbesteller R., dien zij opnam en eenige passen verder nederwierp. Eindelijk ge raakte het verwilderde beest op de stadsbrug en verdween uit het gezicht, zonder dat het gelukt was het op te van gen. Men verneemt evenwel dat men tegen den avond de koe is meester geworden in een weiland aan gene zijde der rivier. Had de besteller R. niet juist zijne stevige lederen tasch voor het lijf gehad, dan waren de gevolgen noodlottig voor hem geworden. - Op den van Haarlem naar Uitgeest, enz. in aanleg zijnden spoorweg, heeft in den laten namiddag van Woens dag op de hoogte van Holland op zijn Smalst, alwaar het spoor kruisgewijze ligt, een treurig ongeval plaats gehad. Een der voorste zand- of materiaal wagensin welke wagens zich mede een aantal arbeiders bevonddoor de locomotief in vollen gang voortgesleept, geraakte los, met het gevolg dat de wagens met kracht tegen en op elkander drongen zoodat die letterlijk verbrijzeld zijnterwijl van de zich daarin bevindende personen, zij, die nog in tijds daarvan konden af springen ongedeerd zijn geblevende overigen echterwien dat niet zoo spoedig mocht gelukkenbekwamen hoogst ern stige kwetsurenwaarvan de gevolgen nog niet met zeker heid kunnen vermeld worden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Aalst Ds. J. A. Barbas te Zeerijp; - te Sassenheim Ds. D. Beeckman te Joure; - te 's-Hecr-Hendriks-Kinderen Ds. H. van Strien Cz. te Bennekom- te Eist Ds. W. Vliegenthart te Overlang broek. Bedankt voor het beroep naar de Christelijk Afge scheiden Gereformeerde gemeente te Middelburg door Ds. J. H. Vos te Katwijk a/Zee; voor de beroepingen naar Ga meren en naar Veen door Ds. P. Kapteijn te Sleeuwyk; voor die naar Neuzen en naar Zuid-Beierland door Ds. J. Alting te Maaslandvoor het beroep naar Burum door Ds. D. Thijs te Lutten aan de Dedemsvaart. Ds. A. Stuffken te Zuilichem en Nieuwaal heeft be dankt voor het beroep naar Arnemuiden; Ds. A. Dekker te Chaam voor dat naar Noordeloos. Aangenomen door Ds. D. K. Wielenga te Oldenhoven het beroep naar Amsterdamdoor Ds. P. den Boer te Baarland dat naar Kamperland en door Ds. J. Mos te Noordeloos naar Staphorst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Zaterdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 45c, 's namiddags te 4 uren 42°. De Fransche regeering heeft een nota naar Rome ge zondenhoudende aanbeveling aan den Paus, rechtstreeks met Italië te onderhandelen en den onderhandelaar Vegezzi te ontvangen. In den toestand van keizerin Charlotte is eenige ver betering gekomen. Zij heeft aan den koning der Belgen haren broeder, een brief van gelukwensching geschreven. Uit Londen wordt bericht, dat voor de nieuwe Rus sische leening, groot 6 millioen reeds voor een bedrag van 23 millioen is ingeschreven. Eene Amerikaansche eigenaardigheid is het doctoraat in de medicijnen van mej. Walker, welke als officier van gezondheid in het leger der noordelijken gediend heeft, zelfs krijgsgevangen en uitgewisseld is. Deze dame heeft dezer dagen te Londen eene voordracht gehouden over haar eigen lotgevallen en werkzaamheden. De medicinae studentendie voor een groot gedeelte het talrijk gehoor uitmaaktensche nen met deze nieuwe concurrentie weinig gedienden heb ben op zeer onbeleefde wijze uit de eenigszins vreemde en Amerikaansch gekleurde voordracht der spreekster, aanleiding genomen om haar op allerlei wijze met zingen en roepen te storen. Regelrecht daartegenover staat het bericht, dat zich eene maatschappij gevormd heeftom Indië te voorzien van vrouwelijke geneeskundigen. De Indische vrouwen willen zich in geenerlei geval door mannelijke geneesheeren laten ver zorgen. Engelsche vrouwen zullen na zich daartoe bekwaam gemaakt te hebbennaar Indië gaan en daar het middel punt maken eener geneeskundige missie, welke in onmid dellijk verband gesteld zal worden met de Christelijke mis sie, aldaar bestaande. 24 November. Tot Doctoren in de beide Rechten de heer H. N. Teding van Berkhoutgeb. te Amsterdammet een Academisch proefschrift, getiteld: de Reassurantie»en de heer C. H. Moens, geb. te Kampen, met Stellingen. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden by het overlijden van den Heer A. LIBRECHT LEZWIJN, be tuigt de familie haren opregten dank.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2