Nederland en Oranje. UURWERK II KLOKKHI. Heeren Apothekers en Genees kunstoefenaren. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. 0TTÖ Baron VAN WASSENAISR CATWYCK P. H. Baron TA EIS VAN AMERONGEN. J. AAL.i*EIt$, van f BOOO uit 's Rijks kas en van f 600 van de stad Lei den, die met 186 7 ophoudt, uit het fonds alleen bijge dragen een som van f 2304.645. Tot commissarissen van het Invaliedenhuis werden benoemd de heeren A. H. I. G. van Hamel te ZutfenJhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot te Rotterdam en Mr. E. de Wendt te Leeuwarden terwijl nog besloten werd aan de oud-strij ders van Waterloo uit te keeren een gratificatie van f 10 voor elk. Door het afspringen van een helm van een der ketels in de branderij van den heer B. B. te Delfshaven, hebben twee in die branderij werkzaam zijnde personen zeer hevige brandwonden bekomen en zijn zij. in een zeer deerniswaar- digen toestand naar hunne woningen gebracht. Bedankt voor het beroep naar Zevenbergen door Ds. VV. J. Geselschap pred. te IJselmaiden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 3 8°. Vrijdag morgen te 5 uren 33°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 43c, 's namiddags te 4 uren 41°. De strijd tusschen Nederland en Duitschlandomtrent den oorsprong der boekdrukkunst, dreigt nog ingewikkelder te zullen worden. Thans beweert men namelijk te Milaan documenten te hebben gevonden, volgens welke Panfilo Cas- taldiin die stad geborenlang voor Guttenberg het ge bruik van beweegbare letters heeft uitgevonden. Men is zoo zeker van de zaak, dat reeds een standbeeld voor Castaldi wordt opgericht. Leger, de kleermaker van Napoleon I, is den 18den dezer als een zeer rijk man op zijn landgoed te Ville d'Avray (bij Parijs) overleden, in den ouderdom van bijna honderd jaren. De wetgevende vergadering van Nieuw-Zuid-Wallis heeft eene wet aangenomen, volgens welke iemand, die drie maal gedurende het jaar op de openbare straat op dronken schap betrapt is, in het werkhuis opgesloten zal worden, en wel zoo lang als de gouverneur zal goed vinden. Te Woolwich worden 5 0 mortieren van 13 duim in gescheept, bestemd voor de vestingwerken van Portsmouth. Deze bomketels zijn gegoten tijdens den oorlog tegen Rus land en waren ongebruikt blijven liggen. Wat de verkiezingen betreft, zoo volgt men in Ame rika deze gewoonte: Philadelphia bijv. is verdeeld in 250 kiesdistrictjes. In elk dier afdeelingen wordt in eene of andere gehuurde ka mer, meestal in een herberg, de stembus gehouden. Aldaar wordt dan aan de straat een venster uit het ko zijn genomen en vervangen door een houten schot met een opening. De kiezers, die natuurlijk allen dicht bij een van die bureaux wonensteken dan hun stembriefjes door die opening naar binnen. Aldaar zitten beëedigden stemopnemers die den naam van den stemmer en den inhoud van het stembriefje opteekenen. Buiten aan het venster staan twee andere personendie tegen de stemmers bezwaar in kunnen brengen; en als dit gebeurL moeten twee bekende kiezers don verdachten kiezer identifiëeren bij gebreke waarvan hij niet mag stemmen. OFF1C1EËL E F li W i. Aan Burgemeester en Wethouders van Leyden is ver gunning gevraagd 1°. door P. Loebermeubelmaker, wo nende alhierom van een bestaand fournuis in het door hem bewoond perceel op de Hooigracht Wijk VII, N°. 807, ge bruik te mogen maken ter uitoefening van zijn beroep; 2°. door Ph. van der Heydenkoopmanbinnen deze ge meente, om het perceel aan den Nieuwen Rijn, geteekend Wijk VII, N°. 89, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen. Tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der infor- matiën de commodo et incommodo, zal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den 29sten October, des voormiddags le 11 uren. EEIV HIJISMOEDSTER biedt zich aan in een klein gezin of bij een eenig heer. Aangezien men prijs stelt op eene goede behandelingwordt slechts f 30.—i salaris gevraagd. Reflecteerenden worden verzocht zich te adresseeren onder letter A. aan het Bureau van dit blad. TOORTZETT5MG van de eerste Vergadering ter verificatie der Schuldvorde ringen ten lasten van den gefailleerden J. HARTEVELT, gewezen Commissionair in Effecten te Leidengehandeld hebbende onder de firma HARTEVELT en ROSKES, op Woensdag 31 October 1866, des voormiddags ten balf elf uur, ter Vergaderkamer van de Arrondissements Regtbank te Leiden. Namens de Curators in voornoemd faillissement, P. K. DOEFF. Voor de verkiezing op 3 0 October aanst. van twee leden voor de Tweede Kamer, Staten-Generaalworden aanbe volen en Namens de Kiesvereeniging Nederland cn Oranje, A. TIELEMAN, Voorzitter. A. J. RIJSHOUWERl. Secretaris. De gerenommeerde etiq. met gedrukten naam der GE NEESMIDDELEN zijn in een uitgebreide sortering, elke naam in 6 verschillende grootteuverkrijgbaar in het Magazijn van Apothekersbehoeften en Chirurgicale Instrumentenvan Singel, bij het Koningsplein, X. N°. 9, te Amsterdam. Op franco aanvrage kan men monsters of goederen 3 dagen op zigt bekomen mits franco en onbeschadigd terug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Gemeente LEYDEN zijn voornemens, op Maandag den twaalfden No vember aanstaande, des middags te 12 uren, iu een der lokalen van het Raadhuis, aldaar, in het openbaar le ver- koopen 1°. Een solide Torenuurwerk ingerigt voor heel en voluit-halfslag op twee klokken, met drie looden ge- wigten en vier roodkoperen wijzerbordenwegende per stuk p. m. 77 Nederl. ponden, benevens wijzers enz. 2°. Een groote Metalen Klok, wegende p. ra. 1314 Nederl. ponden. 3°. Een kleinere dito Klok, wegende p. m. 430 Nederl. ponden. De bedoelde voorwerpen zijn te bezigtigen in de Stads- Timmerwerf der gemeente, eiken werkdag de verkooping voorafgaande, van 's morgens te 10 tot 's namiddags te 4 urenalwaar tevens inzage genomen kan worden van de voorwaarden, volgens welke de verkooping geschieden zal,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3