Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandse!) Nieuws. wierpen en gingen sympatlnseeren met hunne antipathieën In de nieuwe oude Kamer zullen de oude twisten en ver deeldhedenzelfs tusschen liberalen onderlingblijvén voort leven. Samengesteld onder den uitsluitenden indruk van het Mijer-incident en de motie-Keucheniuszullen de koloniale politiek en de koloniale quaestiën alle andere politiek en alle andere quaestiën, nog meer dan vroeger, verdringen en over- heerschenmet uitzondering misschien van het in praktijk brengen van het programma //Schoolwet-agitatie en religie - strijd."- Of meent men inderdaaddat het uit liberaliteit isdat de heer Groen zich thans met zooveel warmte aan de zijde der oppositie tegen het Ministerie schaarten zelfs nu weder eene candidatuur aanneemt." Hoe derhalve de uitslag der verkiezingen ook zijdie zon der hartstocht en onpartijdig, eerlijk en ter goeder trouw, zonder eigenbaat en uit volle overtuiging zich heudt aan de grondwet, haar inhoud onbevooroordeeld leest, haar letter en geest met een onbevangen oordeel opvat en met ijver tot hare handhaving medewerkt, kan een heldere toe komst te gemoet gaan aan den almachtigen en alleenwijzen Bestuurder van het lot der Natiën alles overlatendewat tot heil van Koning en Vaderland in Zijne handen ligt. Wij kennen slechts ééne partijdie voortaan in Nederland eene toekomst heeft, het is de constitutioneele, die zich aan de grondwet houdt. Voor reactionaire partijen is geene toe komst te vinden, evenmin als voor een liberale, die de ware vrijzinnigheid met zoogenaamde moderne begrippen ver eenzelvigt; nog veel minder voor een anti-revolutionaire, als zij metterdaad ongeloof en revolutie huldigtwanneer zy wantrouwen stelt in de zegepraal barer eigene begrip pen en die door middelen waardoor de staatkundige schei ding van Kerk en Staat wordt miskendeen doel tracht te bereikendat met omkeering der heilsorde gelijk staat en de lessen van de geschiedenis des Vaderlands onder het stadhouderlijk bewind in den wind slaat. Voor de dagbladpers is gewis uit den uitslag der ver kiezingen veel te leeren. //Gelijk een geschreven grondwet het volk niet constitu tioneel maakt, zoolang de constitutioneele beginselen zeiven niet in het hart van dat volk wortel hebben geschoten even min maakt de drukpers een zedelijke macht uit in den Staat, zoolang niet de dagbladen zijnin plaats van de uitdruk kingen van Invidueele gedachten, de organen van een gedeelte der openbare meening, vertegenwoordigd door mannen, wier beginselen redenen hebben van zijn en van werken en die op hunne beurt in gedeelten van het volk steun vinden in hunne pogingen." Heeft het jaar 1866 aan het Nederlandsche Volk geleerd hoe weinig de wetenschap vermag tegenover runderpest en cho lera, tot voorkoming van geldcrisis en oorlog onder de natiën; eer dat jaar geëindigd is heeft het ook nog de overtuigendste bewijzen geleverd, dat het Staatsrecht onvermogend is om het hart der Natie te leidenwaarheen het wil. De natuur gaat boven de leerhet wakker geweten beheerscht het koele verstand en een grondwet is niet Nederlandschdie het Ko ningschap. tot bijna niets terug brengt; //aan den troonbe- kleeder alleen de kenteekenen zijner waardigheid overlaat en de regeering zelve overbrengt in de handen van enkele Staats lieden die weder ondergeschikt zijn aan de grootste helft der leden van een Tweede Kamer. De band, die Koning en Natie verbindt, is een bij uitne mendheid Nederlandsche, maar geen Engelsch model. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters der gemeen ten: HaeleuF. Smeets; Renesse, Noordwelle en Seroos- kerke (Schouwen) J. Hoogenboom Bz.; tot griffier van het prov. gerechtshof in Noord-BrabantMr. J. van der Houven van Anckeren, thans subst.-griffier bij gemeld gerechtshof; tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Noord-Brabant Jhr. Mr. C. R. E. van Rijckevorselthans griffier bij het kantongerecht te 's-ITertogeuboschbeide laatsten met 1 De cember a. s,, en tot kantonrechter te Heerlen Mr. A. J. Sas senthans burgemeester dier gemeente en plaatsv. kanton rechter aldaar, alsmede lid der Prov. Staten van Limburg; voorts op hun verzoek eervol ontslag verleendaan Mr. W. van Blarkomeigenlijk genaamd Van Blaricumals griffier van het prov. gerechtshof in Noord-Brabant, met 1 Decem ber a. s., en aan J. Frezie, als commissaris van politie te Nijkerk. Zaterdag a. s. zullen de leden van de sociëteit //Groot St.