Binnenlandsch Nieuws. echt con&titutioneele Kamer samensteltgelooven wij dit niet. Maar deze bedenking, dunkt ons, is in elk geval, zeer wei nig belangrijk. Of dit Kabinet kan //overeenstemmen" en //samenwerken" met een Kamer van zelfstandige en liberale afgevaardigdenis veeleer een vraag voor hem dan voor ons. Als slechts de Kamer goed is samengesteld, als zij is, niet eene twistendevittende en krakeelendemaar eene voortvarende en werkzame Kamerdie weet wat het land behoeft en den wil en de kracht bezit het tot stand te brengen, is het, gelooven wij, vrij onverschillig, of dit Ministerie kan staan blijven of vallen moet. Als het met eene zóó samengestelde Kamer regeeren kan waarom zouden wij het dan niet laten regeereu Het Ministerie heeft op zich genomen te regeeren, en beweert dat het, met eene anders samengestelde Kamer, weet te regeeren. Welnu, geef het die kans, gun het de proefneming. Stel eene Kamer samen uit de capaciteiten des lands, en wacht dan rustig af, of het Kabinet waarheid gesproken of gebluft heeft. Laat ons zien, wat de heeren Heemskerk Az., Borret, Schimmelpen- ninck, Yan Zuylen en Trakranen meer en beter in hunne zak hebben dan het benoemen van hunnen ambtgenoot Mijer tot Gouverneur-Generaal. Met eene nieuwe uit erkende be kwaamheden samengestelde Tweede Kamer zal men het Mi nisterie meer in verlegenheid brengendan door het her kiezen van al de 39 voorstemmers der motie-Keuchenius en het uitwerpen van al de 23 die tegen stemden." Z. M. de Koning heeft den heer Mr. J. A. van Eyk, directeur-secretaris van de Vereeniging voor Volksvlijt" te Amsterdambenoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon; voorts tot subst.-griff. bij het prov. gerechtshof in Groningen Mr. C. J. J. Wijckerheld Bisdom, adv. en commies ter provinciale griffie te Groningen; tot not, bin nen het arr. Brielle, ter standplaats de gemeente Goedereede, J. Coert plaatsverv. kantonr. en cand-not. te Ridderkerk zijnde aan hem tevens eerv. ontslag als plaatsv. kantonr. verleend. Z, M. heeft goedgevonden den 2den luit. Jhr. A. W. van der Wijckvan het 4de reg. drag., op grond van punt 4 van art. 3 8 der wet van den 2 8sten Augustus 185] (Staats blad n°. 128), voor den tijd van een jaar op non-activiteit te stellen. Z, M. heeft goedgevonden tot officier van gezondheid van de 3de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht in Oost-Indië te benoemen den heer H. H. Prins Wielandt. Zaterdag 11. is de sneltrein van Zevenaar naar Keu len, juist voor het station Norf gederailleerd. Geen der passagiers en niemand van het personeel is gedood slechts enkelen zijn gewond, maar alle passagiers hebben in meer dere of mindere mate geleden van de geweldige schokken. De locomotief is geheel verbrijzeld, evenzoo vijf goederen wagens, terwijl alle overige wagens beschadigd zijn. Het ongeluk is ontslaan door het verkeerd plaatsen van een ex centriek. De wisselwachter is terstond in hechtenis genomen. Tot welk oordeel het jammerlijk spelen met de grond wettige instellingen door de nu; ontbonden Tweede Kamer de buitenlandsche pers leidt, blijkt o. a. uit het volgende, wat de KÖln. Zeit. zegt: De tegenwoordige Tweede Kamer in Nederland is van zoodanig gehalte, dat geene Regeering met zulk een lichaam werken kali; het zou een zeer groot ongeluk voor het land zijn indien zij niet door de verkiezingen deugdelijk gezui verd werd. De (oude) liberale meerderheid der Tweede Kamer, is thans wel het allerminst tot het regeeren geroepentenzij regeeren alleen bestond in het bemachtigen van porte feuilles en titels voor zich en het geven van posten en post jes aan de vrienden en regeeren niet ware het optreden met een vast, eigendommelijk program en dit met kracht door te voeren. e De geheele Staatsmachine moet noodwendig horten gaan als om ondergeschikte redenen of de afkeuring van één Mi nister geheele Ministeriën op de vlucht moeten gaan. Zooals het dit jaar in Holland ging, is de hooggeprezen //zelf- regeeririg" precies hetzelfde als «regeeringloosheid." In den steecis wassenden zondvloed van nieuwe Ministers gaat al het prestige van dien hoogen post verloren. Heeft men zich bijv. van lachen kunuen onthouden, toen de heer Fransen van de Putte, om