Buiteniandsch Nieuws. beschikkingen of verklaringen omtrent zin en beteekenis van sommige bepalingen der geneeskundige wetten met toepassing op verschillende gevallen die zich hebben voorgedaan. Hierna werd mededeeling gedaan van onderscheiden ziek ten die zich sedert de vorige vergadering in verschillende plaatsen van het gewest hadden vertoond. Wat de cholera betreft, bleek hoofdzakelijk, dat men zich verheugen mag dat deze, de epidemie, in de provincie opgehouden heeft. Voor zooverre de cijfers bekend zijn, bleek daaruit verder, dat van de 19 8 gemeenten in het gewest de cholera in 172 gemeenten geheerscht heeft en dat, over 't geheel, er inde provincie 12,000 personen zijn aangetast geweest en, wat de overledenen aangaat, dit een getal van ruim 7000 heeft beloopen of 1 op de 8 5 inwoners in de provincie. Uit de verslagen omtrent de maatregelen tegen de cholera in verschillende gemeenten aangewend, bleek dat die, over 't algemeen genomen, goéd en doeltreffend waren, in som mige daarentegen gebrekkig, onvoldoende, terwijl men vooral te Rijnsburg met den grootsten tegenstand te kampen had door godsdienstige overtuiging, niet alleen bij de bevolking, maar zelfs bij eenige leden van het bestuurzoodat ten slotte het hooge bestuur moest tusschen beide treden om de aan wending der //duivelskunsten," gelijk vooroordeel en bijge loof het noemdenmogelijk te maken in het algemeen be lang. Naar aanleiding eener mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zakendat zich in den afgeloopen zomer in de kazerne te Leiden vele gevallen van cholera hadden voor gedaan is het den heer inspecteur na een aldaar dadelijk gedaan bezoekgeblekendat de oorzaak scheen te liggen in gemis van ruimte, die er integendeel in voldoende mate is. Het scheendat de oorzaak vooral te zoeken was in het water, dat gebruikt wordt voor het schoonmaken en berei den der groenten, welk water genomen werd uit een singel die op te korten afstand ligt van privatenterwijl de in firmerie ook in een allertreurigsten toestand verkeerde en volkomen gebrek aan ruimte had. Op de deswege alstoen door gemeldeu Minister aan zijnen ambtgenoot voor Oorlog overgebrachte mededeeling, werd door den laatste de mee ning kenbaar gemaakt, dat volgens de wet het geneeskun dig slaatstoezicht niet bevoegd zou zijn de infirmerie te be zoeken. Na vorenstaand verslag van de wisseling van gevoelens, gaf de voorzitter als zijne meening te kennen dat de Mi nister van Oorlog in dwaling verkeerde en dat het betrok ken artikel 5 der wet niet disjunctief maar eventiatief moest worden opgevat en dat het ongerijmd ware aan dat art. eene andere uitlegging te geven daar men anders wel zou mogen treden in gestichten van liefdadigheidniet iü kerken of schouwburgen enz. - Nadat de Minister van Bin- nenl. Zaken ten slotte verklaard had zich te vereenigen met de zienswijze van den Inspecteur, is de zaak geëindigd met, de voldoening aan hetgeen door hem als wenschelijk beschouwd was. Woensdag middag heeft aan den Hoek van Holland onder de gemeente 's-Gravensande de plechtigheid van het steken der eerste spade plaats gehad, tot aanvang van het werk ter verbetering van den waterweg naar zee. Z. K. H, de Prins van Oranje heeft dat verricht en vervolgens deelge nomen aan een dejeuner dinatoir, waaraan de Minister van Binnenlandsche Zaken van Financiën en van Buitenlandsche Zakenalsmede provinciale en plaatselijke autoriteiten zich vereeuigden. - De ingeuieur van den Waterstaat P. Caland is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De slottoast werd uitgebracht door den Minister van Binnenl. Zaken die daarin o. a. zeide //Thans roepen ons an dere zorgen naar een andere plaats. Onze leuze zij ten al len tijde, zelfs onder de mislukking onzer voornemens, Oranje en Nederland De redacteur der Prov. Gron. Ct. is op Woensdag 7 Nov. a. s. gedagvaard voor de correctioneele rechtbank te Groningen, wegens een door hem in genoemd blad geplaatst stuk over de handelwijze van den hoogleeraar bij de genees kundige faculteit aan de hoogeschool aldaar, den heer v. D., gedurende het heerschen der cholera binnen die stad. Zr. Ms. korvet Van Speyk onder bevel van den kapt.- luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, is den 29sten October te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. Als een bewijs hoe hoog de kiezersstrijd de hartstoch ten heeft opgevoerd moge o. a. dienendat de //Tijd" het //Handelsblad" ter zake van eene trouwens ouware mededeeliDg omtrent een bijeenkomst, die de bisschop van Haarlem met den Minister Borret en den Staatsraad Mutsaers zou gehad hebben deze woorden toevoegt //Wij zijn bij verkiezingen al van vele kunstgrepen getui- gen geweest, die tot schande strekken van degenen, welke ze bezigden maar voor zulk eene gemeenheid als nu het li- berale //Handelsblad" zich veroorlooft, hebben in Nederland zelfs de ellendigste schotschrijvers zich tot nog toe geschaamd." De //Tijd" stelt de liberale partij voor de fourberie" niet verantwoordelijk, maar vraagt, als men deze dingen ziet, wat men dan van 't herhaald beroep op politieke eer lijkheid, van goede trouw en oprechte beginselen der libe ralen te denken heeft. Maandag voormiddag werd te Hellevoetsluis gesleept door de stoomboot Louise, kapt. V. d. Grient, komende van Grangemouth, binnengebracht de passagiers-stoomboot Batavier, kapt. Smith, komende van Londen, van welke de stoomketel was gesprongen. Gelukkig zijn er geene ver dere ongelukken bij voorgevallen. Van de 130 passagiers is het grootste aantal te Hellevoetsluis gedebarkeerd. Donderdag voormiddag is te Scheveningen door Arie Korving, stuurman op de pink //Eugène Charles" van den heer Maas, aangebracht de bemanning van de brik //True Briton," kapitein Thomat Rolland, reeder //Alexander Ro gers te Shields. De brik verliet den 2 5sten October Shields, en bekwam Dinsdag voor Schouwen een belangrijk lekwaar door het schip spoedig zonk. Gelukkig werd het gevaar waarin de schepelingen verkeerden nog tijdig ontdekt door de Noorweegsche brik //Camilla," kapitein Rosmussenko mende van Tousburg en bestemd naar Marlais, - die de equipage bestaande uit zes koppen redde. Eenige uren later ontmoette de Scheveningsche pink de //Camilla" en nam de Engelsche zeelieden van haar over. Deze worden door de tusschenkomst van den Britschen consulair-agent den heer Maas op Rotterdam gedirigeerd. Stuurman Horving is de zelfde, die twee jaren geleden de bemanning van een in zinkenden staat verkeerd schip uit Noorwegen ontdekte en te Scheveningen behouden aanbracht, De Gemeenteraad heeft aan Dr. H. van Hall op zijn verzoek in de zitting van heden Donderdag een eervol ont slag verleend als leeraar voor de Natuurlijke Historie aan de hoogere burgerschool en als wetenschappelijk keurder der levensmiddelen. Uit Suriname wordt gemeld: Men verneemt het over lijden van Jhr. Mr. J. M. A. Martini van Geffenin leven griffier bij het gerechtshof te Paramaribo, die in den avond van 2 6 September aldaar na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 45 jaren overleed, diep betreurd door zqne talrijke vrienden en ieder die maar eenigszins met hem be kend wasdaar zijn minzaam en menschlievend karakter hem de genegenheid en liefde zijner stadgenooten in ruime mate had verworven. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 4 6°. Donderdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 53', 's namiddags te 4 uren 50°. I)e //Globe" meent te wetendat aan de oevers van de Oostzee in het geheim plannen worden gesmeed tegen het bestaan van Denemarken. Zweden zou de eilanden in bezit nemen, terwijl het vasteland bij Pruisen zou worden ingelijfd. De Deensche regeering heeft in deze zaak nog niet gehandeld, doch de partij, welke op dit oogenblik de meer derheid in het Parlement bezit, de autonomie van Denemar ken wenscht te handhaven en van een vereeniging met Zwe den niets weten wil, heeft tegenvoorstellen bij het Kabinet van Berlijn ingediend, hierin bestaandedat Denemarken zich aan het Noordduitsche Verbond zou aansluiten indien Prui sen het Deensche gedeelte van Sleeswijk wilde terug geven. In Zuid-Italië spelen de roovers weer duchtig den baas. In de Abruzzen en in Kalabrië zijn geheele steden ge blokkeerd. Generaal Pallavicini is benoemd tot opperbevel hebber in Kalabriëmaar alle energie zal vruchteloos zijn

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2