Binnenlandsch Nieuws. gesteld voor de landbouwschooldie als zeer gewenscht voor die provincie is te beschouwen en waarvoor Franeker als gunstig gelegen mag worden geachteene jaarlijksche bij- drage uit de provinciale kas, ten bedrage van f 3000 toe te kennen en van het daartoe te nemen besluit kennis te geven aan den Minister van Binnenlandsche Zakenop wiens uitnoodiging deze zaak bij de Staten ter tafel is gebracht. De politie dezer stad is in den laatsten tyd van twee lastige personages verlost gewordenbeiden zakkendragers van beroep, eerste donkaards en twistzoekers; zy droegen de bynamen van: //de Duivel" en //de Engel." De eerste, //de Duivel" namelijk, is aan de hier heerschende cholera bezweken, na 365 maal in de politiewacht zijne dronken schap te hebben geboet, terwijl zyn vriend, //de Engel," die 251 maal datzelfde genoegen smaakte en niet minder dan 3 2 uniformjassen van agenten van politie heeft stuk gescheurd, heden als vagebond naar de Ommerschans werd overgebracht. perceelen en algemeen te treffen zij die een inkomen heb ben van f 2 50 maar alleen te ontheffen gezinnen uit vier of meer leden bestaande, wier inkomen bedraagt van f 250 tot f 5 00, zoodat daardoor een breede zoom van de burgerij onder de onbelastbaarheid kwam. In het voorstel van den heer Scheltema kan diezelfde bepaling geldenwanneer de aftrek van f 250 voor elk hoofd en van f 25 voor elk kind uitsluitend en alleen berekend wordt voor gezinnen van vier en meer leden sterk. Op die wijze zal de arbeider en elk die met zijn handenarbeid en noeste vlijt het on misbare voor levensonderhoud en niet meer verdient, van alle belasting worden ontheven; maaralleen zij getroffen die meer dan het volstrekt noodige hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hoevelaken J. H. Krudop. HH. MM. de Koning en de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje zijn Donderdag ongeveer te 7 uren in de residentie aangekomen. Zoowel aan het station als langs den weg naar het paleis waren duizendendie de konink lijke familie met buitengewone geestdrift ontvingen. De toe vloed was zóó groot, dat reeds in de Wagenstraat de paar den werden afgespannen, en 's Konings rijtuig tot aan het paleis werd voortgetrokken. Tegen 9 uren begaven zich de arbeiders, voornamelijk uit de fabriek van de heeren Ent hoven onder het aanheffen van vaderlandsche liederen en met fakkellicht, naar het paleis des Konings. Kort daarop verscheen Z. M. in de vestibule en dankte herhaaldelijk en minzaam voor de blijken van genegenheid en liefde der be volking. Van vele woningen wapperde de nationale vlag. De Minister-president van Luxemburg, baron de Tor- naco, heeft in de Kamer eenige opheldering gegeven omtrent de aanhangige quaestie. Hij liet zich uit als volgt: Tus- schen het Kabinet van Luxemburg en dat van Berlijn heeft nooit eene wisseling van nota's plaats gehad betrekkelijk onze toetreding tot eenigen Bond. Ik verklaar voor valsch en verzonnen de berichtenwelke zonder eenigen grond voortdurend in bijna alle buitenlandsche bladen worden rond gedragen en waarin men iets weten wil van een ultimatum aan het Kabinet van 's-Hage of Luxemburg door het Prui sisch gouvernement te dier zake gezonden. //De eenige nota's die gewisseld zijn betreffen de vesting Luxemburg en de onzijdigheids-verklaring van Luxemburg van de zijde van Pruisen." Men wil, dat de nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal den 19den dezer niet in persoon door Z. M. den Ko ning, maar door eene commissie van zijnentwege zal worden geopend. De regeering zou het voornemen hebbengeene krediet- wetten aan de Staten-Generaal aan te biedenmaar de in de gesloten zitting ingediende begrootingswetten voor 186 7 aan het onderzoek van de Kamers te onderwerpen. Uit een overzicht der plaats gehad hebbende verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal blijkt, dat van de 3 9 leden, die vóór de motie-Keuchenius heb ben gestemd 10 zijn uitgevallen; en van de 23 die daar tegen stemdenéén overleden is en twee uitgevallen zijn. Van de 13 afwezigeD zijn twee uitgevallen, terwijl één, die zijn ontslag had genomen. In de kiesdistricten Assen, Leeuwarden, Zwolle, Zutfen