Meisjesschool 1ste klasse4900- 1/ 2de n 3000. Minvermogenden1600. Bewaarschooln 200. f 25800. Subsidie van het Rijkh 7000. te zamen f 32800. terwijl de bezoldiging enz. voor de vier scholen voor on- en voor minvermogenden bedraagt f 22500 zoodat ongeveer f 40000 door belastingen moet worden bestreden waarvan afgetrokken wat voor bewaarscholen, pikeur, Stads-Gehoor- zaal enz. wordt betaald Voor middelbaar en hooger onderwijs f 14000. ii lager onderwijs2 6000. f 40000. Binneniandsch Nieuws. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. van Boekerenals ontv. der in- en uitg. rechten te Venebrugge, alsmede aan den heer YV. M. Ariëns als ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Roer mond, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft den heer P. M. G. von Fisenne te Rot terdam in den Nederlandschen adelstand ingelijfd met het praedicaat van Jonkheer. -— Z. M. de Keizer van Rusland heeft tot HD. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister bij het Neder- landsche Hof benoemd den heer De Stoecke, thans gezant bij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Vrijdag is de najaarsvergadering der Provinciale StateD van Zuid-Holland gesloten. Met 34 tegen 20 stemmen is verworpen een voorstelom het subsidie uit de provinciale fondsen voor behoeftige krankzinnigen meer gelijkmatig te verdeelen. Voor de bestaande vacature in de arrond.-rechtbank te Gorkum zijn aanbevolen de HH. Mrs. D. J. Mom Visch, rechter-plaatsverv. te Haarlem, P. H. Berkhout, griffier bij het kantongerecht te Loenenen F. D. F. Luyben Glas horst, subst.-griffier te Gorkum. Vrijdag voormiddag te 11 uren had, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, de plechtige uitreiking plaats der medailles en getuigschriften aan de door de jury der aldaar gehouden tentoonstelling bekroonden. De heer Mr. J. A. van Eijk opende als voorzitter deze plechtigheid met eene korte toespraakwaarin hij wees op de hoogst on gunstige omstandigheden waaronder de tentoonstelling op den 21sten Juni jl. geopend was, zooals oorlog, cholera, enz. Naar gelang dezer omstandigheden was het van belang te mogen constateerendat 260,000 personen, zoo uit Ne derland als daar buitende tentoonstelling hadden bezocht. De spreker betuigde zijn dank aan de leden van het Ko ninklijk Huis voor de betoonde belangstelling, ook door de bezoeken van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, van de Prinsen en Prinsessen bewezenaan de landsregee- ring voor de betoonde ondersteuning; hij noodigde, bij ontstentenis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden den Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. Heemskerk Az., uit, zich met de taak d#r uitreiking van medailles en getuig schriften aan de bekroonden te belasten. De Minister hield alsuu eene beknopte rede, waarin hij vooral den lof ver kondigde der talrijke indaslriëelendie tot het welslagen dezer tentoonstelling hadden medegewerkt, waaronder de heer A. Hohwu, wegens zijn verbeterden chronometer, en bet Dep. van Oorlog, wegens op een nieuw stelsel berus tende topographische kaarten bijzondere vermelding verdien den en met goud waren gekroond. Hij bedankte wijders de leden der hoofdcommissie voor de tentoonstelling en der jury voor hun moeitevollen arbeid en reikte daarop aan het groot aantal bekroonden in persoon het hun toegekende eereblyk uit. De plechtigheid, afgewisseld door muziek, werd beslo ten met toepasselijke toespraken. Men bespeurde onder de tegenwoordigen de Ministers van FinanciënMarine en Ko loniën het lid van den Raad van State Mr. C. H. B. Boot en den Burgemeester van Amsterdam. Eenige industriëelendie de jury goed had gevonden te bekronen, hebben die bekroning schriftelijk geweigerd, terwijl een hunner, de heer M. Grootes, van de firma D. en M. Grootes Gebrs., te Westzaan, gemeend heeft, ten aan- hoore van het tegenwoordig zijnd publiekde redenen te ontvouwen, waarom hij de hem ten deel gevallen bekroning weigerde. Deze handelwijze droeg de goedkeuring der ver- gaderden weg, zooals duidelijk bleek uit de applaudissemen- tendie den spreker ten deel viel. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Neerl.- Iudië, Mr. P. Mijer, is Vrijdag van Utrecht naar Parijs ver trokkenom over Marseille de reis naar Java voort te zetten. De Gemeenteraad van Arnhem heeft met 10 tegen 8 stemmen besloten, over het jaar 186 7 wederom eene belas ting op de inkomsten te heffen. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld, die belasting door een hoofdelijken om slag te doen vervangen. Voor het eerstdaags te 's-Gravenhage te houden examen voor surnumerairs der posterij hebben zich 30 jongelieden aangemeld, voor 8 a 10 vacatures. Donderdag middag begaf zich té 's-Hertogenbosch een welgekleed persoon (een Duitscher) in een winkel om eenig voorwerp te koopen. Het gekochte betaalde hij met een muntbil jet. De winkelier, die niet zooveel had om dat te wisselen ging daarmede naar een anderen winkel, waar veel geld werd omge zet. Deze winkelier ontdekte terstond dat het valsch was, en gaf er de politie onmiddellijk kennis van. De Duitscher die argwaan koesterde was gevlucht doch voor korten duur, want de politie zat hem op de hielen. Het mocht haar ge lukken hem met nog een tweede en later nog een derde persoon (allen Duitschers) te arresteeren. Bij onderzoek is het gebleken dat zij nog verschillende pakken van die muntbiljetten bij zich haddendie gelukkig nu door de ijverige politie niet in circulatie komen. Het is te hopen dat door deze belangrijke arrestatie ook de fabriek van valsch papier zal worden ontdekt. De geheele stoom-stroopapierfabriek der firma Brijink Beernink en Comp. te Tielis Donderdag nacht afgebrand. Zij was voor f 50,000 verzekerd bij de Maagdenburger as surantie maatschappij Beroepen bij de Hervormde gemeente te Doesburg Dr. H. E. Faure te Bergschenhoek- te Maassluis Ds. F. I. R. Laan te Muideute Wervershoof de candidaat J. Heenk; - te Lollum Ds. I. H. Gravenstein te Seroosker- kcn- te Nichtevecht en te Ophemert Ds. W. Yliegenthart te Overlangbroek. - Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Sexbierum Ds. P. van Smeden te Blija; - te Kamperland Ds. P. de Boer te Baarland; - te Zuid-Beier land Ds. J. A. Alting te Maasland; - te Gameren Ds. P. Kaptein te Sleeuwijk. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Zaterdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 48°, '9 namiddags te 4 uren 43°. Buitenlandsch Nieuws. De lord kanselier van Engelandals opperste rechter uitspraak doende, heeft Zaterdag jl. de uitlevering gelast van zekeren Franschman Dubois, die in zijn land bij ver stek was veroordeeld wegens het uitgeven van valsche wis selbrieven en die door de Fransche justitie was opgeëischt. Bij de uispraak deed de lord-kanselier opzettelijk uitkomen, dat deze uitlevering geschiedde in volkomen overeenstem ming met de bestaande verdragsbepalingen, aangevuld door de wet, welke onlangs door het Engelsche Parlement be trekkelijk tot de uitlevering van misdadigers is gemaakt. Vóór dat deze wet werd gemaakt had Frankryk in ruim twintig jaren tij ds slechts eenmaal van Engeland de toepas sing van het uitleveringsverdrag kunnen verkrijgenalle andere aanzoeken om uitlevering hadden op de formaliteiten en regelen der Engelsche rechtspleging schipbreuk geleden. Te Preston is dezer dagen de groote katoenspinnerij van Todd en Comp. in de asch gelegdde schade wordt minst genomen op 30,000 berekend; tusschen de 700 en 8 00 arbeiders zijn daardoor tijdelijk van werk beroofd. De Koningin van Spanje heeft een karmozijnrood met goud doorweven prachtgewaad laten vervaardigen voor de Transport f 16100.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2