N°. 2075. Donderdag 15 November. A0. 1866 Het geschil over hel belasten van den werkman, Bij de aanstaande behandeling van nieuwe belastingplan nen in den Gemeenteraad komt dadelijk in aanmerking wat een geschilpunt geworden is tusschen de HH. Scheltema en Prof. De Bruyn Kopszal menbij het heffen van een be lasting op het vermoedelijk of werkelijk inkomen van de ingezetenen, den werkman vrijstellen? //hoever kan de di recte belastingheffing zich uitstrekken bij welke klasse van inkomen moet de grenslijn worden gesteldbeneden welke geene directe heffing behoort plaats te hebben Prof. De Bruyn Kops staat de meening voor, //dat gezonde begin selen omtrent gemeentebelastingen medebrengenom ook de geringe inkomens b. v. van bewoners van huizen van f 30 en f 80 huurwaarde, aan eenige directe belasting te onder werpen, te meer daar juist deze inkomens door de accijns afschaffing der laatste jaren zoo aanzienlijk zijn gebaat." De heer Scheltema beweert daarentegen//Bij het bepalen van de grens van belastingschuldigheid mag niet vergeten wor den dat aan de grens de belasting te zwaarder drukt naarmate ze zich verder uitbreidt; dat elke uitbreiding on der de mingegoeden ten bate komt van de gegoeden en vooral dat de breede zoom der maatschappij (de arbeidende en minvermogende klassen) waarop de uitbreiding moet plaats hebbengeheel verstoken is van allen invloed op het beheer en besteden van de opgebrachte gelden en op het opleggen van belastingen. De belastingschuldigendie tot die klassen behoorenmogen alleen betalen. Ik erken dat het zeer moei lijk is eene juiste grens van belastingschuldigheid af te ba kenen maar dit is eene reden te meer om ze niet te ver uit te breiden't is beter dat er buiten vallen die iets zouden kunnen betalen, dan omgekeerd. En wanneer dit in aanmerking mag komendan reken ik dat de geringe daglooner, die van een weekloon van f 6 in de behoefte van huishouding, voeding, dekking enz., voor zich en zijn gezin moet voorzienbuiten de grens valt. Die man kan geene directe belasting betalen." In een werkje: //over Indirecte belasting als middel van plaatselijke inkomsten," behandelde Mr. J. L. de Bruyn Kops de vraag//welken invloed hebben de stedelijke accijnzen op de dagloonen?" Hij ziet hierin eene levensvraag voor de arbeidende klasse; het moet dus een der eerste punten van onderzoek uitmaken wanneer men het stelsel wil beoordee- len. Is die invloed op de dagloonen niet nadeelig, dan ver valt een der grootste bezwarenis zij daarentegen schade lijkdan voert reeds dit alleen bijna de geheele veroordee ling met zich mede. Men mag als algemeen erkende waarheid aannemendat de belastingen op het verbruik der eerste le vensmiddelen den prijs dier waren verhoogen. Maar niet vreemd is het gevoelen, dat zij ook eene verhooging der dagloonen met zich voerenomdat de werklieden alsdan meer geld noodig hebben, om in dezelfde behoeften te kun nen voorzien. Dat is wel eene zeer goede reden om hooger dagloonen te vragenhet is in het minst geen reden om hooger dagloon te verkrijgen, (bl. 18.) Wat waar is ten aanzien van plaatselijke accijnzen is ook hoofdzakelijk van toepassing bij directe belastingheffing: ualle belasting ontneemt een gedeelte van het inkomen der bur gers alle belastingals betaling beschouwd heeft dus eene strekking om de dagloonen te verlagen. Men houde toch in het oog dat de hoogte van een dagloon niet moet afge meten worden naar de normale waardenaar de hoeveel heid gelds die het bevat, maar naar de hoeveelheid levens behoeften die het verschaft. Wat baat het den arbeidsman dat zijn loon hetzelfde isals hij voor datzelfde geld minder brood, spek en turf koopen kan? Dan is zijn dagloon inder daad verminderd, al bekomt hij hetzelfde geld." (bl. 19.) Prof. Pruys van der Hoeven doet in zijn onlangs in het licht verschenen hoogst belangrijk werk Academieleven" de volgende vragen //He'ot gij die mannen der wetenschap ook bespied in hun handel en wandel? Hebt gij hunne woorden en daden over wogen als hun belang, hunne eerzucht, hunne heerschzucht in het spel waren Hebt gij hen nooit betrapt op onwaar heid Waren de middelenwaarvan zij zich bedienden om hun oogmerken te bereikenaltijd goed en eerlijk Gingen zij altyd den rechten weg, of bewandelden zij kronkelpaden? Trachtten zij nooit iemands naam of eer aan te lasten die hun in den weg stond? Was hun oordeel nooit beneveld als hunne eigenliefde werd gaande gemaakt LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regeU/0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 ir., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u, 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 'a m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. •Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelyks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadasttr, van 94 uren. i.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1