De arr.-rechtbank te Groningen heeft uitspraak ge daan in de zaak van den hoofdredacteur der //Prov. Gron. Courant." Zij heeft bij hare uitspraak overwogendat het geïncrimineerde stuk niet inhoudt smaad of scheldwoorden waaruit de bedoeling om te beleedigen per se kan worden afgeleid, maar meer eene aanduiding en eene beoordeeling van eene vermeende houding van den klager, tijdens het heerschen der cholera; - dat de beklaagde ter terechtzitting heeft ontkend het bedoelde stuk in zijne courant geplaatst te hebben met het doel om den heer V. D. te beleedigen en voorts in eenige der volgende couranten stukken heeft geplaatst, die de strekking hadden om den heer V. D. te ontlasten; - dat hij het bedoelde stuk eerst heeft geplaatst na en niet vóórdat de verontwaardiging om de vermeende houding van den klager te Groningen algemeen werd uit gesproken - dat alzoo bij gebreke van bewijs van de be doeling om te beleedigen de beklaagde van het hem ten laste gelegde behoort te worden vrijgesproken. Zij heeft daaromaannemende dat niet wettig bewezen is het feit den beklaagde te laste gelegddezen vrijgesprokende kos ten te dragen door den staatook die welke voor de ver dediging zijn aangewend. In den nacht van Zaterdag jl. was in het zoogenaamde Sassenheimer Gat bij de Ringvaart, door den zwaren golf slag, eene schuit, met steenen geladen, gezonken. Daar de schipper van die schuit den mast had gestrekenzoodat er in de duisternis geen teeken van onheil kon worden ont dekt, kwam eenigen tijd daarna eene aak, met rijstemeel, grofmeel, lijnkoeken en een grooten opperlast gezaagd hout geladenaanzeilen en stiet zoo hevig boven de gezonken schuit, dat zij lek voer en ook weldra begon te zinken. Daarop is nog eene anderemet turf geladen schuit met de beide eersten in aanraking gekomentengevolge waarvan ook deze hetzelfde lot heeft ondergaanzoodat er op die plaats drie vaartuigen lagen gezonken. De laatste schuit is gelicht, doch iedere poging om de aakdie slechts met den achter steven boven water uitsteekt en in de andere schuit zit vast geklemd te lichtenis vruchteloos gebleven. Niet dan met vletschuiten dacht men de zware, deels onbruikbaar gewor den lading uit het schip en dit daardoor weder vlot fe krygen. Toezegging van beroep naar de Herv. gemeente te Zevenbergen (Noord-Brabant), is verleend aan Ds. Yan der Lindenpred, te Berkel en Rodenrijs. Bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde ge meente onder 't Kruis te Leiden door Ds. C. van den Oever, pred. te Rotterdam. Wij vernemen dat de heer J. Holtz, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag heeft genomen als lid van den gemeenteraad. Volgens aankondiging zal op aanstaanden Maandag de opening plaats hebben van den thans geheel voltooiden schouwburg. Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen met hieronder eene gedetailleerde beschrijving te laten vol gen van het fraaie decoratie-werkdat door de heeren Zirk- zee en Reckleben alhier is uitgevoerd. Hel plafond is verdeeld in vier hoofd-corapartimenten elk afzonderlijk door vergulde banden ingeslotenmet zacht groene fonds en goud-ornamenten ophooging; voorts zijnde fonds versierd met vier onderscheidene muziek-attibruten of muzikale tropeeënwaaronder men bruine camées met ver schillende fantasie-koppen opmerkt. Het geheel schijnt on dersteund te worden door vier paren allegorische beeldgroe pen, voorstellende: 1°. het verstand en de berekening; 2°. de poëzie en de muziek; 3°. de koophandel en nij verheid 4°. de schilder- en beeldhouwkunst. Elk paar beel den draagt een medaillonin welke de vier jaargetijden door engelen groepen voorgesteld worden. Boven debreede, rijk vergulde en beschilderde, elliptisch omgaande corniche, die met een kronenden rand van vergulde palmetten ver sierd is, zijn smaakvolle arabesken geschilderd, waaruit schulpen met bloemen te voorschijn komen, die zich rondom het geheele plafond heen slingeren en op