Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. we voor ons zelf niet verloren zullen laten gaanals wij aanleiding vinden om ons te mengen in den strijd over mo derne begrippen, die uit dit voorbeeld voedsel erlangen voor de bestrijding van het autoriteitsgeloof, of het blindgeloof en de daaruit voortspuitende gevolgen voor de individueele en politieke moraliteit. De politieke moraliteit: zij heeft recht, dat ieder spreekt en handelt naar zijne overtuiging; maar of ook bij de plaats gehad hebbende verkiezingen zij in eere gehouden is door henvan wien we zulks als banierdragers het eerst zouden verwachtenzullen weinigen erkennen. De Leidsche anti revolutionaire kiesvereeniging heeft daaraan geen deel, want zij heeft het grondwettig beginsel in eere gehoudende motie-Keuchenius veroordeelende in de aanbeveling van twee tegenstemmers; het anti-revolutionair beginsel, dat alles eer lijk en met orde geschiede, gehandhaafd en de politieke mo raliteit bevorderd, door niet de hand uit te steken naar eenig middeldat geheiligd moest worden door het doel dat zij beoogde en in haar programma staat uitgedrukt. Z. M. heeft A. Bauer erkend en toegelaten als con sul van Denemarken te Batavia, en Mr. J Heemskerk Bz., aftredend lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examensherbenoemd tot lid der commissie. De officier van gezondheid J. M. Engelhart, dienst doende bij de garnizoens-infirmerie te Neuzen, is in die be trekking overgeplaatst naar Leiden, terwijl in zijne plaats te Neuzen is aangesteld de officier van gezondheid W. C. J. van der Grijp, van Harderwijk. De 1ste luitenant P. A. Jansen te Nijmegen, op non-activiteit, is weder door Z. M. bij het 1ste reg. inf. in ancienneteit herplaatst. De 2de luit. der artillerie A. J. Burgersdijk van het Oost-Indische leger zal in het midden dezer maand te Rot terdam embarqueeren aan boord van het schip Cortgene, gezag voerder P. Wemerus, om daarmede naar Java te vertrekken. Uitslag der Verkiezingen voor Leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in de volgende kiesdistricten, als Dokkum. Uitgebracht 1790 stemmen. Gekozen de HH. Jhr. Mr. S, W. II. A. Beyma thoe Kingma met 989 en Mr. Ph. van Blom met 991 stemmen. Alkmaar. Uitgebracht 2264 stemmen. Volstrekte meer derheid 1129. Gekozen de heer Mr. C. van Poreest met 13S7 stemmen. De heer 's Jacobs had 1204, Mr. N. Oli vier 847 en de heer Van der Kaay 89 6 stemmeD. Bij gelegenheid der verkiezingen voor zes leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Amsterdam hebben ook aldaar gelijktijdig Dinsdag 11. buitengewone verkiezingen voor de Prov. Staten van Noord-Holland en voorden Gemeen teraad plaats gehad, waarvoor ook de kiezers trouw waren op gekomen zoodat Mr. L. A. A. van Wensen met 1928 tot lid der Provinciale Staten en Mr. B. H. M. Driessen met 206 0 steramen tot lid van den Gemeenteraad z(jn verkozen. Beiden bestaan elkander in bloedverwantschap, behooren tot de Leidsche familiën en zijn van de R C. gezindte. Vrijdag zijn te 's-Hage onder praesidium van den luit.-gen. Happé aangevangen de examens van onder-officie ren dingende naar den rang van 2den luit. der infant. 1ste serie, zijnde de adspiranten van het instructiebattaljon uit Kampen en van het 4de reg. infant, uit Gouda. - De gouden medaille voor 3 6 jaren trouwen en onaf gebroken dienst is toegekend aan den meester geweermaker, W. T. Derwich van het 4de bat. 5de reg. inf., te Geertrui- denberg in garnizoen en de gratificatie van f 5 0 aan die onderscheiding verbonden. Het zal hem de helft dezer maand plechtig worden uitgereikt. De onderhandelingen tusschen de hoven van Berlijn en van 's-Hage hebben tot eene overeenkomst geleid vol gens welke Pruisen ia Luxemburg garnizoen zal blijven leg gen. Thans is men bezig over de toekomstige verhouding van het Groothertogdom tot den Noord-Dnitschen Bond. De Luxemburgsche stenden zijn door Prins Hendrik der Nederlanden in naam van den Koning-Groothertog, den 29sten October