eervol ontslag is verleendeen en ander in te gaan met 1 November aanstaande. In het kiesdistrict Assen zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de HH. Mr. J. K. Tborbecke en Mr. P. P. van Bossein het kiesdistrict Appingedam Mr. B. J. Gratama en Jhr. Mr. O. Q. I. J. van Swinderenin het kiesdistrict Gouda Mr. M. A. F. Hoffman en Jhr. Mr. W. M. de Brauw in het kiesdistrict Goes Jhr. Mr. I. G. H. van Tets van Goudriaan. De liberale kiesvereeniging te Arnhem heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren Mr. L, VV. C. Keuchenius en den baron Sloet van den Beele, laatstelijk gouv.-gen. van Neerl. Indië. Mr. Van Wulfften Palthe komt op tegen de bewe ring, dat de Tweede Kamer de bevoegdheid had zich tegen 's Konings benoeming 'te verklaren, eene bewering, die in strijd zou zijn met de grondwet-, welke zegt, dat de uit voerende macht bij den Koning berust, en de Koning het opperbestuur over de Koloniën heeft. Schrijver meent, dat men zich op de grens bevindtom tot de republiek over te gaan indien men den Koning zijn grondwettig recht be twist. Uit een overzicht van Regeeringswege openbaar ge maakt, van de opbrengst der middelen gedurende de negen eerste maanden van 1866 blijkt 1°. dat de raming over 9/12 van het jaar bedroeg 49,33 5,334.37 dat deopbrengst heeft beloopen 49,013,743.4 3 zoodat de opbrengst bene den de raming is gebleven ƒ321,5 90.94; 2°. dat de op brengst in 1866 bedroeg ƒ49,013,743.43, terwijl die in 1865 beliep 46,7 84,654.II5zoodat de opbrengst van 1866 die van 1 865 overtrof met 2,229,089.315. Donderdag had aan de fabriek van de firma Enthoven te 's-Hage een voorval plaats, dat hoewel nog al bevredi gend afgeloopende schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. - Vier honderd granaten moesten gesmolten wor den zoodat onderscheidene werklieden daarbij noodig wa ren. Toen echter twee granaten in den smeltoven waren gelegd, spatte een daarvan met vreeselijk gedruisch uiteen, tengevolge waarvan een der werklieden nog al ernstige won den bekwam. Na voorafgaaud overleg besloot men met het smelten 'niet voort te gaan alvorens de granaten uitgeboord te hebben. De Gemeenteraad van Utrecht heeft een som van 8000 bestemd tot den aankoop van een stoombrandspuit. Dinsdag 11, is te Utrecht de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van het Provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen, onder het voorzitterschap van Prof. B. ter Haar. Tot gewoon lid is o. a. ook benoemd de heer P. A. Tiele te Leiden. De gouden medaille is toege kend aan Mr. W. Modderman advocaat te Groningen voor een ingezonden verhandeling op de uitgeschreven prijsvraag o\er de wettelijke bewijsteer in strafzaken. Uit Maastricht wordt van 17 October geschreven Heden vernemen wij, dat een ingezetene van Borgharen, zich van hier Zondag avond omstreeks half negen huiswaarts begevende, op een kwartieruur afstands van deze stad door twee kerels overvallen werd, die hem na eene korte worste ling van zijn geld beroofden en bovendien deerlijk mishan delden; op het-oogenblik dat de onverlaten den ongelukkige naar de Maas sleepten waarschijnlijk met het doel om hem te verdrinken gelukte het hem zich aan hunne handen te ontwringen en door de vlucht te ontkomen. Tevens verne men wij, dat de persoon, die in denzelfden nacht aan den anderen Maasoever .zoo deerlijk mishandeld gevonden werd, heden overleden i3zonder genoegzaam tot bewustzijn te zijn gekomen om eenige ophelderingen te kunnen geven. Beroepen bij de Herv. gemeente te Bieselinge Ds. G. J. B. Gelderman te Opperdoes. Heden Zaterdag overleed alhier in den ouderdom van 7 2 jaren de hooggeleerde heer Mr. Hendrik Cock, rustend hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit der Leidsche Hooge- sehool, voormalig lid der provinciale Staten van Zuid-Hol land en van den Gemeenteraad alhier, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, - een man van veel kennis en buitengemeene scherpzinnigheid, van onbekrompen liefdadig heid en vastheid van karakter, een warm vriend van Va derland en Oranje, een schander rechtsgeleerde en een lief derijk vader voor zijne kinderen, waarvoor hy leefde. De Gemeenteraad alhier heeft de behandeling van de begrooting Vrijdag avond voortgezet en de uitgaven vast gesteld, waarbij bijzondere vermelding verdient