in het district Dordrechtofschoon reeds benoemd in het district Arnhem, //waarvan de zegepraal te danken is ge weest, gedeeltelijk aan de medewerking van liberalen en Catholieken." De heer Groen antwoordt ontkennend op de vraag, //of hij wenschen zouindien de heer Keuchenius te Dord recht gekozen werd en bedankt, zelf, naar aanleiding daar van, weder in de Kamer gebracht te worden." Hij zegt: //de eensgezindheid ontbreekt. En dit niet slechts. Zoo ik nu (dan ook wel voor de laatste maal) candidaat gesteld werd het zou onder onze eigene vrienden verdubbeling van partij - drift te weeg brengen het zou olie in het vuur zijn." De provinciale staten van Gelderland hebben gewei gerd een subsidie van f 5 0000 in eens of van f 2600 's jaars te verleenen uit de provinciale fondsen voor de te Nijmegen op te richten landbouwschool. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den 2 8sten October en eindigende den 3den No vember, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 494 aan de ziekte gestorven 99, afgemaakt 327 hersteld 12, aan het einde der week nog ziek 5 6 runderen, terwyl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 61,623, aan de ziekte gestorven 26,321, afgemaakt 12,201, her steld 22,896 en nog ziek 205 runderen. Een droevig ongeluk had men Zondag op het bui tenverblijf het Huis ter Pauw te betreuren. Het was de heer B., lakei 1ste klasse van Z. K. H. Prins Erederik, die, ter wijl hij terugkwam van den kerkdienst, te Wassenaar gehou den, het ongeluk had van het bordes van bovengenoemd kasteel te storten, welke val zijne onmiddellijke dood ten gevolge had. Alle pogingen die in het werk werden gesteld om de levensgeesten weder op te wekken waren vruchteloos. Z. K. H. Prins Frederik bevond zich onmiddellijk ter plaatse van het ongeval, en gaf blijk van zijn diep leedwezen daar over. - Den lsten dezer overleed te Veessen onder de gemeente Heerde, in den ouderdom van ruim 82 jaren, de heer J. Nienhuis, sedert meer dan 40 jaren lid van den Baad en sedert een aantal jaren tevens wethouder der gemeente Heerde. Men verneemt dat de overledene bij uitersten wil o. a. heeft gemaakt aan de in die gemeente bestaande ver- eeniging tot werkverschaffing aan behoeftige ingezetenen ruim 40 bunders weiland, waarvan de opbrengst jaarlijks gemid deld f 1000 is, terwijl hij aan verschillende diaconie-be sturen dier gemeente f 19,000 aan effecten 2| Ned. wer kelijke schuld heeft gelegateerd, alles vrij van successierechten. Het laatst uitgekomen werk van onzen grijzen stad genoot Prof. Pruys van der HoevengetiteldAcademie leven behelst menigen belangrijken wenk, menige les van levenswijsheiddie het werk meer maakt tot eene bron van nuttige en algemeene studie, dan waarvoor de veel geachte schrijver het heeft bestemd. Wij deelen er het volgende uit mede: //Sedert de cholera is onze medicinale studie merkelijk gewijzigd. Vraagt gij waarom de doctoren zoo weinig vermogen, waarom hunne kunst zoo weinig inbreuk maakt op het dooden cijfer, waarom er zoo vele ongeneeslijke kwalen be staan. - Waarom? Omdat de menschen niet weten te leven omdat zij zich het leven en levensgenot bedervenomdat zij hunne voor treffelijke machine verwaarloozenomdat zij hunne maag hunDe longen hunne zenuwen en hersenen mishandelen. En die verwaarloosde machinedie mishandelde organen geven zij u te repareerenen eischen dat gij in eenige dagen of weken het verzuim van jaren zult goed makenterwijl zij niet eens van régime veranderen willen. Waarlijk voor dien herculischen arbeid is geene menschelijke kunst geschapen. Maarzegt gijwat wordt er van ons vak als de doc toren het opgeven? Ik wil niet dat zij het opgeven, maar dat zij een verkeerden weg verlaten en een zekerder weg kiezendat zij hunne patiënten minder vertrouwen op hunne drankjes dan op hunne voorschriften van dieet leeren stel len, dat zij hen omtrent hunne ware belangen inlichten en discipline en subordinatie in den levensdienst aanbevelen. - Zoo doende behoeven zij niet te vreezen hunne practijk te verliezen. Zij zullen integendeel in krediet en achting en aanzien