Kamer der Staten-Generaal te ontbinden //op voordracht van zijne verantwoordelijke raadslieden." De getrouwe opkomst der stemgerechtigden strekt ten be wijze, //dat ook zij het gewicht beseften van den plichtdie op hen rustte." De les uit den verkiezingstrijd is veelbeteekenend de leden der nieuwe Kamer behooren te letten op de geopenbaarde trekken van het Volkskarakter en die terug te geven bij het vervullen van hunnen last. Die trekken van de Natie zijn //warme Vaderlandsliefde, gepaard met innige gehechtheid aan zijne Vorsten uit het dierbaar Huis van Oranje; hooge waardeering van 's Volks rechten en vrijheden met beza digdheid en practischen zin." Die les betrachtende, zal de Kamer //het als een eersten plicht beschouwen, de voorschriften der Grondwet met ge trouwheid na te leven en, voor zooveel van haar afhangt, te zorgen voor eene richtige werking onzer constitutioneele in stellingen door nauwgezet te waken voor de rechten der on derscheidene staatsmachten." Die les wordt in verband gebracht met de plaats gehad hebbende gebeurtenissen//naarmate eene grootere bevoegd heid aan deze Kamer is toegekendzal zij met des te meer omzichtigheid zich in de uitoefening daarvan gedragen." Parlementaire strijd is gewettigd, maar bovenal zij het doel en den wenschom //door gemeen overleg en een drachtige samenwerking met de Regeering, veel tot stand te brengen wat tot heil kan strekken van Nederland." Door hare handelingen kan en moet de Kamer bij de Natie meer en meer de overtuiging vestigen //dat onze con stitutioneele regeeringsvorm den besten waarborg aanbiedt voor duurzaamheidvolksvrijheid en volksgeluk." Wij noemen die rede opmerkelijk en veelbeteekenendom dat zij met die openingsrede in harmonie is en nadat zij is uitgesproken, met toejuichingen ontvangen, geen wanklank bij de nieuwe Kamer ontmoet heeft. //Wij, Mijne Heeren leden der nieuwe Kamer, aanvaar den onze taak." Dat woord van den Voorzitter sterkt hen, die de verwachting en het vertrouwen van allendie niet meer aan de oudegeheel aan een nieuwe Kamer denken, waarop het woord toepasselijk is en blijve//het oude is voorbijgegaan; ziet, het is alles nieuw geworden." Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schuttery ook toege kend aan Mr. A. P. A. Schmidt, kapitein, en aan H. Garrer en F. W. Langguthsergeant-majoors bij de dienst doende schutterij alhier. Z. M. heeft voor het zittingjaar 1866-1867 tot Voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd den heer Mr. G. C. J. van Reenenvoorts benoemd tot burgem. der gemeente Sassenheim Mr. P. Lijndrajersecret, dier gemeente; Rutte A. StokmansCharlois en Katendrecht Mr. H. M. Barendregt; Lexmond W. N. J. van Slijpe- belast met de betrekking van rijks-advocaat in Friesland Mr. W. J. van Weideren Baron Rengersadv. bij het prov. ge rechtshof van dat gewest en lid van den raad der gemeente Leeuwarden; - aan J. B. Duisenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als not. te Boskoop, arrond. Leiden. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 24 Nov. niet plaats hebben. Het bevestigt zich, dat de publieke opinie te Gronin gen bij de aanstaande benoeming van een lid voor de Tweede Kamer zich meer en meer bepaalt op den oud-minister Mr. P. P. van Bosse. Het geschil over de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiestrict Maastricht kan uit het proces-verbaal der stemopneming tot op zekere mate van waarschijnlijkheid worden beslist, omdat daarin zijn opgenomen het getal ingeleverde stembriefjes en het aantal stemmen dat ieder persoon heeft verkregen. Er zijn bevonden 1714 geldige stembriefjes, bevattende ieder de namen van twee candidatendus uitgebracht 3428 stem men. Als van dit getal verkregen A 990, B921, C 892 D 35 en eenige anderen 74, verkrijgt men 2912 stem men, zoodat er nog 516 ontbreken aan het waarschijnlijk aantal uitgebrachte stemmen. Dat verschil moet worden ver antwoord door eene opgave of er, en zoo ja, hoeveel stem briefjes zijn ingeleverd, waarop slechts één naam is ingevuld. Maar er bestaat grond tot het vermoeden van eene onjuiste opteekening der stemmen bij de opening der stembriefjes. De arr.