Buitenlandsch Nieuws. ter langs denzelfden weg terug te keerenmaar thans was de brug open, en "de ongelukkige stortte naar benedenviel met het hoofd tegen of op een paal en verloor daardoor jammerlijk het leven. Hij laat een vrouw met vijf kinderen achter, welke hem aan het station wachtende waren. Zondag avond en Maandag morgen jl. hebben te Cu- lenborg vechtpartijen en oploopen plaats gehadwaarbij een der personen gewond is. De oorzaak daarvan is, dat de Duitschersdie aan den spoorweg werkenelk oogenblik van kosthuis veranderenomdat zij alle avonden pap wil len eten. Tengevolge daarvan werden zij op de straat uit gelachen en bespot, en er werd zelfs een liedje gezongen beginnende met de woorden//O, daar zit een mof bij de pap," wat nu echter verboden is. De rechtbank van Tiel heeft zich met de zaak bemoeid. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vlissingen Ds. H. W. Creutzberg te Vaassen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Bieselinge door Ds. G. J. B. Geldermanpredikant te Op perdoes. Dat Leiden de stapelplaats van lange Smilder turf ge noemd mag worden, blijkt uit den aanvoer aan de markt alhier, Van 1 September tot 31 October zijn niet minder dan 185 pramen turf aan de markt geweest, elk niet minder inhoudende dan 1000 dubbele mudden of 60,000 stuks, alzoo het cijfer van 185,000 dubbele mudden of 11,100,000 stuks. De prijzen waren per 1000 stuks 3,50 tot f 4,00, In de voormiddag-godsdienstoefeningdie Zondag in de Pieterskerk gehouden werd trad Ds. W. Scheffer opom den van Harderwijk herwaarts beroepen predikant Ds. A. J. Molenaar in de gemeente te bevestigen. In zijne voorafspraak herdacht hij aan zijn overleden ambtgenoot Ds, Jacob Tichler, wiens plaats thans vervuld werdin warme taal en op eene welsprekende wijze diens karakter als Hervormd leeraar en ambtgenoot schetsende. Tot grondslag zijner bevestigingsrede lag hij de woorden van Jezus, Lucas V vs. 39: //Niemand die ouden wijn drinkt, begeert terstond nieuwen; want hij zegtde oude is beteren na gewezen te hebben op de bijzonderheid, dat de liberale predikanten of de meerderheid van den kerkeraad een orthodoxen leeraar aan de gemeente had geschonkenpaste hij de waarheidin de tekstwoorden vervat, toe als uitdrukkende de steeds heerschende behoudszucht in Jezus dagen, in den tijd der kerkhervorming en in onzen tijd. Op eene heldere en onpartijdige wijze stelde de beves tiger de geschiedkundige feiten in het licht, om daarop meer toepasselijk de verhouding aan te wijzendie tusschen orthodoxen en modernen moest bestaan en wel, door niet enkel elkander te dulden, maar elkanders recht van bestaan te erkennen, - het bekende geschil, dat zonder onverdraag zaam te zijnook beslist kan worden door het dulden. Met eene hartelijke toespraak tot den nieuwen leeraarnadat deze geantwoord had op de drie bekende vragennaar zijn uit drukkelijk verlangen onveranderd gedaan, besloot de bevesti ger zijn rede met een vermaning tot de gemeente, om te zoeken de verschillende soorten van wijnen of godsdienstige richtingen in het algemeen depot, naar ieders smaak, tot ieders heil en tot bevordering van één doel, - De nieuwe leeraar aanvaardde zijne bediening in de avond-godsdienst oefening meteen intreerede, ten grondslag hebbende de woor den van Paulus, II Cor. V vs. 20, waarin hij rondborstig zijne overtuiging uitsprak als voorstander van de richting, waarom de kerkeraad hem geroepen had. - Na het uitspre ken van den apostolischen zegen zong de gemeente Psalm 134 vs. 3. Een ontelbare schare was in het kerkgebouw aan wezig. De Thermometer van Fahrenheit trekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 52°. des avonds te 8 uren 5 0°, te 10 uren 5 0°. Zondag morgen te 5 uren 5 0°, te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 54°. te 5 uren 5 2°, te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Maandag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 5 3°, te 4 uren 5 2°. Betreffende denbrand, die in den nacht van Woens dag op Donderdag 11. te Antwerpen plaats had, wordt nog het volgende gemeld De brand was ontstaan op de zolders van het hotel Co. bourgdie tot berging van koopmansschappen