N°. 2073. Dinsdag 13 November. A°. 1866. Lessen uil de verkiezingen. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdams te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u, 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ns.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondag9 buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. - Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 eu 25 vau elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlti-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. 8poorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen ran het Gemeen tebertuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fFethoudertMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da^lijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 'smorgene 12—1 uren. Kantoor dor In- en Uitgaande Koobten en Aooijnzen dagelijks van 91 ureu eu van 36 uren; van 's-Rijlts Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken eu bet Kadaster, van 2 4 uren. IY. Weldra, als de herstemmingen zijn afgeloopen, heeft de Natie geantwoord op de roepstem des Konings, en een nieuwe Tweede Kamer staat gereedom met de Eerste Kamer de taak der vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk weder op te vatten. Zal nu voortaan de overeenstemming en samenwerking bestaan, die in de laatste tijden ontbrak? Immers ja, want de Regeering te steunen is aller plicht tot welke richting ook behoorende, of aan de Regeering ver trouwen te onttrekken wanneer zij dat niet verdient, is evenzeer aller plicht. Maar dan moeten ook alle persoonlijk heden buitengesloten en alleen zaken en daden beoordeeld en verder goed- of afgekeurd worden. Bestendiging van richting kan alleen verkregen worden als ieder, wie hij ook zij, zich zorgvuldig zelfs voor den schijn wacht van par tijdigheid en zelfzucht. Wij betreuren het zeer, dat gedurende de laatste tijden partijnamen zijn genoemd en dat de staatkundige richtingen in Nederland niet duidelijker en bestemd zijn op den voor grond getreden. Het is niet genoeg zich met leuzen of par tijnamen te versierenmen moest beginnen met zich zelf rekenschap af te vragenwaarom men zich anti-revolutionair of liberaal noemt, terwijl er bijna niemand is die het pre- dicaat van conservatief aanvaardt. Wij hebben wel kunnen ontdekken, wie voor en wie tegen het Ministerie was, maar niet of er eene andere staatkundige richting heerscht dan die constitutioneel heeten mag. Ja, wij hebben opgemerkt, dat er een Staatspartij is, die zich onvoorwaardelijk houdt aan art. 36 der belijdenis des geloofs der Gereformeerde kerken in Nederland, overgezien in de Synode, nationaal gehouden te Dordrecht in de jaren 1618 en 1619; waarin het hoofd beginsel der anti-revolutionaire partij moet worden gezocht; maar hoeveel meer zijn er, die zich anti-revolutionairen Doe ken en toch met woord en daad dat hoofdbeginsel hebben bestreden en veel meer de banier van volkssouvereiniteit op hieven dan die voor het Koninklijk gezag bij de gratie Gods? Zoo is het ook met het liberalisme, dat immers al leen uit een programma van beginselenveel meer uit een feeks van daden kan worden gekend! Wij hebben het ons zeiven afgevraagd en voor de rechtbank van ons eigen ge weten gebracht, of we soms waren afgedwaald door de om standigheden en gebeurtenissen van den constitutioneelen weg, maar steeds vrij van hartstochtelijkheid weten we nog zeer goed, dat we staan waar we steeds stonden, ook in de opvatting van de grondwet, ten aanzien van de macht des Konings en de bevoegdheid der Staten-Generaal. De nieuwe Tweede Kamer. Wat de Natie van al hare leden mag eischen Wij meenen wat de Leidsche kiesver- eeuigingen //Het Algemeen Belang" en //Grondwet en Ko ning" van hare candidaten verklaarden//zij zijn vrij van alle partijschap, onafhankelijk, vaderlandlievend en echt li beraal staande als nieuw en onzijdig tusschen de partijen." Bovendien wat zij doen of laten is openbaar en zoo ook of zij zich betoonen in bekwaamheid en braafheidtoege rust met oordeel en kennis van zaken." Die maatstaf zij ook de eenige, die de dagbladpers ter hand neemt, zoowel voor de Staten-Generaal als voor de verantwoordelijke Raads lieden der Kroon - dan staat zij boven de partijen en be- heersckt zij het staatkundig gebied door zedelijke kracht, die sterker is, naar mate zij de snaren van het geweten der Natie doet trillen. Daartoe behooreu kennis en ervaringdie vooral in het maatschappelijk verkeer worden verkregen en die behoeden voor eenzijdigheid van oordeel: een kwaal de zer eeuw, die zich op elk deel van het maatschappelijk ge bied in meerder of minder mate openbaart en waartegen de bevordering van waarachtig heil te strijden heeft. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. ge rechtshof in Utrecht Mr. C. J. N. Nieuwenhuis, thans rech ter in de arr.-rechtbank te Utrecht. Z. M. heeft aan Mr. J. C. M. van den Honert, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Brielle. In zijne plaats is benoemd den heer G. Bruynis, burgemeester dier gemeente. Mr. G. Groen van Prinsterer beveelt in een van 8 No vember gedagteekend //Woord aan de kiezers" by de her stemming aan eenige candidaten die niet door liberale kies- vereenigingen zijn gesteld, maar niet Mr. W. Merde in het district Gouda, nog wel Mr. L. W-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1