Buitenlandsch Nieuws. ingeleverdwaarvan een van onwaarde werd verklaard. De minste inschrijver was de heer H. Taay te Gouda voor f 634. Wegens de curiositeit deelt men de reden van on waarde verklaring van één inschrijvings-biljet mede. De in vulling n. 1. bestond uit de volgende woorden: //Een vat Oranjebitter, Leve de Koning, Leve de heer Thorbecke!" In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera le Caïdvoorafgegaan door de vaudeville Tambour battant. Naar men verneemt, zouden heden Dinsdag bij de herstemming voor leden van de Tweede Kamer te Zaandam uit verschillende afgelegen wijken driemaal rijtuigen rijden, ten einde de stemgerechtigden gemakkelijk en kosteloos naar het stemburau te voeren. Te Ambt Hardenberg is een landbouwer, die zeer ver slaafd was aan den sterken drank dood op zijn bed gevonden. Dezer dagen speelde te Opënde een meisje van p. m. 2£ jaar (het eenige kind eens arbeiders) op de werf van een molen. Met eene roede kreeg het kind een zoodanigen slag tegen het hoofd, dat het tengevolge daarvan, na het uitstaan van bitter lijdenbinnen eene week is overleden. Nog iets uit het //Academieleven" van Prof. Pruys van der Hoeven //Dat de kennis die men in boeken opdoet het gemis van eigen onderzoek niet vergoeden kan, heb ik zelf in mijn leven zoo dikwijls ondervondendat ik niet mag ontvein zen, dat de waarde der geleerdheid merkelijk bij mij ge daald is en mijn vertrouwen op schrijvers en hunne berich ten veel is aan 't wankelen gebracht." //Ik ben oud en heb zooveel van den gang der zaken geleerd, dat ik het voor ontwijfelbaar houd, dat de lois providentielles of voorzienigheidswetten met onverbiddelijke gestrengheid worden gehandhaafd, dat de rechte weg de zekerste is om niet af te dwalen, dat het kwaad zijn mees» ter loont; dat politiek en moraal niet mogen gescheiden worden en dat ieders belang vordert het belang van het algemeen le dienen met een woorddat de regelwat gij wilt dat anderen u doen zullendoet gij hun alzoogeen vermaning noch raadgeving, maar een gebod is, dat nie mand ongestraft overschrijdt. Maandag avond te half tien heeft een brutale in braak en diefstal plaats gehad in het kantoor der zeep- ziederij van de firma Dros en Gebr. Tieleman op de Mid delstegracht alhier. Een der knechts ontdekte licht op het kan toor, die daarvan kennis gaf aan den ouden heer Dros, die zich in zijn aan de zeepziederij belendend woonhuis bevond en dadelijk zich naar het kantoor begaf, waaruit een der dieven op hem toetrad en hem met een breekijzer een hevigen slag aan het hoofd toebracht, daarop de vlucht nam in de fabriek enachtervolgd door eenige burgersdie op het gerucht der dienstboden waren toegeschotenop de Hooi gracht werd gegrepenterwijl de twee medeplichtigen in middels langs een anderen weg waren ontvlucht. De hoofd dader wiens zakken met geld gevuld warenaan de politie overgeleverd, bleek te zijn een beruchte dief, die reeds zestien jaren te Leeuwarden in de gevangenis had doorge bracht, wegens inbraak en diefstallen te Leiden gepleegd, in het vorig jaar kort na zijn ontslag weder alhier poging tot inbraak en diefstal had gedaan en bij het ontdekken was gevlucht naar België, vanwaar hij voor eenige dagen was teruggekeerd, na vermoedelijk deel genomen te hebben aan misdrijven van dergelijken aard in andere steden. - De die ven waren voorzien van koevoet, breekijzers, valsche sleu tels, enz. Het Bataviaasch Handelsblad deelt mededat de heer W. Betzold naar Singapore is vertrokken, ten einde daar een agentschap van de Roiterdamsche Bank op te richten. - Men leest in het Batav. Handelsblad: //Wij ontvingen zeer gunstige berichten omtrent den sui- keroogst en de indigo-productie in de Vorstenlandensom mige uitgestrekte indigo-landen hadden het dubbele der productie van verleden jaar verkregenen de suiker-pro ductie kon sedert 1864 ook gerekend worden nagenoeg ver dubbeld te zijn. //De overvloedige regens, hier in de laatste dagen ge vallen, zullen niet alleen gunstig influenceeren op den ge zondheidstoestand te Batavia, maar ook op