Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. lement en de dagbladpers. Schoon en edel is de roeping der dagbladpers en zij kan in Nederland het staatkundig gebied beheerschenhoe onpartijdiger zij zich houdt bij alle gehechtheid en strijd voor eigen richting. Alleen zaken en daden te beoordeelen, zonder aanzien des persoons, dat is haar taak en haar voorrecht. Grondig en onbevangen zynde in het onderzoek zal dat oordeel niet doen falen. Ook tus- schen de organen van de dagbladpers kan en moet een gemeen overleg bestaanopdat de Volksvertegenwoordi ging daarin het voorbeeld moge zienhoe de eendrachtige samenwerking der grondwettige machten kan bevorderd wor den. De plaats gehad hebbende verkiezingen geven aanlei ding en overvloedige stof, om ernstig en onpartijdig te on derzoekenof er, en zoo ja, welke invloed door de ver schillende organen is uitgeoefend op de stemming die plaats had. Er zijn organen, die zich aan menschenvergoding of afgoderij schuldig maaktendaar waren er ookdie om de personen beginselloos worden; maar weinigen slechts, die zelfstandig en zonder autoriteitsgeloof hun eigen weg volg den en hielden. Moge bij de dagbladpers een edele wed ijver gevonden worden, om op het ruim of beperkt gebied waarop hare organen zich bewegenzich aangenaam te ma ken aan de overtuiging der Natie en daardoor heerschappij te voeren tot heil van Koning en Vaderland! Z. M. heeft den heer J. Smits van der Goesbij ge legenheid van zijnen SOjarigen dienst als secretaris van het wa terschap de Krimpenerwaard benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft (met 15 Nov. a. s.) op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan L. J. Cremers, als notaris te Hoensbroekarrond. Maastricht, en in zijne plaats benoemd G. C. Cremers, cand.-not. aldaar. Uit 's-Hage wordt bericht, dat, nu door de komst van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins vau Oranje, de geheele Koninklijke familie op het Loo vereenigd is, Z. Exc. de nieuwbenoemde gouv.-gen. van Ned.-Indië, de heer Mijer en echtgenoote, uitgenoodigd zijn tot bijwo ning van een afscheids-dinerdat Z. M. ter hunner eere geeft. Maandag 11. had te Venlo de feestelijke opening plaats van de lijn Venlo-Kalderkerken. De Ministers van Binnenl. Zaken en van Financiënbenevens de directeuren der staats spoorwegen werden met een extra-trein van Rotterdam af gehaald. Te 11 uren vertrok van Venlo de feesttreinver gezeld van de muziek van die plaats, naar Gladbachom na afhaling der Pruisische autoriteiten, daar deel te nemen aan het diner, dat bij den heer Muissert werd gegeven. Woensdag namiddag, omstreeks half vier, is te Haar lem eene afgrijselijke misdaad gepleegd. Naar hetgeen men dienaangaande verneemt, heeft zekere Pieter Misset, van be roep behangersknecht, in een publiek huis in het Noorder- Schoolsteegje met eene daar verblijf houdende vrouw, de weduwe Heemskerk, naar men zegt, zijne bijzit, in twist geraakt zijnde, haar met een scheermes den hals afgesneden. De dader is onmiddellijk daarna op de plaats zelve en zyne misdaad bekennende in hechtenis genomen. Zondag jl. is in de Hervormde kerk te Gorkum af lezing gedaan van eene gift van f 1000 voor de algemeene armen, van //iemand, die de vorige week tot eene eere betrekking was herkozen." Uit Bergeijk wordt van 2 Nov. geschrevenNauwe lijks is eene week verloopendat hier drie woningen af brandden of heden avond te half negen werden weder vijf woningen in de asch gelegd op het Loo alhier. Begonnen in de woning van den arbeider Jansen sloeg de vlam spoe dig over tot de onmiddellijk daaraan belendende huizen van den wever Van der Linden, den timmerman Loos en den herbergier Tilburgs. De spuiten van het Loo en Hof waren spoedig tegenwoordig, maar alweder door gebrek aan wa ter konden zij niet alleen de brandende woningen niet red denmaar ook niet beletten dat het tegenoverstaand huis bewoond door Hagemaneene prooi der vlammen werd; "^As^winddie echter niet hevig was, waaide hitte en vlam "gver^de