de corniche ne- derhangen. De ventilatorwaaronder de vergulde gaskroon met veer tig lichten afhangt, vormt eeuer. afzonderlijken elliptischen lijst rand waarvan het plafond met een sierlijk aangelegd verguld slangen-ornament behandeld is. De voorzijde (devanture) der galerij is paneelsgewijze in zeven hoofdvakken verdeeld, gedecoreerd met cartons, //en grisaille", op een wit met goud gedamaceerden grond, waarbij de namen voorkomen van Meijerbeer, MendelssohnVondel Cats, Schiller, Mozart en Beethoven. De devanture der loge-étage heeft vergulde arabesken en medaillons, met portretten van de voornoemde beroemde dichters en componistendoor lauwerkransen omgeven. Beide devantures zijn besloten binnen prachtig in goud beschilderde en met vergulde bouquetten opgelegde banden. De devanture der baignoires is paneelsgewijze, in noteboo- menhout geschilderd, staande op een plint van grijs napolions- marmer. De behandeling van het plafond der avant-scène maakt met de loges-grillées één ensemble uit; het stelt een ge- damaceerd fijn groene stof voor met gallon belegd, en sluit bij de manteau d'arlequin aan, hetwelk een donkerrood door gouden koorden opgehouden fluweel kleed voorstelt, voor hetwelk het wapen der stad is opgehangenwijders zijn de zij-insluitingen of wanden, op de meest rijke wijze afgewerkten is het front door eene zwaar vergulde lijst begrensdterwijl eindelijk fraaie branches het geheel vol tooien. Alsnu volgt het groote tooneelgordijndat een satin-rose stof voorstelt, en waarvoor donkerrood fluweel met opgeno men plooien afhangtopgeluisterd door breede gegallon- neerde gouden franjes, op stoute wijs met smaak en talent behandeld. Wij twijfelen niet of de buitengewoon talrijke opkomst van het publiek zal duidelijk doen blijken hoe verlangend men is om kennis te maken met deze zoo uitmuntend be werkte versieringen, waarvan wij door onze beschrijving vooruit eenig denkbeeld hebben willen geven. De Surinaamsche Courant bevat het volgende Wij zijn in staat gesteld den staat der ziekenverpleging in het hospitaal alhier gedurende de maand September, mede te deelen. Op den Isten dier maand waren onder behandeling ge bleven: van de landmacht 97, zeemacht 44, particulieren 209, te zamen 350 zieken. Gedurende die maand bijgekomen: landmacht 83, zee macht 31, particulieren 125, te zamen 239. Hersteld: landmacht 91, zeemacht 49, particulieren 121, te zamen 261. Overleden: landmacht 5, zeemacht 1, par ticulieren 14, te zamen 20. Op het einde van de maand bleven onder behandeling: landmacht 84 zeemacht 2 5 particulieren 19 8 te zamen 307. Er zijn dus in het geheel behandeld 5 89 lijders, waarvan hersteld 261, overleden 20, terwijl op 1°. October 308 on der behandeling bleven. Van het tijdstip af, dat de gele koorts zich heeft geopen baard (1°. Juni) tot aan het einde der maand September, is in het hospitaal opgenomen het navolgend getal lijders: Marine 101 overleden 12 Landmacht 75 8 Marechaussees 7 3 Koopvaardijschepen 3 8 6 Portugeezen 24 7 Chineezen 7 4 Particulieren 9 2 261 ~42~ (Portugeezen worden zij genoemddie vóór eenige jaren uit Barberdos geïmmigreerd zijnom den landbouw uit te oefenen. Zij schijnen echter hier niet te kunnen aarden en de sterfte onder hen blijft steeds groot. Men schrijft dit ook daaraan toedat zijom maar geld op te zamelen ten einde met een buidel terug te kunnen keerenzich van het slechtste voedsel bedienen en zich zelf het noodigste ont houden. De Chineezen leven er beter van en zijn daarom ook veel gezonder). De gele koorts kan, als heerschende epidemie, geëindigd beschouwd worden. Volgens opgaaf van den chef van den ge neeskundigen dienst (Dumortier) bevinden zich in het hospi taal op hedengeen gele koortslijders meer. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Donderdag morgen te 5 uren 42°, te 8 ureo 44°, 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 45°.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2