Zaterdag 27 October. N\ A". 1<«6. Ken reeds ingevuld stembriefje. ff r# IKS UI IIAGIII1 Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76 Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 (lts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Botterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteud 4 u., de overig# dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's uiorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'a uamidd. te 8 u. 35 ia.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Ooat-Indisobe Laudpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaaud. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlta-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegtaaf dagelijks vaD 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uien. Oommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. •Burgemeester, Dingdag, Woensdag, Vrijdag an Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags vac 111 uren. - Bureau der Flaatselighe Secretarie is open da 'tly ks van 10i uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D* Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 aren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9laren en van 3 -6 uren vaa's-AijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag an Donderdag van 92 uren. vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 2—4 uren. Voor hea die uit vaste en diep gewortelde overtuiging sedert korter of langer tijdbij mij sedert meer dan twin tig jaren, zonder bedoelingen van zelfzuchten zonder eeniger handen drang van verplichting, de vrijzinnige en vrijgevige beginselen hebben aangekleefd, die het kenmerk en het wezen van het ware liberalisme uitmaken- voor hen is de invulling van het stembriefje, dat op den 30sten Octo ber 1866 in de stembus moet worden geworpen, een ern stige taakeen gewetenszaak. Die daaromtrent zich onver schillig betoont, die daarover lacht en daarmede spot, mis kent zijn rechtvergeet zijn plicht als kiezer. üe echte liberaal bovenal, die met de grondwettige staats instellingen, zooals zij bij de grondwetsherziening van 184 8 zijn tot stand gekomen, hoogelijk ingenomen is, moet van zijne zijde zooveel mogelijk medewerken, dat de Grondwet trouw en eerlijk naar haar letter en geest wordt geëerbiedigd en gehandhaafd. Van schending der Grondwet is thans sprake; van me dewerking der Natie tot hare eerbiediging getuigt 's Konings woord. 's Konings woord. - Als Neerlands Koning niet tot zijn volk mag zeggen wat Hij wil- als Hij geen wil heeft dan die overeenstemt met den wil Zijner Ministers als Zijne verantwoordelijkheid, trols den eed, dien Hij geeft afge legd, wordt ondervangen door eene onschendbaarheid, die alle veerkracht beneemt, dan mist het Koningschap alle waarborg van levensduur; dan maakt men het Hoofd van den Staat tot een kostbare vlaggestokwaarvan de waarde alleen bestaat in het sieraad waarmede Hij is getooiden dan is alle prikkel tot zelfstandige ontwikkeling van geest en hart verloren voor Hem die op den Troon zit of dien bij erfopvolging bezetten zal. Gewiselke regeeringshandeling is onderworpen aan het openbaar oordeel van eiken burger van elk dagbladschrij ver, van elk volksvertegenwoordiger, van de Staten-Generaal. De strafwetgever heeft gezorgd, dat dit oordeel blijve bin nen de palen van betamelijkheid; //maar de leden der Ka mer zijn niet gerechtelijk vervolgbaaar wegens de adviezen door hen in de vergadering uitgebracht," (Art. 92 der Grond wet). Als wijze en trouwe mannen kon uit deu boezem der Kamer niets voortkomendat streed tegen de ordede be tamelijkheid en het recht. Voor elke aanranding van de vrij heid van spreken en oordeelen heeft de Grondwetgever hen beveiligd, eu als verschil van meening, tweespalt san ge voelen of afkeuring van regeeringsdaden rle lippen der ver gadering drong tot een afkeurend besluit of een ernstig vertoog, de Grondwetgever heeft gewild, dat dit geschiedde op de meest bescheidene en voor 's Lands hooge vertegen woordiging meest passende wijze: //De Kamer betuigt den Koning haren dank voor zijnen ijver in liet bevorderen van 's Rijks belangen en verzoekt Hem eerbiedig het gedane voorstel in nadere overweging te nemen." (Artt. 108 en 102 der Grondwet). De hoofden der Ministeriëele Departementen geven aan de Kamers, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, de verlangde inlichtingen en kunnen worden uitgenoodigd om ten dien einde ter vergadering tegenwoordig te zijn. (Art. 89). De Grondwet kent geene rnoHën. Het Staats-rechterlijk advies der Nederlandsche hoogleeraren is onbetwistbaar gegrond en de rechten der Kamer zijn onschend baar in mijne schatting; maar dat advies heeft niets be slist ten aanzien van den grondwettigen vorm, die in acht genomen behoort te worden wanneer de Kamer haar afkeu rend oordeel over een regeeringshandeling mo-H brengen on der de oogen des Konings, ten einde daarvan het gewenschte gevolg te verkrijgen. Het is naar het oordeel van den heer Thorbecke alleszins constitutioneel en in de meeste gevallen afdoende, dat de Staten-Generaal des noods hun bezwaar tegen de handeling van den Minister bij ernstig vertoog on der het oog des Konings brengen. De vertegenwoordiging pleegt een daad van willekeurdie inbreuk maakt op de vrijheid der Kroou wanneer zij op eene andere w(jze den Minister tot aftreden dwingt. Toen de heer Keuchenius in het openbaar verklaarde //elk Kabinet moet vallendat niet voldoet aan den eisch der schoolwetsherziening kon iedereen verwachten dat die bedreiging ten doel had het Ministerie tot aftreding te dwin gen en dat elk middel dat daartoe dienstig was gretig zou ter hand genomen worden, üe wakkerheid eu eerlijkheid der constitutioneele partij die de lessen des meesters eu van den hoofdleider nog niet vergeten was; de getrouwheid aan de grondwettige beginselen moet voor elk ten waarborg ver-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1