N°. 2083. Zaterdag 24 November. Eene opmerkelijke rede. LE1DSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12i Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regel^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 o. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'a uamidd. ie 3 u. 36 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. - Ooat-Indisohe Laadpoet. Over Southampton l en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijki-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'a m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestnur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren.- Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 ut en. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en vau 35 uren; vau 's-Hijlts Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De rede, waarmede de nieuwe zitting der Staten-Gene- raal door den Minister van Justitie vau 's Koniugs wege krachtens art. 98 der Grondwet, den 19den November 11. werd geopend, vervangt de gewone troonrede; - maar nu geen adres van antwoord daarop kan worden verwacht heeft onder de plaats gehad hebbende omstandigheden meer dan gewone beteekenis de volgende redewaarmede het voorzitterschap van de Tweede Kamer door Mr. G. C. J. van Reenen den 22sten November is aanvaard. Zij luidt aldus Mijne Heeren Ik heb de eervolle taak om uwe vergaderingen te leiden nimmer met meer schroom en diep gevoel van mijne onge noegzaamheid opgevat dan heden. Allen toch zijn wij door drongen van het gewicht van het oogenblik en gevoelen wy dat de houding en de beraadslagingen dezer Kamer een over wegenden invloed op de toekomst van het vaderland kun nen uitoefenen. Op voordracht van zijne verantwoordelijke raadslieden heeft onze geëerbiedigde Koning, gebruik makende van zyn grond wettig recht, de Tweede Kamer der Staten-Generaal ont bonden. Gedurende geruimen tijd hebben de verkiezingen aller ge moederen beziggehouden en de getrouwe opkomst der stem gerechtigden strekt ten bewijzedat ook zij het gewicht be seften van den plicht, die op hen rustte. De levendige, soms hartstochtelijke strijd is thans ge ëindigd en wij, Mijne Heeren, leden der nieuwe Kamer, wij aanvaarden onze taak. Vertegenwoordigers van een volk, bij hetwelk warme va derlandsliefde gepaard gaat met innige gehechtheid aan zijne "Vorsten uit het dierbaar Huis van Oranje, hooge waardee ring van zijne rechten en vrijheden met bezadigdheid en practischen zinbehooren wij op die trekken van het volks karakter te letten en die terug te geven bij het vervullen van onzen last. Zoo zullen wij door liefde voor Koning en Vaderland ge lijkelijk bezieldhet als een eersten plicht beschouwen de voorschriften der Grondwetaan welke wy allen gehecht zijn met getrouwheid na te leven en voor zooveel van ons af hangt zorgen voor eene richtige werking onzer constitutioneele instellingendoor nauwgezet te waken voor de rechten der onderscheidene Staatsmachtenen naarmate eene grootere bevoegdheid aan deze Kamer is toegekend, met des te meer omzichtigheid ons in de uitoefening daarvan te gedragen. Zoo zullen wij bij de behandeling der gewichtige onderwer pen waarvan de regeling in het zedelijk en stoffelijk be lang des volks zoo dringend wordt vereischt, met ijver en met die voortvarendheid, welke een grondig onderzoek niet behoeft uit te sluiten, werkzaam zijn, opdat ook op wet gevend gebied de Kamer aan hare bestemming beantwoorde. Waar over zoo vele en zulke hoogsibelangryke zaken beraad slaagd moet wordenzullen de meeningen noodwendig uit- eenloopenmaar al mocht bij verschil van gevoelen de par lementaire strijd levendig, soms warm worden, wij behoeven dien niet te vreezen, wanneer hij gevoerd wordt over de vraag, op welke wijze de Slaat het best zal zijn gediend en wanneer slechts de personende overtuiging en vooral de bedoelingen van andersdenkenden worden geëerbiedigd. Moge het ons gegeven wordenMijne Heerendoor ge meen overleg en eendrachtige samenwerking met de Re geering, veel tot stand te brengen wat tot heil kan strekkeu van Nederland, en door onze handelingen meer en meer bij de Natie de overtuiging te vestigendat onze constitutioneele regeeringsvorm bij het onvolmaaktedat elke menschelijke instelling aankleeft, den besten waarborg aanbiedt voor duurzaamheid volksvrijheid en volksgeluk. Het zal mijn ernstig streven zijn geachte Medeleden my het uitnemend bewijs van vertrouwendat mij door den Koning en door U is geschonken, waardig te maken dooi de betrekking die mij is opgedragen naar mijn beste ver mogen te vervullen. Wilt gij mij dezelfde welwillende over tuiging schenken, die ik steeds van de vorige Kamer mocht ondervinden." Na die mededeeling is het al aanstonds opmerkenswaar dig, hoe de voorzitter gevoelt, dat ude houding en de be raadslagingen dezer Kamer een overwegenden invloed op de toekomst van het Vaderland kunnen uitoefenen." Als een feit, dat geen tegenspraak duldt, wordt het grondwettig recht des Konings gehandhaafd, om de Tweede

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1