toch maar een Minister van Justitie te krijgen eensklaps met een onbekend kantonrechtertje uit een achter hoek van Zeeland voor den dag kwam? //Vooral en in de eerste plaats moeten wijden liberalen ernst, voorzichtigheid en matiging aanbevelen. Wanneer on- dank9 den in de proclamatie uitgesproken wensch, en, wat nog meer zegt, het ware belang van den Staat, de nieuwe Kamer door de zege der factieuze koteriën de oude blijft, dan kan de regeering niet anders dan met een nieuwe ont binding antwoorden. //Het zou gemakkelijk kunnen worden aangetoond, dat er in Nederland veel vermolmd is, en deze Staat - ten ware zijne burgers nog bij tijds alle krachten weten in te span nen - een crisis te gemoet gaat, ernstiger wellicht dan in 1 5 84 bij den dood van Willem den Zwijger, of in 1672 toen de Franschen naar Amsterdam rukten." Zaterdag avond 11. is in het Scheveningsche boschhan gende aan een koord om den hals aan een tak van een boom, gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, waarschijnlijk een vreemdeling. Bij den overledenedie naar gissing ruim 30 jaren oud, middelmatig van gestalte is en zwarte bakkebaarden en knevels droegis niets gevonden dan een Engelsch boek (The young duke), twee zakmesjes, een haarkam en een witte zakdoek, gemerkt W. E. 6. Te oor- deelen naar zijne kleeding, behoorde de ongelukkige tot den fatsoenlijken stand; zijn schoeisel alléén bevond zich in een versleten staat. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. In de provincie Overijsel zijn 4 van de 10 adspiranten als hoofdonderwijzers, 20 van de 29 als hulponderwijzers, 2 van de 10 in het Fransoh1 van de 2 in het Hoog- duitsch 4 van de 5 in de Wiskunde, 2 van de 3 in het Engelsch toegelaten. De eenige als hoofdonderwijzer is afgewezenen toegelaten de 2 voor handwerken en de 2 voor de .gymnastiek. In de Raadsvergadering van heden Dinsdag is de be handeling der gemeente-begrooting voor 1 867 voortgezeten geëindigd. Het voorstel tot organisatie der dag- en nacht- politie, waarover de stemmen in de vorige vergadering staakten is verworpen en in afwachting van nadere en meer bepaalde voorstellen de sommen toegestaan als over 1 866, Belangrijke en uitvoerige beraadslagingen zijn gehouden over de raming van een batig slot van den vorigen dienst, waar aan de Raadsleden ScheltemaDe MoenGoudsmit, Du Rieu en De Fremery hebben deel genomen, evenzeer over het vermoedelijk overschot van den dienst van 1 866, het brengen der overwinst van de Stedelijke Gasfabriek over 186 6 en 186 7 op de begrooting 1867 en de bestrijding der kosten van het onderwijs door verhooging der school gelden. Die beraadslagingen, ofschoon tot geene beslissing geleid hebbende, droegen het kenmerk van de grondige kennis en het helder oordeel, die de genoemde Raadsleden van het geldelijk beheer bezitten waarvan het officiëel ver slag doorslaande blijken zal geven. Een voorstel van het Raadslid De Moenom de kosten der vernieuwing van de brug aan de Rijnsburgsche poort te brengen op den dienst van 1 866 werd niet in stemming gebracht, evenmin als het uittrekken der overwinst van de Gasfabriek over 1866 en 186 7 door het Raadslid Scheltema, omdat daardoor werd teruggekomen op de reeds genomen besluiten. Tengevolge daarvan werd op de begrooting gebracht een post van f 8500 wegens verkoop van kapitalen en de hoofdelijke omslag van f 62,500 verhoogd tot f 117,000, nadat een voorstel van het Raadslid De Moen, om de post van onvoorziene uitga ven te stellen op f 5000 in plaats van f 10,000, was ver worpen. Ten slotte is de begrooting aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór de HH. Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Yan OuterenDe Moen, Du Rieu, Goudsmit, en Van Wensen; tegen de HH. Van hleukelom, Scheltema, Ten Sande, Hartevelt, Tieleman en Librecht Lezwijn. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Maan' dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Dinsdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 52u, '3 middags te 12 uren 57 's namiddags te 4 uren 50 Omtrent het dezer dagen bij de firma Jacs. Hazen* berg Oornsz. alhier verschenen werk van den Hoogleeraar

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2