Buitenlandsch Nieuws. OFFICIEEL NIEUWS, wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag uit die betrekking verzocht. De heer Roelants heeft een diensttijd van ruim 5 6 jaren bij de schutterijvoorzeker wel de langdurigste in Nederland. Donderdag 11. vierde de heer J. van der Haarhoofd onderwijzer aan den Helder, gedachtenis van de 50-jarige vervulling der betrekking van onderwijzer. Van den 19den October tot en met den lsten dezer zijn te Scheveningen weder 9 9 haringschuiten aangekomen, die gezamenlijk 8,656,000 stuks steurharing en 62 ton pekelharing hebben aangebracht. Woensdag 11. had te Hardinxveld een schipper (vader van een talrijk gezin) het ongeluk van zijn vaartuig in het water te vallen. Alhoewel spoedig er uitgehaaldis hij aan de gevolgen overleden. - In den vroegen morgen van Vrijdag heeft de sergeant van het infanterie-garnizoen te Amsterdam die de wacht had als kommandant van de hoofdwacht aan het Koninklijk paleis op den Damzich door een geweerschot van het le ven beroofd. Beroepen bij de Herv. gemeente te Gaast en Ferwoude Ds. C. F. Gronemeijer te Sleeuwijk. Bedankt voor het beroep naar Kethel c. a. door Ds. M. J. Wentink pred. te Loon-op-Zand. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Hijken Ds. F. Strik te Roden; te Zwartewaal Ds. J. Schuurman te Kockengen en te Heerde Ds. F. Re derus te Weesp, die daarvoor heeft bedankt. Wederom op een ander gebied van algemeen plaatse lijk belang moet het voorrecht van volbrachten 25jarigen trouwen en ijverigen dienst tot blijde en dankbare herinne ring strekken. De zorg voor de zieke armen is binnen Lei den een hoogstgewichtige plaatselijke zorg, omdat zij bij onderscheiding van de meeste gemeenten in ons Vaderland zich uitstrekt tot alle zieke armenonverschillig tot welk kerkgenootschap beboorende en de kosten van de genees- en heelkundige hulp geheel gekomen is ten laste van de ge meentekas. De taak der stads-genees- en heelkundigen is van uitgebreiden omvang, en die eenigermate bekend is met de doorgaans onbillijke en onheusche eischen van een perso neel dat aanspraak maken kan op die hulp, weet ook, dat die taak lastig en niet altijd aangenaam is, ook bij de be wustheid dat men die met getrouwheid vervult. De zelf voldoening, die evenwel daaruit voortvloeit, de goed keuring van het gemeentebestuur, de achting van alle wei denkenden - ziedaar wat de heer Desertine bezit bij de feestelijke herdenking van zijn 2 5jarigen dienst als Stads chirurgijn - wat hij nog lang moge genieten in de waarneming van die bediening en wat, meer dan de be zoldiging die daaraan is verbonden, hem een belooning zij voor de diensten aan de lijdende menschheid bewezen als ge zegend werktuig van Hem, die over leven en dood, ziekte en gezondheid gebiedt. Naar wij vernemen is het aan de politie alhier ge lukt aan te houden en in hechtenis te nemen eenige per sonen die vermoedelijk zich schuldig maakten aan diefstal van sajet op fabrieken, en daaronder één die het gestolene opkoopt, na reeds vroeger voor hetzelfde misdrijf tot vijf jarige gevangenisstraf te zijn veroordeeld. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 ureu 5 2°, te 10 uren 5 0°. Zaterdag morgen te 5 uren 5 0°, te 8 uren 5 2°, 's middags te 12 uren 5 7°, 's namiddags te 4 uren 54°. Omtrent den aanslag, welke te Praag op het leven des Keizers heeft plaats gehad, verneemt men de volgende, uit authentieke bronnen geputte bijzonderheden. De Engel- sche kapitein Palmer, een man van 25 jaren, tot een zeer goede familie behoorende, die zich onledig houdt met op onderscheidene punten van Europa onbruikbaar geworden oorlogschepen op te koopenbevond zich voor den Czechi- schen schouwburg, toen de Keizer het gebouw den 27sten October des avonds zou verlaten. Hij zag twee mannen die met elkander spraken; de een verwijderde zich, alleen de vermoedelijke dader Anton Pust (en niet Pussekzooals vroeger is gemeld), een behoeftige kleermaker van den schouwburggehuwd en vader van twee kinderenbleef op de