zijn ingericht. Het gevolg was dat dit hotel met het geheele blok huizen dat den linkervleugel van het Nassauplein vormt, een prooi der vlammen is geworden. Men heeft er slechts met de grootste inspanning in kunnen slagen de bewoners te red den. Een werkman baande zich, in zyn hemd, met zpe vrouw en drie kindereneen weg door de vlammen. Toen de pompiersde gendarmerie en detachementen van het garnizoen verschenenhad het vuur reeds de eerste ver dieping van het estaminet de Ster bereikt, waarvan de derde verdieping en de zolder tot magazijn dienden. Yijf gebou wen waaronder het Café Cobourg en het estaminet de Roos, bevattende behalve het mobilair aanzienlijke partyen ookpmansgoederenzooals granen, wol, lijnzaad enz., zijn vernield. Terwijl de pompiers hunne bluschmiddelen gereed maak ten, had op de eerste verdieping van het Café Cobourg een treffend tooneel plaats. Aldaar woonde het gezin van den kapitein De Meire, die juist den vorigen avond over leden was. De vlammen hadden de kamer bereikt alwaar het lijk lag. Een secretairehet vermogen der familie en kapitalen van levensverzekering-maatschappijen bevattende, alles dreigde een prooi der vlammen te worden. De pompiers deden al het mogelijke om bijstand te ver- leenen. Nadat massa's water in het brandende gebouw ge worpen warenwerd de reddingsladder aangewend. Onge lukkig viel de pijpleider Clymans van een hoogte van 10 Nederl. ellen en brak zijn been. Eindelijk gelukte het de secretaire te redden. Het lijk vond men verkoold en werd naar het hospitaal overgebracht. De hitte was zoo sterk dat er niet aan te denken viel om de huizen te redden en men alleen op middelen tegen de uitbreiding der ramp moest bedacht zfjn. De bemanningen der schepen moesten alles aanwenden om te voorkomen dat hunne masten en dekken in brand geraakten. Des nachts te 4 uren waren van het schoone blok huizen niets dan de muren overgebleven. De schade is hoogst aanzienlijk. De gebouwen zijn bij de Agence générale de Bruxelles en den Lloyd Beige verzekerd, zoo mede een groot gedeelte der koopsmansgoederen. Jammer dat van het mo bilair der talrijke bewoners niets geassureerd was. Ofschoon men nog in het onzekere verkeert omtrent de oorzaken van den brandvermoedt men dat die ontstaan is op den zolder van het Café Cobourg, waar eene aanzienlijke partij lijnzaad lag, dat volgens onderstelling aan het broeien geraakt is, Behalve de schade door den brand zijn er ontzettende ver liezen veroorzaakt door de bluschmiddelen. Er staan nog drie voeten water in de kelders, waarin zich aanzienlijke hoeveel heden koopmansgoederen bevondenvoornamelijk porselein- aarde en zinkwit. In een Berlynsch dagblad wordt gesproken over de nieuwe verkiezingen in Nederland eu de opmerking ge maakt, dat de parlementaire regeeringsvorm in Nederland in het jaar 1 866 bankroet heeft gemaakt en dat feit vroeger of later de Regeering zal noodzaken om bedacht te zijn op de bevestiging en versterking van het Koningschap van Hol land. Hoe daartoe te geraken in het aan republikeinsche herinneringen zoo rijke Holland Allereerst door een nieuwe kieswet. Niet alleen de adelmaar ook de grondbezitters, de boeren de lagere volksklassen in de steden zyn zeer goed Koningsgezind en zullen gaarne er toe medewerken, om aan de thans heerschende anarchie eindelijk eens paal en perk te stellen. De //Voss. Zeitung" verneemt dat er groote veran deringen op til zijn in de kleeding en uitrusting van het Pruisische of in 't algemeen het Noordduitsche leger. In plaats van de helmen en veldmutsen wordt een doelmatige' hoofddeksel ingevoerd, de opstaande kragen der uniformen vallen wegde wapenrok wordt wijder. In plaats van den ransel wil men tasschen van gewast linnen invoeren, welke als de knapzak gedragen worden. De zundnaald wordt ver vangen dooy een nieuw ijzer geweer, door den heer Von Dreyse uitgevonden met wiens nieuwe geschut ook al proe ven worden genomen. De korte, gladde twaalfponder wordt waarschijnlijk geheel en al geamoveerd, aangezien het ge' bleken moet zijndat hij veel te wenschen overlaat. De Kroonprins van Pruisen is den 3den dezer uaa'

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2