Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zij afvaardigdenen in den strijd der meeningen zal de dag bladpers voorzichtig zijn in haar oordeel en zich zorgvuldig onthouden van medeplichtigheid aan partijzuchtdoor die op te wekken of te voeden. Als het tijdstip der herkiezing aan breekt, waarop weer de helft der Kamer moet worden ver nieuwd, moge ieder wie hij zij onbeschroomd en zonder zelf verwijt terug zien op het vervlogen tijdperk, en de over tuiging erlangendat hij sprakschreef en handelde naar zijn beste weten en uit innige overtuiging vóór God, vóór Koning en vóór Vaderland! Z. M. heeft Jhr. Mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt benoemd tot secretaris van legatie te Berlijn. Z, M. heeft de heeren Mr. W. F. A. van Weckherlin en Jhr. Mr. A. E. E. de Stuers bevorderd tot secretaris van legatie, buiten bezwaar van 'sRgks schatkist; en Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen bevorderd tot secretaris van legatie, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, en tij delijk toegevoegd aan 's Konings gezantschap te Weenen. Z. M. heeft benoemd lot kantonrechter te Wageningen Mr. F. C. W. Koker, thans plaatsvervangend kantonrechter en advocaat aldaar, en tot griffier bij het kantongerecht te Vollenhoven Mr. M. G. Bentfort, advocaat te Leiden. Naar men verneemt heeft Z, M. dezer dagen bewil liging verleend aan de heeren Swaan en Van Heyningen, te 's-Gravenhageals gemachtigden der oprichters, voorde aldaar te vestigen naamlooze vennootschap, onder den titel van //Ned. Internationale Spoorweg- en Haven Maatschappij." Naar wij met leedwezen vernemen, moet Z. K. H. Prins FrederikDonderdag namiddag zich te voet naar het paleis begevende, in het Heulstraatje nabij hetNoordeir.de een val hebben gedaan, tengevolge waarvan Z. K. H. eenige verwondingen aan het aangezicht heeft bekomen. Hoewel niet van ernstigen aard, moet Z. K. H. hierdoor aanvankelijk veel hebben geleden. Het strekt echter tot genoegen te kunnen berichten, dat, ofschoon H D. nog niet geheel hersteld is, het toch met den veelgeachten vorst beter gaat. Vrijdag zijn te 's-Hagena afgelegd examen, tot eand.-notaris toegelaten de heeren F. D. Mariouwte 's-Gra venhage; A. J. Wolvekamp, te Rotterdam; J. Bon, te Ca- pelle a/d IJsel, en J. de Jong, te Mijnsheerenland. Te Bergen-op-Zoom is eene aanschrijving ontvangen van den Minister van Oorlog, dat de vesting zal worden ontmanteld en de gronden op 30 April 1867 komen on der het beheer van 's Rijks domeinen. Men zegt dat zulk een besluit ook is genomen ten aanzien van Maastricht, Venlo, Vlissingen en het fort Bath. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft aan Mr. D. van Weel, advocaat en rechter-plaatsvervanger te Rotter dam, onder den titel van buitengewoon hoogleeraar, opge dragen de tijdelijke waarneming van het hoogleeraarsambt, gedurende de ongesteldheid van Prof. M. des Amorie van der Hoeven. De gemeenteraad van Utrecht heeft in zijne vergade ring van Donderdag benoemd tot directeur van de stads scholen voor middelbaar onderwijs den heer Dr. J. L. Hoore- weg, thans te Harlingentot leeraar in de teekenkunst den heer M. J. Lens, thans te Wiesbaden, en tot leeraar in de wiskunde den heer J. E. Fischer, te Utrecht. De meerderheid der provinciale kerkbesturen heeft zich verklaard vóór de aanneming van het door de AlgemeeDe Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk ontworpen Reglement tot uitvoering van art. 23 van het in 1862 vastgesteld Algemeen Reglement, waarbij het recht der ge meenteleden is erkend tot het benoemen van kerkeraadsleden. De hevige N.