door een kelder met een valluik voor aan de straat weder verlaten, De dader is tot nog toe onbekend. Te Onderknijpe woont een man, Tjitte Hendriks de Vries, die 101 jaar oud is. Hij is nog vlug ter been en bezoekt geregeld eenmaal in de week het vlek Heerenveen. De Nederlandsche Internationale Spoorweg- en Haven- Maatschappij waarvan de gelegenheid tot deelneming op 45 en 6 December aanstaande te 's-Gravenhage en te Am sterdam is opengesteld en nog 15,000 aandeelen a f 236 voor Nederland zijn beschikbaar geblevenheeft ook ten doel den aanleg en exploitatie van een spoorweg van Sche- veningen naar Amersfoort met een zijtak naar Leiden. 's-Gra venhage Voorschoten, Soeterwoude, Koudekerk, Hazers- woude, Oudshoorn, Alphen, Aarlanderveen, Zwammerdam Boskoop, Bodegraven en Sluipwijk zullen daardoor met het Duitsche spoorwegnet in rechtstreeksche verbinding komen. Voor de geheele Rijnstreek is derhalve die onderneming van onberekenbaar belang. Gedurende de constructie wordt een rente van 7 pCt. 'sjaars verzekerd, door de aannemers te betalen. Met de haven te Scheveningen verbonden, levert deze onderneming waarborgen op voor een voordeelige geld belegging, maar vooral voor een uitgebreid en vruchtbaar verkeer voor handel en nijverheid. Naar men verneemt is door den heer J. W. Just de la Paisières, als gemachtigde van de Twentsche kiesvereeni- ging //Vaderland en Koning," te Tubbergen, een bezwaar schrift ingediend tegen de verkiezing van de heeren Van der Linden en Van Limburg Brouwer, op grond dat de ver kregen uitslag te wijten is o. a. aan omkooping, pressie en ongeoorloofde inmenging van de betrokken ambtenaren. Zes feiten zijn ter kennis van de Kamer gebracht; vijf getuigen zijn bij name genoemd en meer kunnen worden aangewezen. Aan het //Handelsblad" wordt uit 's»Hage geschre ven: //Overal vertelt men, dat de heer Zaalberg aan het hoofd van een zeer liberaal dagblad zal geplaatst worden dat men hier in de residentie wil oprichten. Hierdoor kan men zich licht verklaren met welk motief de hoofdman van lichtliefde en leven onlangs eene preek van politieke strekking gehouden heeft; de man zal eenvoudig eene proef genomen hebben welk effect zijn politieke maiden-speech op de hoorders zou hebben." Uit Luxemburg wordt het volgende gemeld: //De be sprekingen tusschen Luxemburg en Pruisendie in vriend- schappelijken vorm plaats vindenloopen over de volgende punten: Luxemburg zou de Pruisische bezetting in de ves ting Luxemburg wel willen toelatenmaar slechts als een concessie, niet als een recht, terwijl Pruisen het recht er toe eischt krachtens de Europeesche verdragen. Luxemburg moet bovendien een waarborg er voor verlangendat Prui sen zich bepaald zal verzetten tegen een eventueel besluit van het Noordduitsch parlement, houdende dat Luxemburg tot den Noordduitschen Bond moet toetreden. Pruisen, dat tot dusverre de toetreding van Luxemburg tot den Noord duitschen Bond niet heeft geëischtzal toch bezwaarlijk aan dit verlangen van Luxemburg voldoen en zich niet bij voor baat voor alle gevallen willen binden." - Te Amersfoort blijven de geruchten aanhouden, dat tegen Mei aanstaande het garnizoen aldaar aanmerkelijk zal worden vermeerderdmen brengt ook daarmede in verband dat er opnemingen zouden zijn gedaanom op de cavale- rie-stallen localiteiten tot kazerneering van troepen te bouwen. De beurtman, die in de Ganzepannenbrug in 't Al- melosche kanaal vast zat, is gelicht en uit de brug gehaald; de gemeenschap is dus te land en te water hersteld. Er la gen een 160tal vaartuigen reeds te wachten. De beurtschip per heeft tegen de Almelosche stoomboot, die het ongeluk te weeg bracht, eene dagvaarding ingesteld. Ds. D. K. Wielenga, pred. te Oldehoveheeft het beroep naar de Christ. Afgesch. Geref, gemeente te Amster dam aangenomen. Bij de op heden Woensdag plaats gehad hebbende verkiezing voor vier leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn van de 213 kiesgerechtigden ingekomen 62 stembriefjes, terwijl bij de opening daarvan is gebleken dat zijn uitgebracht op de heeren J. C. Zaalberg 55, J. van Heukelom52, D. A. Schretlen 41, H. C. Hartevelt 39, J. Scheltema 11, A. H. Eigeman 7, D. L. Wolfson 6, C. G. Meerburg 4, enz., zoodat bij volstrekte