P. fit. Baron TAETS VAN AMERONGEN OTTO Baron VAN WASSEN AER GATWYÜK, Binnenlandsch Nieuws. strekken dat tot zulk een doel niemand de hand zou rei ken. Geen volbloed Thorbeckiaan mocht den voet opheffen om den heer Keuchenius te volgen op een weg, die tot zulk een doel kon leiden; want ook een Kabinet, dat uit den boezem der constitutioneele partij gevormd was, stond en staat nog daarvoor bloot. Maar de ondersteuning, die de motie Kechenius ondervond van de zijde der liberale ledenge tuigt van het gemis aan politieke moraliteit, waardoor in de laatste jaren de Kamer zich kenmerkte en die de gedu rige verwisseling van 's Konings verantwoordelijke raadsle den tengevolge had. Eu vooral nu een zoogenaamd conser vatief Bewind was opgetreden kon de kracht der constitu tioneele beginselen wanneer slechts de leden der partij zich niet door onderlinge twisten verdeelden en verzwakten, zich doen gelden, en de zegepraal was verzekerd, wanneer dit Bewind zich beijverde, om in de richting te vervolgen. Het grondwettig Koningschap, de waardigheid en het recht der Tweede Kamer, het belang der constitutioneele partij zelfs brengen mede, dat de motie Keuchenius met al hare gevolgen krachteloos wordt gemaakt. Dat kan alleen door de Kamer te zuiveren en te versterken in een constitutioneele richting en te behouden allen die tegen de inconstitutioneele motie van den heer Keuchenius hebben gestemd al is het ook, dat hunne richting niet strookt met de onze; want het geldt hier de handhaving van een grondwettig beginsel, zoo wel als de behoedzaamheidom geen voedsel te geven aan de meer en meer veldwinnende lasteringen, dat de consti tutioneele partij het Koningschap^ miskent en voert tot de republiek; terwijl de Nederlandsche Natie wat het Koning schap betreft toch is plus royaliste que le Boi. Op die gronden heb ik mijn stembriefje ingevuld met de namen van de Heeren EN daar zij gestemd hebben tegen de motie Keuchenius. A. MONTAGNE Iz. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Eindhoven Jhr. Mr. A. J. J. van Sasse van Ysselt, advocaat aldaar. Z. K. H. de Prins van Oranje zal op Woensdagden Sisten October aanstaande, des namiddags te 2 uren, plech tig de eerste spade steken aan den Hoek van Holland ter verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Donderdag middag is, in de nabijheid van het Kra- lingsche Veer, door Z. K. H. Prins Alexander der Neder landen de eerste steen gelegd voor het gebouw, bestemd lot het boven-stoomgemaal voor de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Rotterdam. Eene ontelbare schare van belangstellenden zag men daar henen stroomen om van deze handeling getuige te zijn zoodat reeds lang voor het bepaalde uur het bouwterrein en de omstreken door een dichte menigte bezet waren. Het terrein zelf was recht fees telijk met vlaggen getooid. De Prins arriveerde te Rotterdam per spoortrein uit de residentie, vergezeld van HD. gouverneur, benevens HD. bijzonderen vriend, jonker Van Hogendorp. Voorts waren de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Fiuanciënde Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland en het collegie van Gedeputeerde Staten uit de residentie tot bijwoning der plechtigheid mede gekomen. Aan het station werd de Prins ontvangen door Mr. R. J. C. Metelerkamp voorzitter der commissie van toezicht en beheer over de droog making der genoemde plassenen den heer Van Vollenhoven burgemeester van Rotterdam, die HD. zijn rytuig aanbood naar het bouwterrein. Z. K. H., begeleid door de gezamenlijke heerenwerd aldaar onder de toejuiching der aanwezigen en de fanfares der muziek ontvangen door de genoemde commissie, het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, de burgemeesters van Capelle, Nieuwerkerk Kralingen Zeven huizen en Hillegersberg, en vervolgens naar de tent geleid alwaar de heer Metelerkamp met een toespraak de plechtig heid opende. Onmiddellijk daarop begaf zich de Prins met de gezamen lijke autoriteiten naar het bouwterrein, alwaar andermaal de tonen der muziek zich mengden in het gejuich der menigte. Toen Z. K. H. zich bij den steen had geplaatst