Maandag 22 October. De nieuwe verkiezingen. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-Aregels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. ui. Behalve het woord des Konings //aan Zijne geliefde Land- genooten en Onderdanen," in de proclamatie van 10 Octo ber 11. openbaar en algemeen gemaakt, worden tot de kie zers van Nederland nog vele woorden op verschillende wijzen gericht, die allen getuigen van het hoog gewicht, dat ge hecht wordt aan de verkiezingen, die den 30sten October aanstaande in al de kiesdistricten des Rijks zullen plaats hebben. Geen wonder, want de Koning zelf zegt: //Neder landers! beschouwt dien dag als een gewichtigen dag in uw volksleven En waarom 't Is ons niet mogen gelukken daarop een juister en dui delijker, een beter en beknopter antwoord te vinden onder alle de vertoogenredeneeringenbeschouwingen en oproe pingen die door den druk worden openbaar gemaaktdan wat de Koning zelf onbewimpeld zegt: «om te geraken tot bestendiging van richting, die kracht van bestuur en van uitvoering medebrengt, roep Ik thans Mijn geliefd Volk op ten einde van zijne wenschen te doen blijken." Wat moeten de kiezers wenschen p Immers, dat de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, die door hen verkozen worden, niet hun eigen eer en belang op den voorgrond stellenniet het regeeren moeilijk of onmogelijk te maken, maar het gemeen overleg tusschen Kegeering en Volksvertegenwoordiging in het oog houden en de rechten der Kroon zoowel als de rechten der Natie handhaven naar den eisch der grondwet. Dat is in de laatste tijden niet geschied, want uAe on dervinding heeft overtuigend bewezen in de gedurige ver wisseling van 's Konings verantwoordelijke Raadsliedendat overeenstemming en samenwerking ontbreken." De verdeeldheiddie zich bij den aanvaDg dezes jaars in het Kabinet openbaarde, kan zelfs niet buiten verband be schouwd worden met den strijddie in de Tweede Kamer heerschte, want zij had ook scheuring tengevolge onder de richting die aan het bewind was, waardoor ook een daar uit opgetreden Kabinet spoedig het onderspit moest delven. Bij de grenzenlooze verwarring, die er onder de staatkun dige richtingen was ontstaan, bleef het moeilijk een nauw keurige grens te vinden. Wie durfde het wagen de richtin gen te schiften en te scheiden in liberaal en conservatief, daar men overal dezelfde kleuren opmerkte, zoodat allen liberaal heetten en de betrekkelijke mate zich zelf moeilijk bepalen liet gelijk menige stemming daarvan ten bewijze strekte Een nieuw Ministerie werd in Mei welwillend ontvangen; en het programma dat het gaf scheen onberispelijk behalve in één enkel opzicht: de openbare lagere school. Ook dat verschil bleef zonder beteekeniswant als een eenig man stond Regeering en Volksvertegenwoordiging tegenover den eisch der schoolwetsherziening. Het koloniaal geschil loste zich op in de vaststelling der ludische begrooting, maar, waarom het te verbloemen? de benoeming van een Gouverneur-Generaal van Neerl.-Indië scheen de twistappelwaardoor de tijdelijke overeenstem ming werd verbroken. En al is het ook onbetwistbaar, dat die benoeming als regeeringsbandeling vallen kon en moest onder de critiek der volksvertegenwoordiging, de wijze toch waarop die critiek werd uitgeoefendwas een zijdelijgsche aanranding van de rechten der Kroon. Zij zou het niet ge weest zijnindieu de Tweede Kamer hare bezwaren recht streeks bij ernstig vertoog tot den Koning had gericht. Wat het wetenschappelijk gezag van het Staats-recht ook moge hebben beslist, dit niet, of vorm, inhoud en strekking der motie strookten met de waardigheid van de volksverte genwoordiging. De luister en het gezag van de Kroon kunnen gekrenkt worden door ongeschikte raadsliedenmaar ook door een onbetamelijk gebruik van de rechten der volks vertegenwoordiging. En zoo nu voor altijd werd veroordeeld elke handeling of motie, die de grondwettelijke vormen van het gemeen overleg tusschen de grondwettige machten schen den of verwaarloozen kan de ontbinding der TweedeKamer zou reeds uit dat oogpunt vrucht gedragen hebben. Daarom betwisten wij het recht van critiek over Konink lijke benoemingen of regeeringshandelingen aan de Tweede Kamer niet; maar dat moet de Natie afkeuren, wanneer de volksvertegenwoordiging den moed mist, om bij eerbiedig maar ernstig vertoog hare bezwaren tegen een Minister of tegen een Ministerie te brengen aan de voeten van den Troonomdat de Koning naar welgevallen Ministers be noemt en ontslaat. Wij noemen het ongrondwettig, als de Ministers zich ver schuilen achter den Troon en zich aan de verantwoordelijk heid trachten te onttrekken; maar het is even ongrondwet tig en het staat met majesteitsschennis gelijk als de Tweede Kamer zelf het vonnis over regeeringshandelingen strijkt, en werkelijk de Ministers tot aftreden dwingt, omdat het ont slaan van Ministers een van 's Konings rechten is, waarvan de uitoefening aanleiding vindt in het verwerpen van een wets-ontwerp of in een ernstig vertoog van bestaande be zwaren. Voor de zedelijke en stoffelijke belangen der Natie is er veel te vreezende kracht der Regeering wordt ver lamd; en in onzen door verschillende gebeurtenissen binnen- en buitenslands veel bewogen tijd hangt het lot der Ncder- landsche Natie ook daarvan af, of Neerlands Koning als grondwettig Vorst het bezit van een eigen wil wordt be twist, want dan is Hij de speelbal van eerzuchtigendie door het dwingen tot gedurige verwisseling van verantwoor delijke raadslieden het gezag bemeesteren. Nederlanders! de Koning noodigt allen tot de stembus, aan wien de wet de uitoefening van het kiesrecht toekent. Waartoe P Z. M. heeft benoemd tot griff, van het prov. ge rechtshof in Friesland Mr. H. Overbeektot proc. bij de arr.-rechtb. te Amersfoort Mr. F. H. van Persynthans kantonr. te Culemborg, uit welke betrekking hem tevens

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1