-W. wind heeft een deel der stad Zwolle onder water gezet; de schutsluis te Zwartsluis kan niet ge schut worden er liggen aan beide zijden veel schepen de stoombootdiensten zijn belemmerd. Op den Rijnspoorweg zijn Donderdag 11. bij het sta tion Woerden twee treinen tegen elkander gestootendoor het te ver doorschieten van een goederentreineen trein is daardoor gederailleerdenkele goederenwagens zijn bescha digden er is eenige vertraging ontstaan in de aankomst van treinen. Ongelukken zijn er verder niet by voorgevallen. Zondag 11. is tusschen Gouda en Moordreoht door de stoomboot Eindhoven een vaartuig aangevaren, dat onmid dellijk gezonken is, zoodat drie kinderen, die zich in de kajuit bevonden slechts met moeite zijn gered. Mr. de Moll Moncourtouderling der Nederd. Herv. gemeente te Groningen heeft bij den kerkeraad dier ge meente een bezwaarschrift ingeleverd tegen uitdrukkingen in de bevestigingsrede, door Ds. B. J. C. Mosselmans ge houden bij de bevestiging van Ds. L. de Geer. De kerke raad heeft dat bezwaarschrift afgewezen met bijna eenparige stemmen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft eervol emeritaat verleend aan Ds. C. Simons, pred. te Dord recht, in te gaan 1 Mei 186 7. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Harderwp Ds. W. J. Geselschap te IJselmuiden; - te Maasland Ds. J. Westrik te Driebergen- te Koudum Ds. W. Sijpkens te Vee- nendaal- te St.-Janga Ds. J. Appel te Makkumen te Han- tum Ds. A. W. L. Talma te Katwijk-Binnen. Toezegging van beroep gedaan door den kerkeraad te Spijk aan den cand. H. van Veen, Aangenomen door Ds. C. F. Gronemeijer te Sleeuwijk het beroep naar Gaast en Ferwoude, en door Ds. I. G. Ormel te West-Kapelle dat naar Zaamslag. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Staphorst Ds. G. B. Mos te Noordeloos; - te Donkerbroek en Haulerwijk Ds. H. van Lokhorst te Lip penhuizen - te Genemuiden Ds. W. Raman te Hattem- te Veen Ds. P. Kapteyn te Sleeuwijk. Aangenomen het beroep -naar Sexbierum door Ds. P. J. van Smeden te Blija. Bedankt door Ds. J. van Goor te Boxum voor het be roep naar Arum. Naar men verneemt zijn door de rechtbank te Lei den voor de betrekking van kantonrechter te Alphen op de lijst van aanbeveling geplaatst: 1°. Mr. L. V. Ledeboer, griffier bij het kantongerecht te Woubrugge; 2°. Mr. W. A. L. Domis, griffier bij het kantongerecht te Harderwijk, en 3°. Mr. I. B. van Osenbruggengriffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 49°, des avonds te 8 ureu 44°, te 10 uren 42°. Zaterdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 40*% 's namiddags te 4 uren 37°. De gewezen koning van Hanover heeft het komman- deurs-kruis 1ste kl. der Guelphenorde geschonken aan den heer Mazel, Nederl. gezant in Hanover. De //Monit. Beige" bevat een besluit van den koning van België, waarbij aan baron Chazalop zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als Minister van Oorlog, terwijl hij tevens benoemd wordt als Minister van Staat en aan den heer Van den Peereboom de interimaire waarneming van het Departement van Oorlog wordt opgedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de dien dag gehouden zitting van de Kamer van Afgevaardigden medegedeeld, dat hij de hoop koestert, den invoer van vee uit Nederland weldra weder te zullen kunnen vrijlaten. Prins Napoleon heeft de keizerlijke familie naar Com- piègne vergezeld, een dag vóór de aankomst der overige genoodigden. De verhouding tusschen de leden der keizer lijke familie is beter dan ooitmen verzekert zelfs dat de keizerlijke prins peet zal zijn van het kindwaarvan prin ses Clolilde eerlang zal bevallen. De vermaarde cafó-concert-zangeresMile Thérésate Parijs, die sedert eeDigen tijd aan eene keelziekte lijdt, zal, millioen rijk, tot het bijzonder leven terugkeeren. Te Londen is het gerucht in omloop dat de Prins van Wallis, die zich te St.-Petersburg bevindt, van zijn paard zou gevallen en dientengevolge overleden zyn. Uit verschillende plaatsen van Groot-Brittannie komen berichten omtrent schipbreuken, die Zaterdag en Zondag jl. hebben plaats gehad. Zoo wordt uit Milford gemeld dat op de kust aldaar, in den nacht van Zaterdag op Zondag, ze ven schepen zijn gestrandwaarbij een groot aantal men- schen het leven heeft verloren. Ook in de nabijheid van Margate had men verscheidene wrakken gezien.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2