-Hubert" te 's-IIage, waarvan Z. K. H. Prins Frederik beschermheer is, hun jaarlijksch jachtfeest vieren op de goe. deren van Z. K. H., gelegen aan den Leidschen straatwe», Z. K. H. de Prins van Oranje zal daarbij tegenwoordig zijn. Na afloop van het schietvermaak zullen de leden ziet in het Hotel de l'Europe aan eenen vriendschappelijken maal tijd vereenigen. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag, den 2den November aanstaande, niet plaats hebbeu, Naar men verneemt is het aan de heeren Mr. Jobs, van der Veen, lid, en R. Attema, secretaris-boekhouder van de stads-armenkamer te Leeuwarden, die zich inde vorige week daartoe expresselijk naar Dresden had begeven, eindelijk mogen gelukken het zoo lang aan die administratie betwiste legaat van de eenige jaren geleden aldaar overle dene Jacomina Claassesz, ter som van p. m. f 12,000, in der minne in handen te krijgen. De visscherij te Ammerstol heeft in de laatstverloopej week een gunstig resultaat opgeleverdde vangst over dat tijdvak bedraagt 9 6 zalmen, gemiddeld ter zwaarte van 12[ kilo; de hooge gelding heeft zich niet kunnen soutineeren, de prijs is tot op 2 per 5 ods teruggeloopen. Er is een punt in de Oostzee, waar noch ebbe Doch vloed wordt waargenomen. Om dit punt bewegen zich de verschillende stroomen die door de getijden worden veroor zaakt, zoodat de hoogte van het water daar nagenoeg sta- tionnair is. -Te Spierdijk (Noord-Holland) is Vrijdag 11. een boe renhofstede met al wat daarin was, door brand vernield, Men schrijft dien zwaren brand toe aan het broeien van bet hooi. Dit gebouw stond geheel geïsoleerdzoodat de brand alleen zich daartoe bepaalde. Na-eene kortstondige ziekte is te Groningen overleden Dr. L. G. Pareauhoogleeraar in de Godgeleerdheid, een man, die gedurende eene lange reeks van jaren aan dit hoogeschool zijne betrekking met eer en roem vervulde en de wetenschappelijke wereld met menig geschrift verrijkte, waardoor zijn naam nog lang zal blijven leven. Maandag overleed in den ouderdom van 64 jaren dt hooggeleerde heer G. J. Verdam, hoogleeraar bij de Wis- en Natuurkundige faculteit der Leidsche Hoogeschool, - een man die zich steeds geheel wijdde aan het vak van weten schap, waarin hij zich beroemd heeft gemaakt. Zijne gezond heid was steeds wankelende en toch nam hij zijne betrek king met den meesten ijver en trouw waar. Zijn overlijden is voor de wetenschap en de Leidsche Hoogeschool een groot verlies. Bij de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn uit de gemeente Leiden heden Dinsdag van de 1011 kies gerechtigden opgekomen 7 83 kiezers. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Dinsdag morgen tc 5 uren 40°, te 8 uren 43°, 's middags te 12 uren 48c, 's namiddags te 4 uren 50°, Voor het hof te Brussel wordt thans gevoerd het proces tegen Risk Allah, beschuldigd zijn pupil Readly te hebben vermoord toen zij in Februari dezes jaars in het hotel du Rhin te Brussel logeerden. Aanvankelijk geloofde men dat Readly zich zeiven van het leven had beroofdwelk ver moeden bevestigd werd door een blaadje papier, in zijne kamer gevonden, waarop hij zijn zelfmoord aankondigt; zijn voogd deelde mede, dat Readly eene ongelukkige liefde had gekoesterd. De rechter stelde dan ookna een vluchtig ver hoor, Risk Allah in vrijheid, vooral ook op grond van diens karakter en positie. Hij was algemeen geacht, verkeerde in de aanzienlijkste kringen, waar zijn rang van kolonel in Turkschen dienst hem toegang gaf, terwijl het aantal deco- ratiëu geheel paste bij zijn waardig voorkomen. Dit nam evenwel niet wegdat de maatschappij waarbij Risk Allah een levensverzekering op Readly genomen hadaarzelde om hem de verzekerde 10,000 p. st. uit te keeren. Zij gi»o

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2