-rechtbank te Utrecht heeft ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van Mr. C. J. N. Nieuwenhuis tot raadsheer bij dit hof, de navolgende aan bevelingslijst van candidaten opgemaakt: 1°. Mr. C. N. C. van Hengst, subst.-griffier bij de arr.-rechtband te Utrecht; 2°. Mr. J. van Walré, adv. en rechter-plaatsverv. aldaar, en 3°. Mr. J. B. Strick van Linschotenkantonrechter te Loenen. Wij vernemen dat het groote Vrijmetselaarsfeestdat Dinsdag aanstaande in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam zal worden gevierdwordt opgeluisterd door de uit voering van twee voor deze gelegenheid vervaardigde com- positiën van den heer Dunckler, een feestouverture en een hulde der Nederlandsche broederschap aan den feestvieren den Grootmeester-Nationaal. Bovendien zal een feestcantate worden uitgevoerddoor den heer Nicolaï op muziek gebracht. Die beide componisten hebben zich belast met de instudee ring en leiding dezer stukken. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera Robert le Diable. - Dinsdag is te Dordrecht uit Leiden gevankelijk over gebracht de persoon Izaak Koster, die den 12den dezer te Leiden op heeterdaad op diefstal met inbraak betrapt isom daar een verhoor met vergelijkend onderzoek wegens de on langs daar plaats gehad hebbende inbraken te ondergaan. - Niet onaardig is het feit, dat op de grenzen der ge meente Ooststellingwerf een rijksveldwachter door een op ziener der jacht is gecalangeerdwegens 't plaatsen van hazestrikkentijdens hij daar surveilleerde op den verboden invoer van vee. Bij hetgeen sommige bladen melden ten aanzien van de ontmanteling van sommige vestigen, zooals Maastricht, Venlo, Bergen-op-Zoomfort Bath, Veere en Ylissingen verneemt mendat de wallen aan de landzijde van Ylis singen geslecht zullen worden, hetwelk als een geluk te be schouwen is, daar eene groote uitgestrektheid schoon en vruchtbaar grond aan den landbouw voor de cultuur en ook tot ontwikkeling en bijbouwing van industriëele onder nemingen zal worden hergevende wallen en batterijen den zeekant bestrijkende, zullen evenwel, naar men ver neemt, niet geamoveerd, maar integendeel verbeterd en goed gewapend worden; de manschap der artillerie ziet men dagelijks daaraan arbeiden. Het Japansche fregat //Ko-Y-ma" manoeuvreert aldaar dagelijks ter reede, 'tgeen nog al iets beteekeude bij de vreeselijke stormen, die daar reeds zes dagen woeden; het schoone schip heeft zich uit muntend gehouden. Dinsdag vierde een echtpaar te Utrecht het hoogst zeldzame feest van de diamanten bruiloft in het tweede huwelijk. De heer J. van Boom, huwde, na het overlijden van zijne eerste gade, op 24jarigen leeftijd met zijn nog in leven zijnde echtgenoote, met wie hij nog 60 jaren mocht vereenigd zijn. Van hunne kinderen werden reeds enkelen op jeugdigen en middelbaren leeftijd ten grave gebracht, maar zij beiden genieten nog de beste gezondheid. Het hevig onweder, dat te Groningen in den nacht tusschen Zondag den 18den November en Maandag woedde heeft het electrisch uurwerk op de beurs doen stilstaan op 2 u, 25', het oogenblik van het onweder. Het is namelijk geblekendat de dradendie de geleiding tusschen het uurwerk van den Atoren en het electrisch uurwerk vormen op verscheidene plaatsen gebroken en gesmolten zijn. Hier door kon dus de geleiding van den electrischen stroom tus schen de beide uurwerken niet plaats hebben. Daarenboven is de galvanometer, tusschen de geleiding, bij de Voltasche batterij staande, beschadigd, en een glazen klokje, waar mede die bedekt was, gebroken. Waarschijnlijk heeft de electriciteit langs den afleider van den toren naar den grond gaande, een zijweg genomen door het uurwerk langs de geleiddraden van den electrischen stroom waar doordeze ge broken en gesmolten zijn. Woensdag is er onder de gemeente Heenvliet nabij de 2de vlotbrug in het kanaal het volgend ongeluk gebeurd

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2