meerderheid zyn verkozen de aftredende heeren J. C. Zaalberg, J. van Henkelom en D. A. Schretlenalsmede in plaats van het aftredend lid WC. de Saindie verzocht had niet meer in aanmerking te komen, de heer H. C. Hartevelt. Waar Ds. Yan Boekeren als spreker optreedt, is de zaal steeds gevulden geen wonderwant wie kan gelijk hij zijn gehoor, dat meestal zeer gemengd is, zoo boeien? Wie weet vooral het nuttige met het aangename, het ernstige met het ironische zoo van pas samen te mengen en schet sen uit het volksleven met een godsdienstig waas overtogen zoo te leverendat zij tot het hart doordringen en stof tot ernstige overdenkingen geven Zóó was het ook aan den avond van Dinsdag, toen Ds. V. B. een spreekbeurt vervulde in de tweede winterverga dering met dames van de Leidsche Afdeeling der //Holland- sche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen." Tekst en voordrachtuitwerking en toepassingalles op zich zelf en in zijn geheel beschouwd, droeg de blijken van veel menschen- en wereldkennisonmisbaar voor een herder en leeraar eener gemeente. De novelle had tot titel //een grafschriften tot on derwerp de vraagvan wie kan gezegd worden, dat//hij of zij veel heeft gearbeid in den Heer?" De eerw. Spreker bracht zijn gehoor in het huisgezin van een weduwnaar met zeven kinderen, waarvan het oudste, een meisje van 20 jaar, de taak der huishouding en der moederlijke zorg, sedert het overlijden van zijn levensge zellin een jaar geledenop het sterfbed der moeder was opgedragen; die zij met voorbeeldigen ijver en trouw vervulde en waarvan het gewicht haar zoo op het hart drukte dat zij hare toekomst met zeldzame zelfverloochening daaraan opofferde, Trudade geliefde dochter van den eerzamen boek houder Van Gelder, werd met keurige verven geschilderd als een navolgenswaardig voorbeeld van zelfverloochening, uit Christelijke beginselen geboren. Die schetsen, dat teeke nen, die stoute en fiksche trekken, waardoor men moet zeg gen //zoo zijn er," betroffen ook de ontmoetingen, die de boekhouder had op zijne wandeling van huis naar het kan toor. De trekslede met de grafzerk, waarop het straks aan geduide grafschrift te lezen stondde voerman met zijne paarden- gaf het een en het ander niet een gewichtigen wenk voor gemeentebesturenom de zorg voor xene goede behandeling der trekdieren te stellen boven die voor de vei ligheid en bruikbaarheid der straten En wie ook mede de weegschaal in handen namwaarin de Spreker de arbeid in den Heer had gelegd tegenover het karakter en den levens wandel van eene adellijke gemoedelijke orthodoxe jonge dame, van eene rijke liefdadige weduwe, van een logementhouder, die een zedelijk overwicht handhaafde onder zijne begunsti gers, of van een predikant, type van een bomba9trijk redenaar, die veel werk maakte van vormen en daardoor opgang maakte- hij trok er voordeel uit voor eigen hart en levenal bracht de karikatuur de lachspieren in be weging. De geschiedenis van Truda, die eene toekomst van een gelukkig huwelijk met een proponent afwees voor den plicht, die haar aan het ouderlijk gezin verbondmaakte het hoofd onderwerp der novelle uit. Zij moest die zorg met den dood bekoopen't zij de ziekte waaronder zij leed en stierf het gevolg was van overmatige en uitputtende zorg voor het ge zin, voor vader, broers en zusters, 't zij die voortsproot uit zielestrijd, zieleleed, strijd tusschen neiging en plicht. De aanleiding en de omstandigheden van dien strijd werden levendig geschetst in al wat plaats vond met het spreeuwen nestje. De toespraak op het kerkhof bij de teraardebestel ling van de betreurde Truda bevatte de ernstige les van zelfverloochening als vrucht en blijk van Christelijke liefde. Onder dien indruk maar met levendige toejuichingen aan den hier en elders zeer gevierden Spreker, verliet het talrijk op gekomen beschaafd gehoor de zaalwaar weder een aange naam en nuttig uur was doorgebracht door de zorg van het bestuur der Leidsche Afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 37°, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 39°. - Woensdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 43°, 's middags te 12 uren 43°, 's namiddags te 4 uren 41°.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2