en de ge noemde heeren zich daaromheen geschaard hadden, werd den Prins door den heer W. J. Backer, eerstaanwezend in genieur volgens het gebruik de truffel en kalkbak aan geboden. Nadat de Prins zich op de gebruikelijke wijze had be diend gaf de heer Metelerkamp last om deze beide voor werpen onmiddellijk schoon te maken, waarop Z. K. H. min zaam verzocht deze order eens te mogen contrariëerenomdat hij het als iets eigenaardigs beschouwde, tot eene gedach tenis aan deze plechtigheid den truffel precies in denzelfden toestand te bewaren waarin hij dat werktuig had gebezigd. Aan dit verlangen voldaan zijnde, lieten eenige werklieden door middel van den toestel den steen zakkendie vervol gens door den Prins, onder bijstand van den ingenieur, in den vereischten stand werd gesteld. Dit gedaan zijnde, plaatste zich de president der com missie voor Z. K. H. tot de voorlezing van het prachtig in lithografischen druk bewerkt proces-verbaal der handeling. Dit document werd in een tinnen koker gesloten, die, dicht gesoldeerd zijnde, door den Prins werd gedeponeerd in eene daartoe uitgeboorde holte van den steen waarvan de opening onmiddellijk gesloten werd. Te gelijk verkondig den de krachtige fanfares aan de volksmenigte dat de han deling was volbracht. Aan den heer J. van Assumcontroleur van den activen dienst te Rotterdam, mocht Donderdag de eer te beurt val len dat hem ter gelegenheid van zijn aanstaand vertrek naar Rozendaal, door de gezamenlijke expediteurs, commis sionairs en handelaren een ebbenhoutenmet zilver gemon teerd theeblad, met daarbij behoorend prachtig massief thee servies ten geschenke werd aangeboden. Door de visiteurs werd hij vereerd met twee kristallen kandelabres op zilveren voetstukken, en door de hoofd- en verdere ambtenaren met een prachtige canapé en daarbij behoorend voetkleedbene vens twee albums, inhoudende de portretten der gevers. In den korten tijd van ruim 6 uren werd de ont- werp-begrooting voor 1867 voor 's-Gravenhage door den Raad besproken en aangenomen. De begrooting is na de daarin gebrachte wijzigingen vastgesteld: inkomsten f 1.219.366,93, uitgaven 1.16 6.047,13s, batig saldo f 63.319,795. De Gemeenteraad van Amersfoort heeft aan de twee stadsdoctoren P. Smits en A. H. C. van Driel en aan den met de hospitaaldienst belasten geneesheer C. W. H. van Kaathoven Jr. schriftelijk dank betuigd voor den aan den dag gelegden byzonderen ijver gedurende het heerschen van de cholera en daarbij gevoegd een gratificatie van f 100 voor ieder uit de gemeentekas. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-IIage zal Zaterdag avond worden opgevoerd de groote opera la Juive. - Ook te Haarlem is eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel tot stand gekomen. Uit het openbaar gemaakt Verslag van het verhan delde op de algemeene vergadering voor het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, den 25sten Juli dezes jaars te Amsterdam ge houden, is men bekend geworden met een opmerkelijke mis sive van den Minister van Justitie Pickéden 21sten Maart 11. aan het Hoofdbestuur van dat fonds gericht, waarbij hij, tevens belast met de zaken van den Hervormden Eeredienst, ofschoon zich voor deze keer nog bereid verklarende, verzocht in het vervolg verschoond te mogen blijven van het doen der jaarlijksche aanschrijving aan predikanten en godsdienstleeraars in het Rijk, tot het aanbevelen der collecte. De uitnoodi- ging daartoe was niet wel in overeenstemming te brengen met het beginsel, dat de Regeering zich heeft te onthouden van hetgeen eigenaardig tot kerkelijke besturen behoort, en het Hoofdbestuur werd mitsdien uitgenoodigd het verzoek tot aanbeveling in het vervolg rechtstreeks te richten tot de hoofden en bestuurders der verschillende kerkgenootschappen. Gedurende het jaar 186 5 zijn in het Invaliedeuhuis te Leiden verpleegd 5 6 verminkte en iufirme militairen. Op 1 Januari 1 866 bestond de bevolking uit 52 man. Het on derhoud kostte f 18502,035 of gemiddeld f 330 voor ieder man. Tot bestrijding dier kosten werd behalve een toelage

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2