N°. 2072. Maandag 12 November. A0. 1866. De plaatselijke begrooting voor 1§6?. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige da^en5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden Maandag n./m. '2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliobtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's raorg. te 7 u. 50 in. en te 10 u.50 ra.; 'u uamidd. ie 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 in. en 3 u. 35 m. 's namiddags. - Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.Weit-Indisohe den 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegi-aaf dagelijks vaD 8 u. 's ratot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester ,-n WethoudersMaandagen Donderdagte 11 «ren. Commissie van Fabricage, ^foensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 'sraorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten eu Accijnzen dagelijks van 9luren du van 36 uren; van'j-Rijks Direote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. vau Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, vau 94 uren. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75 Iedere regel meer 12( Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. VII. De heeren Scheltema en Tieleman hebben in hunne finan- tiëele bezwaren tegen de buitensporige som die de gemeen tekas betaalt voor de kosten van het openbaar onderwijs, een erkende autoriteit op staathuishoudkundig gebied tot bondge noot. Mr. J. L. de Bruyn Kops immers huldigt hun begin sel in de volgende termen //Op vele plaatselijke budgets ziet men eene niet onbe langrijke som uitgetrokken voor de stedelijke gymnasia en Latijnsche scholen. - De kosten dier inrichtingen worden dus niet goed gemaakt door de bijdragen der leerlingen en het ontbrekende wordt door al de ingezetenen gedragen. Zoodanige toestand is bezwaarlijk met gezonde beginselen overeen te brengen. - Zijwelke die inrichtingen bezoeken behooren tot de gegoede klassener i9 geene reden om van hen niet de volle waarde te vorderen van hetgeen hun in ruiling wordt gegeven. - Zij ontvangen het onderwijsen de koopprijs daarvan is het bedrag van de kosten der in richting. Die moeten geheel gedragen worden door hen die het onderwijs genietener is hier niet dezelfde reden als bij het onderwijs van behoeftigen waar het algemeen belang als politiemaatregel vordert, dat men onderwijs geve aan hen die het niet kunnen betalen. Het is wel waar, er moet toch goed onderwijs zijnmaar die waarborgen voor goed onderwijs zijn juist veel grooter, wanneer men het laat bekostigen door hem die het geniet; daar is de natuur lijke controle van den verbruiker, die wil dat men hem goede waar in ruiling geve. Die zoude bestaan waar het stedelijk bestuur zijne bemoeiing van dit onderwijs introk of ten minste er geene bijdrage toe leverde. Die vrije wer king der concurrentie bestaat Diet, waar een gedeelte der kosten door alle ingezetenen wordt gedragen. - Want alsdan is er een sterke prikkel voor den consommateurom zich daar te blijven voorzien, door het geldelijk voordeel, hem hierdoor verschaft, alzoo is het een beschermende premie voor die inrichting ten koste van al de ingezetenen. Het is alsof het stedelijk bestuur zeidekom bij onze inrichting u van onderwijs voorzienwij betalen een gedeelte van den natuurlijken koopprijs," (Over indirecte belasting als middel van plaatselijke inkomsten. Een staathuishoudkundige proeve van Mr. J. L. de Bruyn Kops, 1851, bl. 81). De beraadslagingen van den Leidschen Gemeenteraad in de zittingen van 19 en 23 October 11. zijn op dit punt zeer 'nerkwaardigwant de nieuwe staathuishoudkundige begrip pen werden verdedigd door de HH. Scheltema en Tieleman die op de toepassing daarvan aandrongen, maar daaromtrent een tegenstander vonden in Prof. Goudsmit. De heer Schel tema is van oordeel, //dat het vaste cijfer voor het onder wijs, nu reeds tot 94,000 geklommen, öf moet vermin deren, of dat de opbrengst meer moet worden." Hij zegt; //ik weet, dat er eenige verplichting op de gemeente rust, maar niet om zoo ver te gaan. Dat aan onvermogenden gratis lager onderwijs gegeven wordt, dit beaam ik zeer; maar daar wordt slechts p. m. 10.U00 en voor minvermogenden eveneens p.m. ƒ10,000 besteed; het overige p. m. f 7 4,000 is voor hen die betalen kunnen en de tegemoetkoming of opbrengst is slechts 20,000 a 25,000. Dat is te weinig en niet in verhouding tot de kosten Ik gevoel mij althans niet verantwoord om in de tegenwoordige omstandigheden de gansche burgerij zulk een zwaren last op te leggen, ten gerieve van een gedeelteterwijl toch ook zoo velen niet met het onderwijs instemmen." De cijfers door den heer Scheltema bevatten het geheele Vilde hoofdstuk, betreffende de kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappendie wij aldus kunnen verdeelen Gymnasium en hoogere burgerschool 28 810. Burger-avondschool3000. Openbaar lager onderwijs5 9210. Bewaarscholen265 0. Kunsten en Wetens. (Pikeurbewaarder der Slads-Gehoorzaal en Teeken-Academie) 1125. 94795. waar tegenoverstaan de schoolgelden Gymnasium2200. Hoogere burgerschool4800. Jongensschool 1ste klasse5700. 2de u Transporteeren Yf lAB)Ov .v

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1