stijgen en, gelijk de geestelijken, de herders hun ner kudden worden en daarenboven den Staat voorlichten in zijne bemoeiingen voor 's volks bloei en welvaart." De van de Evang. Luthersche gemeente te Monniken dam herwaarts beroepen leeraar Ds. A. M. L. Rümke werd Zondag in de voormiddag-oefening bevestigd bij die gemeente Leiden, door zijn ambtgenoot Ds. J. E. Inckel, die naar aanleiding der woorden van Paulus I Cor. IV vs. 1 en 2 in zijn bevestigingsrede ontwikkelde, wat de gemeente van hare leeraars mag verwachten en eischenen wat de leeraars van de gemeente mogen vragen en verlangen - ten slotte wijzende op den rijken zegendie in heilige vreugdehe- melsche vrede en zalige hope voor leeraars en gemeente voortvloeit uit de getrouwe vervulling der wederzydsche ver- plichtingen. Na de plechtige bevestiging eindigde de beves tiger met hartelijke en ernstige toespraken, en een tref fende herinnering, hoe op den tweeden Zondag van de maand November gelijk thans de Leidsche gemeente zich mocht verblijden, nu 3 8 jaren geleden, door de bevestiging van Ds. Matthes, aan wien de gemeente zooveel verplicht was;- en nu 21 jaren, toen Ds. Inckel zijn dienstwerk onder haar aanvaardde. - In de avond-godsdienstoefening deed de nieuwe leeraar zijne intreerede, over de rechte verhouding van leeraar en gemeenteten grondslag leggende de woorden van Pau lus, Bom. XV vs. 30 en 32, tot ontwikkeling van zyne verwachtingen en bedoelingen, in zijne betrekking als leeraar als herder en als medeopvoeder van het jeugdig geslacht waarbij hij de richting aanweesdie hij aankleefde in het gezag der schrift als bron en regel der evangelie-prediking. Met treffende toespraak aan den kerkeraadzijn ambtgenoot en bevestiger, aan HH. Burg. en Weth., de Professoren en predikanten, die tegenwoordig waren, eindigde hij - vooral hartelijke woorden richtende tot Ds. Heijen en twee leden van den kerkeraad te Monnikendam, die zich onder zijn ge hoor bevonden. Bij de op het Raadhuis plaats gehad hebbende open bare verkoop van het uurwerk en klokken van den toren der Witte poort, zijn koopers voor de som van f 2073 ge worden de wed. S. Gobes en Zoonkooplieden te Amsterdam. Door den Gouv.-Generaal van Neerl.-Indië is o. a. benoemd tot pred. bij de Evang. gem. te Batavia de pred. bij de Protestantsche gemeente te BuitenzorgH. van Ameij- den van Duym. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 6 uren 41°, des avonds te 8 uren 3 7°, te 10 uren 38°. Zondag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 57c, 's namiddags te 4 uren 55°, te 5 uren 63°, te 8 uren 5 0°, te 10 uren 47°. Maandag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 53°, te 4 uren 50°. Buitenlandse!) Nieuws. De nieuwe organisatie van het Pruisische leger zal met 1 Januari a. s. haar beslag bekomen; op dat tijdstip zal het behalve de landweer een effectief tellen van 460,000 man, verdeeld in 13 legerkorpsen. Die, welke de Oostelijke provinciën bezettenzullen over eene talryker cavalerie te beschikken hebben terwijl de infanterie en de artillerie de overhand zullen hebben in de korpsenbestemd tot verde diging van de .Rijnprovinciën en waarvan een deel garnizoen zal houden te Mainz en te Luxemburg. De voormalige Koning van Hanover heeft naar men verneemt nog onlangs aan eenige Parijsche journalisten de Hanoversche ridderorde verleendwaarvan de besluiten ge- dagteekend zijn vóór het tijdstip der inlijving van Hano ver bij Pruisen. Uit Hanover wordt gemeld, dat de Hanoversche offi cieren hun traktement over October nog niet hebben ont vangen. De kolonel Dammers is naar Weenen vertrokken, om Koning George te verzoeken zijne officieren van hun eed te ontslaan. Een der kasteelen van den Koning van Hano ver te Celle is ter beschikking gesteld van 174 Pruisische militaire werkliedenkleedermakers en schoenmakers. De concierge van het kasteel protesteerde hiertegen maar men heeft er geen acht op geslagen. Te Parijs zijn 42 studenten in hechtenis genomen, waarvan verscheidene deel uitmaakten van de opgeheven

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2