straat, waarin het voor menschen niet uit te hou den wfcs. Uit de twee laatstgenoemde woningen is veel ge red kunnen wordenwant de buren zijn ten allen tyde ijverig om elkander te helpen. Ofschoon, als gewoonlijk, de oorzaak vooralsnog onbekend is, valt er aan geen moedwil te denken. Vier der vijf woningen zijn geassureerddie van de timmersmans-weduwe niet; echter verliezen die gezinnen, vooral in dezen tijdnu alles binnen isveel. Naar men verneemt, heeft het sloopen der Kennemer- of Nieuwpoort te Haarlem, door den gemeenteraad voor afbraak verkocht, plaats onder de leiding van deskundigen, die moeite noch kosten ontzienom dit gedenkteeken van nationale bouw- en beeldhouwkunst in wezen te houden. De poort zal verwijderd doch niet vernietigd wordenzoodat vermogende kunstminnaars zich de gelegenheid aangeboden zien, eigenaren te worden van beide gevels, hetzij te za- menhetzij afzonderlijk. Aan den president der cholera-commissie te Gronin gen, den heer W. Gerhards, is door de burgerij een zil veren schenkblad met inschrift, en een zilveren bokaal met vier zilver gemonteerde karaffen als hulde aangeboden. Te Arnemuiden is tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepen Ds. A. Stuffken, thans te Zuilichem en Nieuwaal; - te Brummen Ds. F. L. Rutgers, theol. Dr. en pred. te Eibergen. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Staphorst Ds. G. B. Mos, predikant te Noor deloos. Van goederhand vernemen wij, dat sedert eenige we ken ook binnen Leiden een scherpschutters-vereeniging is ge vormd onder de kweekelingen van het Stedelijk gymnasium en de hoogere burgerschool, waarbij zich nog andere jon gelingen hebben aangesloten, die alreeds in den wapenhan del door onder-officieren van de infanterie worden geoefend, Die vereeniging is reeds 31 leden sterk, bestaande uit jon gelingen boven de 16 jaar oud, die door een vaste bijdrage de noodige kosten bestrijden. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 53°, des avonds te 8 uren 62', te 10 uren 5 2°. Donderdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 52", 's middags te 12 uren 56c, 's namiddags te 4 uren 52°. Men verzekert dat de bewoners van Noord-Sleeswijk aan den Koning van Pruisen een adres zullen doen toeko men van 2 0,000 onderteekeningen voorzien, waarin zy het verlangen te kennen geven om weder bij Denemarken te worden ingelijfd. Men heeft opgemerkt, dat de Koningin van Dene marken naar haar land is teruggekeerd, zonder Koningin Victoria gezien te hebbenalthans de hofberichtendie elke beweging der vorstelijke personen mededeelen, hebben met geen enkel woord van zoodanige ontmoeting gewaagd. De Londensche vrijwilligers, die het schuttersfeest te Brussel hebben bijgewoond zijn nog opgetogen van de luis terrijke ontvangst daar genotenzij beginnen dan ook toe bereidselen te makenom de Belgische schutters op het groote feest van Wimbledendat in de maand Juli des volgenden jaars wordt gevierdop waardige wijze te ont halen. Dinsdag 11. is te Londen in de zaak van bisschop Colenso uitspraak gedaan. De bestuurders van het fonds, waaruit de bisschoppen in de Koloniën betaald worden had den gemeend hem de uitkeering zijner bezoldiging reeds se dert geruimen tijd te moeten ontzeggen. De rechter heeft echter den bisschop van Natal volkomen in het gelyk ge steld. In de laatste vijf dagen zijn in en bij Preston vier katoenfabrieken afgebrand. Naar uit eene goede bron verzekerd wordtheeft de gewezen Deensche minister-president Monraddie voor eeni- gen tijd zich naar Australië heeft begevenbijna zijn ge heele vermogen verloren door het failleeren eener Engelsche bankwaaraan hij bijna al zijn kapitalen had toevertrouwd. De voormalige minister en bisschop moet zich dientenge volge genoopt hebben gezien, op het eiland Nieuw-Zeeland eene betrekking te zoeken als bediende op een handelskantoor. In een der Londensche bladen leest menEene jonge Engelsche dame, Mary Walker, is, na het afleggen vaneen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2