plaats. Kapitein Palmer heeft in zijn verhoor onder eede alleen kunnen verklarendat hij de overtuiging had dat Pust zijn arm heeft uitgestrekt om op den Keizer te schieten; de pistool, alsmede een pakje buskruit en slag. hoedjes werden eerst later gevonden. Daar nu Pust in zijn verhoor op de meest bepaalde wijze loochent, dat hy een aanslag op het leven des Keizers wilde beproeven, zoo heeft men tot dusverre slechts eene bovendien onvolledige verkla ring van een getuige en bestaat er slechts weinig verband tusschen de geïncrimineerde omstandigheden. Eerst eene grondige, diep doordringende instructie kan licht in deze duisternis aanbrengen. Omtrent de beweegredenenwelke den vermoedelijken dader tot zijn misdrijf hebben kunnen leidenweet men voorshands nog niets stelligs. Dat een adres van Pust om ondersteuning in zijne kommervolle omstandig, heden afgewezen werd, is een gerucht, hetwelk heden blijkt ongegrond te zijn. Indien er geene verzwarende verklarin gen van getuigen bijkomen, zal bezwaarlijk het tegen Pust begonnen proces kunnen worden voortgezet. Te Weenen stelt men zich daarmede gerust, dat indien werkelijk een moordaan slag gesmeed werdhet plan reeds in de kiem is verstikt. Men verwondert zich intusschendat kapitein Palmer, die tegenwoordigheid van geest genoeg had om den arm van Pust te grijpenniet onmiddellijk de hulp der omstanders heeft ingeroepenom op de plaats zelve naar de pistool te zoeken. Uit Hanover meldt men dat op Zondag 28 October, toen een predikant den Koning en het Koninklijk Huis in zijn gebed wilde gedenkenhet in de kerk aanwezige pu bliek opstond en met veel geraas het gebouw verliet. Tijdens den jongsten oorlog zijn door de Pruisische infanterie in het geheel 1,850,000 patronen verbruikt; dat is ongeveer 7 stuks per hoofd in doorsnede. De meeste pa tronen zijn verschoten in de gevechten bij Nachod en Ska- litz, waarbij o. a. een bataljon 23,000, een ander 22,000 patronen verbruikte, dat is 22 a 23 patronen per hoofd, De overwinning - dus schrijft men uit Berlijn - kan dus eigenlijk niet op rekening gesteld worden van de voortref felijkheid onzer geweren. Het tegendeel wordt bewezen door het gering verbruik van ammunitie; de behaalde zegepralea ^moeten dus in de eerste plaats geweten worden aan de be kwaamheden der veldheeren en de voortreffelijke discipline der Pruisische troepen. Te Antwerpen is alweder door brand groote schade aangericht. In den nacht van Woensdag op Donderdag ont stond er brand op den voor bergplaats voor koopmansgoederen dienenden zolder van het //Hotel Cobourg," met het ge volg dat dit hotel met het geheele blok huizendat den linkervleugel vormt van het Nassaupleineen prooi der vlam men werd. De schade is hoogst aanzienlijk. Men is er slechts met de grootste inspanning in kunnen slagen de bewoners te redden. Een brandspuitgast, die van een ladder viel, brak het been. De huizen en koopmansgoederen waren allen geassureerd, grootendeels bij de //Agence générale de Bru- xelles" en de //Lloyd Beige." Brieven uit Marsala op Sicilië meldendat er een voormalig brigadier van de gendarmerie in hechtenis is ge nomen als medeplichtig aan een gruwelijken moord, drie weken vroeger op den grooten weg tusschen Marsala en Trapani gepleegd. Daar werd een grondeigenaar, die den naam van een rijk man haddoor roovers gegrepen en on der een wijnpers gelegd om hem aanwijzing der bergplaats van zijn geld af te persenden man is letterlijk het leven uitgeperst. Dit is slechts één staaltje van de barbaarschhe- den welke op Sicilië, dagelijks voorvallen. In het Engelsche graafschap Durham heeft Donderdag morgen in eene steenkolenmijn eene ontploffing plaats ge had waarbij 24 personen zijn omgekomen. Sedert eenigen tijd is in Emmerik eene batterij veld artillerieter sterkte van 80 man en 120 paarden, inge kwartierd terwyl door de Pruisische Regeering bepaald is dat voortaan een geregeld garnizoen in die plaats zal ge vestigd worden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2