het besluit, om niet in de begrooting te behouden wat in het ontwerp was opgenomen het beheer der Stads-Bank van Leening en der Stedelijke Gasfabriek, alsmede om aan de hoofdonder wijzers der openbare lagere scholen 100 meer vergoeding te geven voor het gemis van vrije woning. De heeren Van Heukelom en Tieleman hebben zich op nieuw verklaard tegen het verleenen van subsidiën uit de Gemeentekas aan Gods huizen en Armbesturen en het beginsel verdedigd, dat alle kerkgenootschappen in hun eigen onderhoud voor kerk en armen moeten voorzien, en de ondersteuning onbillijk is, die de uit belastingen gevulde Gemeentekas daarvoor bij draagt. De heer Tieleman heeft op een ernstige en gemoe delijke wijze bestreden de aanzienlijke som voor het openbaar onderwijs bestemd, alsmede de subsidie aan den Leidschen schouwburg. De overige uitgaven zijn vastgesteld overeen komstig het ontwerp, behalve de 700 tot het oprichten van een nieuw ijklocaal. L)e voortzetting der behandeling is uitgesteld tot aanstaanden Dinsdag. Uit Paramaribo wordt ons van dd. 17 September het volgende gemeld Men klaagt hier thans algemeendat het over dag zoo leeg is op de straten en in de winkels, en dat men bijna niemand ziet. Ik wil het wel geloovenwant het was in de laatste weken zoo gloeiend heet, dat die niet zeer nood zakelijk uit moest, over dag in zijne woning bleef, daar noch parapluies (die gebruikt men hier als parasols) noch breedgerande panama stroohoeden iets ter wereld tegen de hitte vermochten. Daarbijofschoon de winkeliers in 't groot en 't klein steen en been klagen, wemelt het hier van win kels van allerlei aard en komen er nog gedurig meer bij. 't Ligt er niet aan, als de winkeliers weinig verkoopen, dat ze hunne waren niet genoeg adverteerende 4 hier uitko mende couranten zijn gewoonlijk met advertentiën gevuld ter aanprijzing van waren, en dat geen kleintjes, maar die heele kolommen, ja, heele bladzijden beslaan, met letters van allerlei soort en afkomst. Er i3 dan ook niets te be denken van eetwaren of modeartikelen, van kleederen of sira- denvan goud of zilver, dat men hier niet verkrijgen kan; en dat voor geen prikje, maar peperduur, behalve de je never, maar niet alles altijd van de beste qualiteit, zoodat de blikjes wel eens niet goed zijn als men ze openmaakt, de ton netjes worst een onaangenamen reuk bezitten de hammen kri oelen van de wormen en het rookvleesch zoo hard is als steen zelfs al wordt het driemaal gekookt. Aardappelen zyn helaas! al sedert lang niet te krijgen, als enkele Bernadische a 10 centen het stuk. Eet die nu eens in een huishouden! Zoete patat ten zijn er genoeg voor de liefhebbers, doch het is ook een kostje; maar men moet er zich, zooals ook met kas- save, nappie, etc. behelpen; en yams, die anders zoo heer lijk zijn, ziet men niet. 't Tarwebrood wordt al grauwer en grauwer en eieren kunt ge met pleizier krijgen voor 2 0 cen ten het stuk, een kleine kip voor 2 en een ordentelijke vink, als hij er is, voor ƒ1.7 5. Nu moet men maar geld hebben, om te koopenanders is het: 's morgens groene of rijpe bananen, 's middags ad idem, en 's avonds nog eens van 't zelfde laken eeu pak, met een half verteerde haring of wat kabeljauw, zoo hard dat men ze niet kauwen kan, maar slechts door moet slikken. Ziet, dat is een perfekte ko3t voor den burger- en gemeenen man en zoo voedzaam o, zoo voedzaam! 't Is dan ook geen wonder, dat in de laatste maanden hevige koortsen geheersoht hebbendie ve len ten grave hebben gesleept. Men wil dat, zooals ook de gele koorts, die menigeen in het graf heeft doen dalen, die pas uit Europa kwam, ook wel toeschrijven aan de slechte uitwatering van grachten en sloten die thans in halve poelen zijn veranderd; maar die dat zeggen zijn wijs neuzen, zegt men, en weetnieten die weten er niets hoe genaamd af. Kina slikken maar en kinine, 2040 gr. in eens; dat moet helpen! Als de kinine maar zuiver was, doch daaraan wordt grootelijks getwijfeld omdat het anders niet mogelijk schijnt te zijn, de massa's, en dat op den duur, te verdragen. Enfin, dat moeten de chemici welen, ei de zieken zijn hier geen chemici. Slot volgt.) De Thermomet r van Fahrenheit t.ekii de alhi.r Vrij dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avond» te 8 uren 4 8

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2