Binnenlandsch Nieuws. merking, dat wij als fabrikanten en als kooplieden patent betaalden. Het mocht niet baten. Fabrikant van vlaggedoek is een belastbaar beroep. Of daartoe nu het patent behoort, doet niets ter zake. Persen is ook een belastbaar beroep. Dus een derde patent. Maar dat is nog niet genoeg. Wij verven ons goed en hebben daarvoor eene blauwkuip gezet. Om ons goed zelf geheel te mogen fabriceeren moes ten wij een vierde patent nemen als verver van manufac turen. De Voorzitter Alles volgens de wet. De heer Van WeerenJa, maar wij zijn als fabrikanten van manufacturen gepatenteerd. Nu ben ik geen fabrikant in mijn vak, als ik mijn goed niet maak, verf en pers. Als ik dat alles afzonderlijk buiten de fabriek laat doenben ik voorzeker geen eigenlijk fabrikant van vlaggedoek. Nu moet ik patent nemen als fabrikant, koopman, verver en perser om mijn goed gereed te maken en af te leveren. Deed ik nu de perserij en ververij voor anderen en tegen loon dan zou ik niet meer betalen. De Voorzitter: Gij moogt dat ook doen. De lieer Christie: Wij zijn gepatenteerd als fabrikanten van stoomwerktuigen. Nu kan ik dat niet zijn zonder tevens een patent te nemen als ijzerdraaier, koperdraaier, koper smelter, ketelmaker en, omdat wij ook de mallen maken, als timmerman. Ik weet zelf niet hoeveel patenten ik heb. Maar dat alles behoort tot een en hetzelfde vakenwie stoomwerktuigen vervaardigt, moet die vakken te zamen uitoefenen. En dan moet ik nog voor het aantal werklieden in elk vak betalen. Denkt nu daarbij dat stoomwerktuigen zoo goed als vrij van alle recht binnen komenwat moet er dan worden van den ondernemingsgeest der Nederlandsche Industrieëlen. Ik ben ook een groot voorstander van vrijen handel, maar alvorens men den handel had vrij gemaakt, hadden voorzichtigheid en billijkheidmijns inziensgeboden eerst de nationale nijverheid vrij te maken. De heer d'EngelbronnerEr is nog eene grove onbillijk heid in de patentwet. Men betaalt meer of minder in het patent, niet alleen naar de klasse waarin men gerangschikt wordt, maar ook naar mate van de plaats, die men be woont, zooals onze geachte voorzitter reeds opmerkte. Het patent voor twee fabrikanten of bazen, die hetzelfde vak in twee gemeenten uitoefenen is verschillend. De patent-belas ting is het hoogst in plaatsen waar de levenswijze het duurst is en omgekeerd. Van daar dat een fabrikant, die met een veel grooter personeel werkt in eene kleine stadoneindig minder betaalt dan b. v. hier ter stede. De bevolking is de maatstaf. De heer KoechleinJa, als men elders met ruim 2000 man en 17 stoomwerktuigen werkt, betaalt men weieens ƒ300 als maximum van het patent. Hier ter stede en in andere groote plaatsen hoort men van patenten van ƒ800 a 1200 'sjaars en zelfs in enkele gevallen van 1600, als gevolg van de combinatie van patenten. De heer d'Engelbronner: Als er meerdere firmanten in eene zaak zijn, moet bovendien elk hunner gepatenteerd zijn voor de geheele industrie van dat huis. Als een boekdrukker eene hoeveelheid papier te gelijk besteld, en hij is daartoe bij groote oplagen wel verplicht, want anders kan hij op een gegeven oogenblik niet altijd dezelfde papiersoort verkrijgen, dan zegt men, zoodra 5 of 6 balen papier voor zijne deur komen, gij moet patent ne men als koopman in papier. Doet hij het niet dan kan hij procedeeren. Geeft hij zijn eigen drukwerk uit, hij moet bovendien patent als uitgever nemen. De heer SimonsEr is nog een ander bezwaar. Wanneer iemand bier goed komt koopen en in het buitenland wil verkoopendan moet hij patent nemen als koopman. Ik meen dat wij onlangs daaromtrent nog een rechterlijk von nis hebben gehad. De heer d'Engelbronner: Volgens het jongste handels- tractaat met België zijn Belgische en Nederlandsche commis- voyageurs niet meer dubbel palentplichtig in de twee landen. De heer Simons: Dat geldt voor België, maar niet voor andere landen. Wij hebben patent om te verkoopen en als een vreemdeling het goed zelf komt halen, is hij patent- plichtig. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot offic. van gez. 2de kl. (naar ouderdom van rang) de offic. van gez. 3de kl. W. C. J, van der Grijp, van het 7de reg. inf., en J. van Koetsveld van Ankeren, werkzaam bij 's rijks kweekschool voor mili. taire geneeskundigen. De heer F. Baron de Keverberg heeft zich tot can- didaat gesteld in het kiesdistrict Boermondtegenover den heer Cornelis. De kiesvereeniging //Vaderland en Koning" te 's-Hage heeft de heeren Mr. J. P. P. Baron v. Zuylen v. Nijevelt en Jhr. F. de Casembroot tot candidaat gesteld. -Mej. Bastiaans, dochter van den organist van de groote kerk te Haarlemie benoemd tot organiste bij de Plerv. gemeente te Steenwijk. Uit Nijmegen schrijft men dat de raad dier gemeente in zijne jongste zitting het belangrijk besluit heeft genomen over te gaan tot het veranderen van een gedeelte der ves ting; de raad heeft het voorstel der regeering aangenomen, tot restitutie namelijk van 260,000 voor den gronddien het rijk aan de gemeente nu afstaat. De gemeente zal dien grond stuksgewijze verkoopen en de uitbreiding der stad en het bouwen van huizen dus aan de particuliere industrie overlaten. De raad der gemeente heeft ook besloten over te gaan tot de oprichting van een landbouwkundige school en zich daartoe in verbinding te stellen met het Rijk en de pro vincie, die bereids de noodige concession voor subsidie zou den hebben gedaan. Het onderwijs zal verbonden worden met de hoogere burgerschool en het gebouw daartoe een uit breiding ondergaan. Men verneemt, dat het plan bestaat tot het koopen van grond in het dorp Heesten einde daar eene boerderij aan te leggen met een op nieuw aan testel len directeur aan het hoofd. Te Delft en omstreken is thans de longziekte met vrij groote hevigheid onder het vee uitgebroken. Naar wij met zekerheid vernemenheeft de heer Mar tin directeur der Rotterdamsche diergaarde aan wien die inrichting veel te danken heeft, zijn ontslag aangevraagd. In de eerste van de vier openbare vergaderingen met dames, die de Leidsche Afdeeling der Hollandsche Maat- schapppij van fraaie kunsten en wetenschappen gedurende het aanstaande winterseizoen houden zalop Dinsdag avond in het Departementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad mevrouw de weduwe Storm-Van der Chijs op voor een talrijk gehoor, dat de zaal nauwelijks be vatten konom met een voordracht van hare beschouwingen over het lot en het recht en de hoop der Nederlandsche vrouwen, die bijna drie volle uren duurde met een korte pauzede belangstelling en medewerking waarop zy rekent, op te wekken en uit te lokken voor de gewichtige levens taak waaraan zij zich heeft gewyd. Na een blik te hebben geworpen op den tijd dien wij belevenwaarin een onbe schrijfelijke vooruitgang van intellectuëele en materiëele krach ten en toestanden is op te merken en bestaande gewoonten en vooroordeelen moeten wijken voor eene krachtige leveDS- en geestes ontwikkeling, werd het lot der vrouw in hare afhankelijkheid, onmaatschappelijkheid en werkeloosheid voor gesteld, waardoor zij wordt buitengesloten van alle betrek kingen die haar op den maatschappelijken toestand of hel openbare leven een belangrijken invloed zouden kunnen doen uitoefenen. De burgelijke wet en de organische staatswetten ontzeggen haar gewichtige rechten- alleen de belasting wetten maken die uitzondering niet. De gevolgen van die» toestand werden zoowel als de oorzaken door de spreekster met levendigheid geschetst; maar niet het minst werd de bevoegdheid en geschiktheid der vrouw om in alle zaken, waar het op kennis en oordeel aankwam, met den man Ie worden gelijk gesteldop eene onwederlegbare wijze aange toond en door voorbeelden gestaafd. De behoefte aan on derwijs kwam daardoor meer en meer op den voorgrond en gaf de spreekster stof, om een ongunstig oordeel te veile» over de wet tot regeling van het middelbaar onderwijsdl» slechts ter loops en zonder behoorlijke afdoende regeling g(' waagde van hetgeen voor meisjes kon worden gedaan. Me' scherpe trekken deed de spreekster uitkomen hoe uitgebreid

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2