geopend. De Prins gaf daarin onder anderen te kennen dat de bandendie de verschillende bondsstaten aan elkander verbondendoor de laatste gebeur tenissen verbroken zijn. Luxemburg, dat onzijdig is geble ven vóór en in den oorlog, wenschtbij de veranderingen die de oude bond thans ondergaat, zijne onafhankelijkheid te behouden. Het steunt ten deze op zijn goed recht. Ver- der gaf de Prins te kennen dat de finantiëele toestand van het Groothertogdom voldoende is. Maandag werd een internationale spoorweglijnde zesde die Nederland bezit, voor het algemeen verkeer open gesteldde spoorbaan namelijk van Kaldekirchem op Venlo, Noord-Brabant en Limburg zijn nu door den ijzeren spoor weg aan de nijvere Rijnprovinciën en met Oberhausen Rhur- ortDusseldorf, Keulen, enz. verbonden, en mogen met allen grond de beste vruchten van dien versnelden handels weg verwachten. Het bestuur van Venlo is voornemens die gebeurtenis op 5 November feestelijk te gedenkenen zal aan onderscheidene genoodigden en autoriteiten een diner aanbiedenterwijl met een vuurwerk de feestelijkheden zul len worden gesloten. Tegen den heer Regout is door het Openbaar Minis terie eene vervolging ingesteldomdat hij in een gedrukt en verspreid geschrift voor den Gemeenteraad van Maastricht beleedigende uitdrukkingen gebezigd had. De arrond.-recht bank te Maastricht heeft hem te dezer zake Woensdag ver oordeeld tot een geldboete van ƒ100, eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera le Trouvère, voorafgegaan door de opera comique Galathee. De onlangs te Arnhem overleden Jonkvrouwe Schim- melpenninck van der Oye had bij uilersten wil vermaakt aan het Protestantsch bestedelinghuis aldaar f 2000 aan de Hervormde diaconie 1000 en aan de Luthersche diaconie f 500. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zaamslag, Ds. J. G. Ormelte Westkapelle (Walcheren). Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Zaamslag, door Ds. C. F. Gronemeijer, te Sleeuwijk. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Neuzen, Axel en Zaamslag, als tweede predi kant, Ds. J. Altink, te Maasland (Zuid-Holland). In de zitting van den Gemeenteraad van Donderdag is langdurig beraadslaagd over het ontwerp, tot aanvulling van het reglement van orde voor de vergadering van den Raad met eenige artikelen over het behandelen van enkele onderwerpen in sectiën of afdeelingen. Toen de stemmen staakten over een voorstel betreffende de lotingeens in het jaar of bij elk te behandelen ouderwerpis de verdere be handeling verdaagd. De Raad heeft de bezoldiging der hulp onderwijzeressen voor het Fransch en voor het Engelsch aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs van de Iste klasse voor meisjes met ƒ100 verhoogd en tot die betrekking benoemd Mej. S. Porter te Arnhem en Mej. C. Dejardin te 's-Gravenhage. Donderdag nacht overleed onverwacht de heer A. Li- brecht Lezwijn in den ouderdom van 65 jaren. In verschil lende betrekkingen was hij vele jaren met ijver werkzaam. Meer dan 40 jaren stond hij aan het hoofd van een voor naam kassiers- en commissionairs-kantoor. Als Wethouder, welke betrekking hij in 1 85 5 nederlegdeen als lid van den Gemeenteraad, die hij tot zijn dood toe getrouw vervulde, was hij ten nutte der gemeente steeds werkzaam; als pen ningmeester der Leidsche Spaarbank heeft bij een groot aan tal jaren vele diensten bewezen. In de laatste jaren was zijn gezondheid door overspanning wankelend, wat hem niet be lette om met al zijn krachten de taak te vervullen, die hem was opgedragen. Hij nam nog getrouw deel aan de beraad slagingen over de plaatselijke begrooting voor 1867, in de vorige week op het gebied van het beheer der geldmid delen bezat hij veel kennis en ervaring. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 ureD 5 0°. Vrijdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 5 8°, 's namiddags te 4 uren 54°, De stad Weenen is vol van een uit Praag aangekomen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2