Alkmaar, Haarlem, Amsterdam DordrechtGoesTilburg Roermond en 's-Bosch zijn nieuwe leden gekozen; in de overigen is geene verandering gebracht. In de zitting der Provinciale Staten van Friesland is aangebracht een voorstel tot het verleenen van provinciale subsidie voor de oprichting van een landbouwschool te Fra- neker. Te dien aanzien kan men nader mededeelen dat het Gemeentebestuur van Franeker geneigd is, met hervorming of opheffing van het stedelijk gymnasium, eene gemeente lijke hoogere burgerschool met driejarigen cursus op te rich ten en daaraan eene provinciale landbouwschool met gelijken cursus te verbinden, mits door het Rijk en de provincie jaarlijksche subsidiën worden verstrekt. Behalve de kosten der stichting van gebouwen enz., te zamen geraamd op ƒ44,000, wordt iedere inrichting gerekend jaarlijks te zul len kosten f 8650. Door Gedeputeerde Staten is alsnu voor Donderdag zijn voor eene commissie uit het prov. ge rechtshof de examens aangevangen van hendie dingen naar den rang van cand.-notaris. De navolgende heeren hebben dien graad verkregen als: C. P. Metelerkamp te Naaldwijk, A. J. de Mooij te Gouda, J. L. Nijhoff te Leiden en A. C. A. F. van Yelthuijzen te Rotterdam. Onlangs is in de dagbladen melding gemaakt van een paar voorbeelden van langdurigen schutterlijken dienst. Men meent in dit opzicht ook te mogen wijzen op den heer M. van der Lugt Melsert, kapitein-kommandant der dienst doende schutterij te Brielle, die eerlang zijn 56jarigen dienst tijd hoopt te vierenen die nog onafgebroken voortgaat met de schutterij te oefenen in het schijfschieten en haar te bekwamen in alles wat behoort tot den wapenhandel en den dienst. Op den 24sten October overleed te Stads-Kanaal An- nechien Majoor, weduwe Bruintjes, wegens haar altijd kla- genden toon in de wandeling genaamd //Annechien Lief- zeerte." Die vrouw leefde in zeer bekrompene en armoedige omstandigheden alleen van hetgeen zij bij de huizen bedelde; zij was 76 jaren oud en zat in de laatste drie maanden nacht en dag bij het vuur. By haar overlijden vond men meestal in kleine lapjes gewikkeldop verschillende plaatsen verborgen een aantal zeer oude muntspeciën waaronder van 1692 benevens eenig goudgeld en ander zilverwerk, zoo dat de bedelaarster aan hare erfgenamendie het ook zeer goed kunnen gebruiken, eene som van pl. m. f 6 00 nalaat. Uit Maastricht wordt geschreven Uit den Helder schrijft men van Woensdag: Bij de sedert gister heerschende N.-W. storm was de hoogste wind druk heden morgen te 8 uren 5 8 Ned. pond op de vierk. Ned. el: de richting van den wind was W.-N.-W.de barometerstand was 748.4 mm.; de thermometer 8.5 Cels. de ebbe gister avond te 11 uren 1.02 5 -f- AP. In den gepasseerden nacht werd hier een prachtig na tuurverschijnsel waargenomeneen zoogenaamde //Sterren regenwaarna een hevig onweder, vergezeld van hagel en stortregen. Dinsdag nacht is ook boven Arnhem en omstreken het hoogst merkwaardig natuurverschijnsel waargenomen, dat reeds voor geruimen tijd door de astronomen was aangekondigd. Den 12den November van het jaar 1833 ontdekte Prof. Newton een regen van lichtende asteroïden en berekende uit de beweging dier hemellichamen, dat zich Da 33 jaar het zelfde verschijnsel zou voordoen. Werkelijk zag men dan ook Maandag nacht, maar slechts in zeer geringe mate, bij be trokken lucht, eenige lichtgevende bollen aan den hemel. In den nacht van Dinsdag echter werd het uitspansel van 12 tot des morgens 6 uren onophoudelijk doorkliefd door vuurstralendie van het oosten naar het westen schoten en vurige lijnen achterlieten. Verscheidene asteroïden maakten aan het eind harer baan den indruk van eene ontploffing en namen dan verschillende kleuren aan. Andere ontstonden plotseling en verdwenen even snel op de plaats waar zy ge zien werden, zonder straal te vormen. Tusschen 12 en 2 uren was het verschijnsel het sterkst en telde een waarne mer 5 0 lichtsterren in eene minuut, waarvan sommige een straal achterlieten, die voor het oog de lengte van 25 el aan het uitspansel scheen te nemen. Terwijl dit verschijnsel van het oosten naar het westen werd waargenomenwas de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2