Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandse!} Nieuws. thans bij de optreding van een nieuw Bewind weder de hoop is verlevendigddat een grondige herziening van 's Rijks belastingstelsel van bestaande grieven zal worden te gemoet gekomen. In het kiesdistrict Utrecht hebben de heeren Mr. W. R. Boer en Prof. B. J. Lintelo de Geer bedankt voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer van de Staten* Generaal. In het kiesdistrict Arnhem zijn nog tot candida- ten gesteld de heeren Mr. L. W. C. Keuchenius en Mr. B. A. Reigers en in het kiesdistrict Delft Mr. L. W. C. Keuchenius en Mr. G. Groen van Prinsterer. De Heraut deelt volledig mede het woord aan de kiezers door Mr. G. Groen van Prinster er - de Redactie laat daarop dit volgen n De waarheid eischt, dat ik er mij niet mede kan ver eenigen. Ik geloof dat de zaak zich aldus voordoet: De heer Keuchenius stelt eene motie voor, waarin de af treding vau den heer Mijer wordt afgekeurd. Hiervoor zijn de Ministers niet verantwoordelijk want zij konden den heer Mijer niet beletten het Ministerie te ver laten. Dit aftreden is dus geene regeeringsdaadwaarover de Kamer bevoegd is te oordeelen. Daarom moet de motie afkeuren de benoeming tot Gou verneur-Generaal, want dat is ten minste eene daad. Waarom stelde de heer Keuchenius niet voorDe Kamerafkeurende de benoeming van den heer Mijer tot Gouverneur- Gene raal gaat over tot de orde van den dag? Omdat hij dit niet durfde doen. Waarom niet? Omdat de benoeming eene daad des Konings is en hij de daad niet kon afkeuren. Hieruit volgt, dat: De motie van den heer Keuchenius afkeurt, iets, waar voor de Miqisters niet verantwoordelijk zijn. En voorts, dat de heer Keuchenius niet durfde af te keu ren wat de Koning heeft gedaanomdat de Koning aan niemand verantwoordelijk is voor de benoemingen. Eindelijk is het buiten twijfel, dat de Koning verklaard heeft dat met deze Kamer het regeeren onmogelijk is. En nu vraag ik: of men den Koning die mannen terugzenden moet, die het regeeren onmogelijk maken? Als dit niet is den Koning smart en smaad aandoendan weet ik niet wat dien naam verdient. Ik kan daarom geen anderen uitweg zien. Kies geene mannen, die het regeeren beletten. Kies onafhankelijke man nen die het recht en de waarheid en vrijheid liefhebben en die bovenal ter harte nemen al datgene wat het heer lijkste is voor den ChristenGods woord en Gods eer in school, kerk en land." De algemeene vergadering der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal op 13 en 14 Novem ber e. k. te Utrecht worden gehouden r in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Des avonds van den 13den bij de openbare vergadering, zullen de heeren C. P. Hofstede de Groot, pred. te Kampen, H. J. van Lummel, hoofdon derwijzer te Utrecht, K. T. Baron van Lyndenprov. corg. in Zuid-Holland en C. S. Adama van Scheltema het woord voeren, Dinsdag namiddag te 4 uren is gesloten de Reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken, die van den 18den dezer af in liet locaal //Verscheidenheid en Overeen stemming" te Rotterdam vergaderd zijn geweest. Niettegen staande de verscheidenheid van de godsdienstige overtuiging onder de leden dezer Reünie heerschende, heeft er steeds een zeer vreedzame en welwillende geest bij de beraadsla gingen der Vergadering voorgezeten. Dinsdag had aan den Moerdijk het volgend treurig ongeluk plaats: Eeu jongmenschB., opvarende aan boord der Staatspoor-goederen-boot, in eene sloep bezig zijnde om buitenboords te schilderen, viel, terwijl een der centraal Belg. spoorbooten de haven instoomde, te water, met dat noodlottig gevolg dat ruim een uur later zijn lijk werd op- gevischt. Alle pogingen die door verschillende personen tot redding in het werk werden gesteldwaren vruchteloos. In den namiddag van den I7den dezer is de boeren woning van H. Stoelhorst, in den zoogenaamden Achterhoek van de gemeente Markelo, benevens de inboedel, winter voorraad, twee koeien en een varken, verbrand, waarvan de schade wordt begroot op 1 500. Woning noch inboedel was tegen brandschade verzekerd. Tijdens den brand was de eigenaar met zijne vrouw te Lochernalleen de moeder met twee kinderen bevonden zich te huis. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Thesinge is beroepen de candidaat J. Swiers. Beroepen tot predikant bij de Evang. Luthersche ge- meente te Kuilenburg de proponent C. A. de Meijere. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 5 0°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Donderdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 51°, 's namiddags te 4 uren 48° Aan Dr. Richter uit Gratz is opgedragen zich naar Miramar te begeven ter behandeling van Keizerin Charlotte Het nieuwe Fransche geweer is niet zoo lang als dat hetwelk tegenwoordig bij het Fransche leger in gebruik is. Het weegt Dog geen 3 kilo's en heeft een laDger bajonet dan de nu in gebruik zijnde geweren. De loop heeft een kaliber van 11 strepen. Met dit geweer zijn in 4 minuten 60 schoten gelost. In het gelid kan men er 10 schoten per minuut mee doenen soldaten die mikkenkunnen er 7 a 8 ma len per minuut mee vuren. In de stad Venetië hebben van de 3 0,000 deelne mers aan de stemming 26,000 gesterad voor de inlijving bij Italië. Op het platteland is de meerderheid voor die inlijving nog veel aanzienlijker, gelijk dan ook te begrij pen is. De vermaarde Galeries Frascati te Parijs, waar de heer Millaud een bazar heeft opgerichtzullen in eene groote grot hervormd worden, alwaar talrijke waterbewoners ver- eenigd zijn met exemplaren van alle dieren welke de zee rivieren en de meren bevolken. Dit zal het volgende jaar een der wonderen van Parijs zijn. Het is de heer Duval de oprichter van de bouillon-etablissementendie dit geheim zinnig toevluchtsoord in het leven heeft geroepenwaardoor sedert verscheidene maanden de nieuwsgierigheid der Parij- zenaars wordt opgewekt. Naar men zegt, zijn er 400,000 franks door kosten van toeëigening aan besteed. - Het is bekend dat .de betaling der Turksche coupon, welke in Juli moest plaats hebben, tot den 13den October is uitgesteld; maar daar de betaling te Konstantinopel en niet te Parijs zal plaats hebbenbestaat daardoor voor de couponhouders een ongerief, waartegen zij zich met grond verzetten. Een bejaarde Engelsche dame heeft den bekenden spi ritist, den heer Home, een geschenk gemaakt van 10,000 in consols. Na den dood dezer dame zal de heer Home nog een veel aanzienlijker bedrag bekomen. Op een der Engelsche spoorweglijnen zijneenige dagen geledendoor zekeren heer Stephensin het bijzijn van directeuren van den wegzeer wel geslaagde proeven genomen met een door hem uitgevonden toestel tot het ge' ven van alarmseinen in spoorwegwaggons. De toestel bestaat in eene rood glazen doos of vaas, die boven op de waggons geplaatst wordt en twee vuurpijlen bevat, welke door het trekken aan een zich in de paneelen van het rijtuig bevin dend koord of ketting kunnen afgestoken worden. Het af steken der pijlen heeft ten doelde aandacht van den be stuurder van den trein of van de conducteurs gaande te makenterwijl de geopende doos of vaas den waggon moet aanduiden, waarin het sein gegeven is. De Senaat der Koninklijke Academie te Dublin heeft met 11 tegen 9 stemmen de voordracht goedgekeurd, vol gens welke studenten der Catholieke Iersche universiteit en andereniet op de eerstgenoemde (Protestantsche) hooge- school onderwezen jongelieden voortaan aan die universiteit tot het dingen naar academische graden zullen worden toe gelaten. Door dezen maatregel ondergaat de toestand der Iersche (Catholieke) studeerende jeugd eene gewichtige ver betering daar zij tot hier van de gelegenheid verstoken was, in haar eigen land gegradueerd te worden. Zondag morgen te 6 uren is er brand ontstaan in het Strand-Theatre (Shoreditch) te Londendie zoo hevig toe nam dat het gebouw binnen 3 uren in de asch was g®*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2