UURWERK EH KLOKKEN. wetsbepalingenzy dringen tot herziening of tot afschaffing der patentwet. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Norma, voorafgegaan door de vaudeville Les Jurons de Cadillar; ten slotte de vaudeville Un Tigre du Bengale. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 52°. Vrijdag morgen te B uren 46°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 48c, 's namiddags te 4 uren 48°. De ondergeteekenden zijn voornemens een historische en kritische beschouwing te geven der gevelsteenenuithang- lordenuitkangteekensopschriften in gevelsop horden en luifels; ja zelfs de schilderingen en rijmen op winkel deurenschoorsteenmantels en boerenwagens sluiten zij daarvan niet uit. Van al wat dienaangaande op verschillende plaatsen van ons Landvooral ook in afgelegen streken nog te vinden is - of wat men zich nog herinnert, daar vroeger gezien te hebben - dat zich door oudheid en zeld zaamheid door iets karakteristieks of vernuftige vinding ouderscheidt - hetzy steenen basreliëfs in de gevels der huizen, geschilderde iafereelen, wapensbeeldengebeeld houwde of gesneden figurentot het huis, de bewoners of de nering betrekking hebbende, of plaatselijke historische herinneringen betreffende, - hetzij opschriftenspreuken of rijmen - wenschen zij mededeeling te ontvangen. Hiertoe roepen zij de hulp in van al hun landgenooten van iederdie belang stelt in oudheidkundige nasporingen iederdie het gewicht beseft van al wat de geschiedenis van het leven der volkeren helpt samenstellen, ieder, die ge negen is hun onderneming te bevorderen. Zij richten tot die allen het vriendelijk verzoekde opgave en beschrijving van elk zoodanig voorwerpvan hout of steengeschilderd of gebeeldhouwd, prozaschrift of rijm, en, wanneer de figuur zeer bijzonder is, liefst met een afteekening, hun te willen doen toekomen onder 't adres van de Heeren Gebr. Kraay boekhandelaars te Amsterdam. Amsterdam, 3 November 1866. J. VAN LENNEP. J. TER GOUW. Buitenlandsch Nieuws. Een blad dat te Stuttgart uitgegeven wordt en de belangen van het onderwijs voorslaat, deelt mede dat er thans door de Wurtembergsche regeering een wetsontwerp in gereedheid wordt gebracht, waarby men in alle gemeen ten op de scholen voor jongelieden van 10 tot 20 jaren het onderwijs in de gymnastie en het exerceeren wil invoe ren. Men wilzegt genoemd blad hierdoor den jongelieden de verplichting opleggen, reeds vroegtijdig aan den krijgs dienst deel te nemenzonder dat hierdoor grootere uitga ven van het ryk zullen gevorderd wordenterwijl men er tevens door winnen zaldat de dienstplichtigen niet zoo lang meer in werkelijken krijgsdienst zullen behoeven door te brengenom zich in den wapenhandel te oefenen. In de Köln. Zeitung wordt de brochure van den heer Brialmont, luitenant-kolonel bij den staf der Belgische armee, besproken. Het blad eindigt zijne beschouwingen met deze woorden//Ons komt het voor dat België zich met zijne eigene militaire krachten niet tegen mogelijke aanvallen van buiten kan beveiligen. De Belgen behoorden alles te doen om hunnen volksgeest zooveel mogelijk te ontwikkelen en te verlevendigen, het Vlaamsche element niet zoozeer op den achtergrond te stellen als tot nu toe, en vooral zich te hoe den voor de naaperij der Franschenhetgeen hen in weer wil van alle onafhankelijkheid toch tot een Fransch aanhang sel maakt. Voor Duitsche invasiën behoeft men zoo angstig niet te zijn, als men is of voorwendt te zijn. De kern der nationaliteit, wanneer die al bestaat of bestaan zal, zit in het met Duitschland verwante deel der natie, hetwelk he laas 1 by eene gebrekkige opleiding en onder de schadelijke invloeden van een beperkt bygeloof, zich niet krachtig kon ontwikkelen. De Walen zullen steeds meer tot Frankrijk overhellen, waarmee zij door afstamming en taal vermaag schapt zijn. Zoo lang Brussel zich er op beroemt //het tweede Parijs" te zynblyft de Belgische hoofdstad eene Fransche provincie-stad, en als zoolang wordt zy ook door de Fran schen aangeduid en bespot." Aan het Journal de Saone-et-Loire wordt uit Morvan een huwelijk medegedeeld tusschen een jong mensch van 24 jaren en een 42jarig niet onbemiddeld weeuwtje, waaraan een zeker niet alledaagsche bijzonderheid iets eigen aardigs bijzet. De jonkman heeft namelijk na zyne echtver- bindtenis vernomen, dat zijne vrouw in vroeger dagen wa3 geweest - zijn min. De hoofddirectie van het politiewezen in Engeland heeft eene uitnoodiging gericht tot de konstabels te Louden om zich vóór aanstaanden Donderdag te verklarenof zij geneigd zijn om te worden overgeplaatst naar Japanten einde in de provincie Jeddo aldaar een gewapend eskorte te paard te vormen ten dienste van den Britschen gezant. Uit de sollicitanten zal eene keuze worden gedaanen zij die tot het genoemde doel worden aangenomenzullen zich voor den tijd van vijf jaren moeten eDgageeren. Adverlentiên. Getrouwd Mr. J. C. DU PUI en U. H. DE FREMERY. Leiden, 7 November 1866. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN zijn voornemens, op Maandag den twaalfden No vember aanstaande, des middags te 12 uren, in een der lokalen van het Raadhuis, aldaar, in het openbaar te ver- koopen 1°. Een solide Torenuurwerk ingerigt voor heel en voluit-halfslag op twee klokken, met drie looden ge- wigten en vier roodkoperen wijzerborden, wegende per stuk p. m. 77 Nederl. ponden, benevens wijzers enz. 2°. Een groote Metalen Klok, wegende p. m. 1214 Nederl. ponden. 3°. Een kleinere dito Klok, wegende p. m. 430 Nederl. ponden. De bedoelde voorwerpen zijn te bezigtigenin de Stads- Timmerwerf der gemeente, eiken werkdag de verkooping voorafgaande, van 's morgens te 10 tot 's namiddags te 4 urenalwaar tevens inzage genomen kan worden van de voorwaardenvolgens welke de verkooping geschieden zal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een LEERA.AR voor de natuurlijke historie, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar on derwijs, op eene jaarwedde van f 600. Zijdie tot de vervulling dier betrekking bevoegd en genegen zijnworden uitgenoodigddaarvan te doen bly- ken bij een op zegel geschreven adres, vóór of op 17 No vember ek., onder overlegging der vereischte getuigschriften aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leyden 8 November 1866. Openbare Vrijwillige Verkooping, om Contant geld, op de Bouwmanswoning nPoelzigtstaande aan den Hoogen Rijndijk onder Hazerswoudebewoond door A. van den BERGHop Donderdag den 15 November 1866 des mor gens te 9 uren en zoo noodig den volgenden dagvan 23 gebeterde kalfkoeyen; l vette koe; 1 stier; 4 paar den; 95 schapen; 64 lammeren; 3 boerenwagens; melk- kar op veeren24 melkmouwen; koperen ketels; 3 vlet- schouwenen verder melk- en bouwgereedschap en in het algemeen alles wat verder ten verkoop zal worden aange boden. Te bezigtigen daags te voren van 10 tot 3 ureD.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3