N°. 2078. Maandag 19 November. A°. 1866. De afgevaardigden voor de Tweede Hamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict JLeiden. LEIDSCi MHBLAD. Prij9 der Advertentiën1-6 regels 0.76 Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regela/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m,j 8 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 o. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 n., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam öeerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbuiliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.60 m.; 's nanaidd. te 8 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. 8poorv»eg-ïelegra«f dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 'i av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethoudert, Maandagen Douderdagte li uien. Commit tie van FabricageWoensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Wr.-.sdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - Pretident der Committit van Fabricage fa» Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretaries open da;elijks van 104 uren. - Thetauriedagelijks van 108 oren. -Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoiinzes dagelijks van 9laren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. De aanstaande opening der zitting van de Staten-Generaal brengt bijeen de nieuw gekozen leden der Tweede Kamer uit de verschillende hoofdkiesdistricten en daaronder die on langs met eene groote meerderheid van stemmen uit ons district op nieuw zijn verkozen. Moge die herkiezing uit verschillende beweegredenen zijn geschied, in dat opzicht is er zeker overeenstemming, dat bij de samenstelling van een nieuwe Kamer moet gedacht worden aan het hoofddoel der ontbinding: bevordering der eendrachtige samenwerking van de grondwettige machten. Wij achten ons buiten staat de staatkundige richtingen te omschrijven en te bepalen waar uit de nieuwe Kamer is samengesteld. Om liberaal, conser vatief of anti-revolutionair te heetenwordt er meer geëischt dan onbestemde uitdrukkingen of partijleuzen. Wij gelooven veeleer, na de ervaring van de laatste tijden, dat er een fusie van partijen bestaat, die, of uit godsdienstige óf uit staatkundige sympathieën is geboren. In het belang van de Nederlandsche Natiezoowel als van hare grondwettige re geering, is het wenschelijk en raadzaam, dat eene nieuwe Kamer optreedt, die aan geen antecedenten zich stoortmaar zich kenmerkt door eene eerlijke en trouwe gehechtheid aan de grondwet en ten minste geen blijken geeft van partijdige shibboleths of leuzenallerminst van sporen eener motie koorts, die allicht ook gewestelijke en gemeentelijke volks vertegenwoordigers zou gaan aantasten en besmetten. Wij hebben derhalve een bescheiden maar toch ernstig woord aan onze Leidsche afgevaardigden die de sympathie blijken te bezitten van de meerderheid der kiezers in het district. De bestrijding, die hunne vroegere verkiezingen onder vond, sproot uit verschillende beginselen voort, die ook wij badden en waarvan wij niet zijn afgeweken. Zij zou ook in meerder of minder mate tegen andere candidaten kun- nen gericht worden, die zich scharen onder de vlag van bet liberalisme, want 'twas al geen goud, wat er blinkt. Dat staat evenwel vast, dat aan geen terugtred of afwijking le denken valt op de grondwettige baan, die sedert 184 8 13 betreden, want al bestempelt men het Ministerie, dat aan het Bewind is, met den naam van conservatief, er is geen enkel blijk, dat het reactionair is, maar wel dat het op den grondwettigen weg voorttreedtmet behoud van -het geen door voorgangers is gesticht. Van vooruitgang, snelle of bedaardekan geene sprake zijndan van wat beslaat verouderd is en vernieuwing behoeft. In dien geest wenschen wij van de Leidsche afgevaardig den onpartijdig, nauwlettend en onbevooroordeeld toezicht op de regeeringsdadenonderzoek van de regeeringsvoorstel- len, beslissing zonder aanzien des persoons, maar ook zóó, dat theorie en practijk gelijken tred houden en elkander hel pen en steunen. Die wensch is tevens een billijke en recht matige eischals we letten op de plechtige eeden die wel dra bij vernieuwing moeten worden afgelegd. Als ieder spreekt en handelt naar zijne overtuiging en zich zelf rekenschap vraagt voor God en zijn geweten, dan moet er zijn //eene bestendige richting, die kracht van bestuur en van uitvoe ring bevordert" en die niet enkel beslaat in een bij de meer derheid van ééne stem verkregen beslissing. Dat zou het geval zijn, indien de nieuwe Kamer zich hoofdzakelijk liet splitsen door partijgeest in ministeriëelen en anti-ministeriëelenwant dan zou in de hand van eene kleine aaneengesloten partij van enkele leden het lot van onze grondwettige regeeriugsvorm zijn gesteld. Zulk een toe stand zou noodlottig kunnen worden voor de rechten en vrij heden der Natie, zoowel als voor het Koningschap, dat de Natie lief heeft. Wij zouden het innig betreuren, indien de statistiek juist was, die in sommige dagbladen voorkomt, want dan was óf regeeren onmogelijk ófmaar de gevolgen zijn niet te berekenen, als gemeenschappelijk overleg der grondwettige machten wordt vervangen door gestadigen strijd om de oppermacht. En nu wenschen wij de gekozen afgevaardigden op hun tocht naar 's Lands vergaderzaal een goeden reis. Moge zy geschieden onder het besef van het gewicht hunner laak en van hunne verantwoordelijkheid om toe te zien streng toe te zien op de daden van 's Konings verantwoordelijke raads lieden voorkomende ernstige bezwaren te brengen voor den Troon, maar overigens gemeenschappelijk de hand te slaan aan alles, wat 's Lands belang eischt, zonder arg of list, zonder zelfzucht of hartstocht. Meer dan ooit en dat is ook een goede vrucht der ontbinding - TW»c der kiezers gericht zijn en gevestigd blijven opr le panngff/Mae Lf r*"-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1