de voorbereidende werkzaamheden van den aanstaanden rijstaanplant." Zondag avond hadden ernstige ongeregeldheden te Ca- rouge en te Genève plaats bij gelegenheid van de verkie zingen voor den grooten raad. De zoogenaamde //indepea- denten" zijn geweldadiglijk uit Carouge verdreven en tot het sluiten der stembus belet geworden hunne stem uit te brengen. Eene bende uit Carouge, van 200 personenheeft te half acht onverwachts het hotel te Genève, waar de stembiljetten moeten ingeleverd worden, aangevallen. Toen de stemming was afgeloopenis zij terug gedreven door de //independenten." De bende werd daarop versterkt door radica len die alle deuren en vensters van het hotel trachtten op te loopen en in te slaan, terwijl zij van binnen met steenen begroet werden. De //independentengewapend met ijzeren staven van de ballustradeshebben ten slotte de aanvallers teruggedreven en de stembus ongeschonden bewaard. De gendarmes zijn eindelijk gekomen om de orde te herstellen, Omstreeks 14 personen, byna allen //independenten," zijn gewond. Er heerschte Maandag morgen nog eene agitatie in de stad. Het resultaat der verkiezingen zou Maandag be kend gemaakt worden. In eene dezer dagen gehouden zitting der finanitëele afdeeling van den gemeenteraad van Weenen zijn de vol gende belangrijke mededeelingen betreffende het volksonder wijs in die hoofdstad medegedeeld. In het jaar I860 be droegen de inkomsten voor de Weener volksscholen 96,7 86 flor.; in 1866 met inbegrip der middelbare school 86,920 flor. De uitgaven bedroegen in 1860 117,322 flor., in 1866 daarentegen 6 84,471 flor. Thans bestaan er 468 school- localen, waarin 33,048 leerlingen onderwijs ontvangen. Van dit getal genieten 19,790 het onderwijs kosteloos; 13,268 leer lingen betalen de som van 86,920 flor. Het onderhoud der ge meentelijke lagere en middelbare scholen bezwaart derhalve de begrooting der stad Weenen met de belangrijke som van bijna een half millioen. Daar drie vijfde der leerlingen van het betalen van schoolgeld is vrijgesteld, hebben de voorstellen der leden van den gemeenteraad Löblich en Baeck, om bij wijze van proefneming het onderwijs geheel kosteloos te stel len en eene algemene schoolbelasting in te voereneenig uit zicht om aangenomen te worden. De heer Bourréegezant te Konstantinopelheeft Pa rijs Maandag verlaten, ten einde zich naar zijn post te be geven. De nieuwe Vorst van Rumenië heeft, naar men zegt, plan om dezen winter Parijs te bezoeken. Te Barcelona is weder een opstand uitgebrokenge ïnspireerd door den generaal Primm. Woensdag is brand ontstaan te Londen in een der hokken van de giraffes, waardoor twee van die fraaie bees ten zijn omgekomen; hun verlies is echter door 5 50 as- surantiegelden gedekt. Volgens berichten, by de admiraliteit te Londen over Jamaica ontvangenheeft op 1 en 2 October op de Bahama- eilanden een hevige orkaan gewoed. Nassaude hoofdstad van een dier eilanden, was geheel verwoest; er was bijna geen huis blijven staan. Ook de berichten van de andere eilanden luiden zeer ongunstig; een aantal menschen had het leven verlorenen de schadeaan de eigendommen toe gebracht, was zeer aanzienlijk. Dezer dagen heeft de heer Ferdinand de Lesseps te Marseille eene openbare voordracht over de doorgraving der landengte van Suez gehouden, waarin hy de hoop heeft te kennen gegevendat het kanaal voor de groote scheepvaart tusschen de Roode- en de Middellandsche Zee in het begin van 1869 in gebruik zal kunnen worden gesteld. Hij gaf bij die gelegenheid den Marseillaanschen handel den raad in tijds op maatregelen bedacht te zijnten einde deel te bekomen in de uitbreiding van den handel met Indië, China en Japanwelke van de openstelling van het kanaal het gevolg moet zijn. Onder die maatregelen moest ook, meende hijeen ruime aanbouw van stoom vaartuigen behooren. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 4 8°, te 10 uren 48°. Dinsdag morgen te 5 uren 55°, te 8 uren 5 5°, 's middags te 12 uren 53c, 's namiddags te 4 uren 50°.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2