Heeren Apothekers en Genees kunstoefenaren. Advertentiën. J. AALDËR§, laten drukken, behelzende eene beschouwing over maatregelen in geval van brand door petroleum veroorzaakt of tegen ge vaar van zoodanigen brand te nemen. De Minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft eenige exemplaren van dien brief aan zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken doen toe komen, die ze heeft toegezonden aan de besturen van groote gemeententen einde daarop acht te slaan en zich de daarin vervatte opmerkingen ten nutte te maken. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de Wurtembergsche regeering krachtige maatregelen heeft genomen tot wering van het invoeren der runderpest. Verscheiden detachementen van het 2de regiment cavalerie zijn naar de zuid-oostelijke grens van het land gezonden, om daar een kordon te vor men tegen den invoer van vee uit Zwitserland en Tyrol. De door Pruisen van Frankfort geëischte schatting be hoeft niet betaald te worden en de reeds betaalde zes mil- lioen zullen ten behoeve der stad worden besteed, o. a. tot het bouwen van bruggen en tot aanleg van eene waterlei ding. Men mag binnen kort een gewichtigen maatregel te gemoet zien van het Oostenrijksche gouvernement, als recht- streeksch gevolg van den Duitschen oorlog, de eerste poli tieke handeling van Oostenrijk op den nieuwen weg, dien het door de gebeurtenissen gedwongen is te volgen. Er zal namelijk van Keizer Frans Jozef een manifest uitgaanhou dende plechtige afkondiging van constitutioneele hervormin gen bestemd om de Oostenrijksche monarchie op nieuwe grondslagen te vestigen. De koopman S. in een Duitsche gemeente bij Trau- tenau had door Pruisische militairen aanzienlijke schade ge leden. Na den vrede wendde hij zich tot het Pruisische leger-kommandement en eischte vergoeding. En zie, daar kwam een Pruisische commissie, onderzocht de schade en betaalde hem op staanden voet eene vergoeding van 45 00 thlr. in klinkende munt. De theologische faculteit der Jezuïeten heeft aan de Hoogeschool te YVeenen hare colleges al geopend; de toe vloed studenten, met name uit het buitenland, is zeer groot; men telt er bijzonder veel Pruisen onder. Men zegt, dat de vaders van het gezelschap //Jezus" ook te Brixen aankoo- pen gedaan hebbenzoodat Tyrol weldra de talrijkste en bestbezette kloosters dezer orde zal hebben. Venetië heeft nog steeds twee paleizen in het buiten land, een te Rome en een te Konstantinopeldie dagtee- kenen van den tijd der Venetiaansche republiek en tot dus verre tot hotels van de Oostenrijksche ambassades dienden. Die paleizen wordenvolgens de bepaling in het protocol bij het vredes-tractaatvoortaan Oostenrijksch eigendom en Italië heeft zich verbonden daarop nimmer aanspraak te zul len maken. De toestand van Keizerin Charlotte is hoogst beden kelijk. Den lOden October kwam de lijderes aan boord van den //Neptunus" te Miramare aan. Wat Fransche en Bel gische bladen van beterschap opdischten is zoo weinig waar, dat men vreest dat de zieke verhongeren zal, daar zij, steeds in den waan verkeerende vergiftigd te wordenniets wil gebruiken. De //Triester Ztg." van 11 October behelst een ziekte-bulletin, waarin wordt gezegd: //Men kon nog tot aan den dag van haar vertrek naar Rome van hare naaste om geving hooren dat ze geen oogenblik heeft gewankeld in haar geloof aan 't voortbestaan van 't Mexicaansche Rijk ze stelde het onwrikbaarste vertrouwen in de toekomst en beantwoordde degenendie op den precairen toestand van haar Rijk wezen, met de zeker gedeeltelijk gepaste opmer king, dat er ook Europeesche Staten waren, die er niet veel beter uitzagen. Sinds het verblijf van de Keizerin te Rome heeft in haren vroeger voortreffelijken gezondheidstoestand eene groote verandering plaats gegrepen. Men vertelt dat het aan een déjeuner, ter barer eere in het Yaticaan gegeven, was, dat zich de eerste sporen vertoonden van een stoornis in haar zielstoestand. Van den voorgenomen terugkeer naar Mexico kan onder zulke omstandigheden niets komende vreeselijke waan, waaronder de doorluchtige vrouw gebukt gaat, laat dat niet toe, en al de kunst der geneesheeren zal noodig zijn om een geest weer in zijn normalen toestand te krijgenwiens beschaving om het zeerst geroemd wordt door hen die de eer hadden met de Keizerin om te gaan. Behalve van haren lijfarts is de Keizerin onder behandeling van een Romeinschen doctor; men verwacht er een derden uit Brussel, en doctoren uit Weenen, waaronder een van 't ge sticht van Döblingzijn denkelijk reeds aangekomen. Van de Poolsche grenzen schrijft men dat het veel opzien baart dat in den laatsten tijd talrijke adelen die tot nu toe het Roomsch Katholieke geloof beledentot de Grieksch orthodoxe kerk overgaan. Prins Bronislaw Lubecki eigenaar van zeer uitgebreide landgoederen heeft o. a. eene brochure geschreven, waarin hij redenen opgeeft, die hem genoopt hebben om weder het geloof zijner vaderen" te omhelzenterwijl hij bij zijne pachters en ondergeschikten aandringt om zjjn voorbeeld te volgen. De wetgevende vergadering van den Staat Zuid-Caro lina heeft dezer dagen ten aanzien van de negers eene wet aangenomen die men als een opmerkelijk teeken des tijds kan beschouwenals men in aanmerking neemt dat die staat de wieg en bakermat van de scheuring met het Noorden is geweest. Aan de negers is namelijk het recht toegekend, coutracten te sluiten en te doen uitvoerenals klagers voor de rechtbanken te verschijnenin alle gevallen als getuigen op te tredenzoowel onroerend als roerend eigendom te er ven en te koopente huren en te verkoopen en voorts het bezit van alle persoonlijke rechten en vrijheden die de blanke geniet. Slechts eene uitzondering is hierop gemaakthuwe lijken tusschen blanken en negers blijven even als voorheen verboden. OFFICIlüEL NIËlin». Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden op Donderdag 18 October 1866 's namiddags ten één uur. Onderwerpen: 1°. Adres van Vrouwe J. H. van Wensen— Driessenom ontslag als Regentesse van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. 2°. Staten van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting. 3°. Voordragt tot aanstelling van een ambtenaar tot het houden van toezigt op de voldoening der belasting op de honden. 4°. Adres van Commissarissen van de Nieuwe Sociëteit op de Ruïnetot het wederom voor 5 jaren bekomen van vergunning tot behoud van de houten schutting. 5°. Adressen van P. Fonteyn en de wed. A. J. van Hoeken tot het bekomen van gemeentegrond bq de Zijlpoort. 6°. Adres van W. C. Chimaer van Oudendorp om vergunning tot het leggen van eene stoep op den Mid delweg, voor de perceelen Wijk VII, N°. 846, 847 en 848. 7°. Adres van A. J. Wetrens, tot het in gebruik be komen van de Stads-gehoorzaalvoor de Leydsche Zang- vereeniging. 8°. Voorstel van de Commissie van Financiën, betreffende den hoofdelijken omslag. 9°. Gemeente-begrooting voor 1 867. Met primo November of primo December verlangt men voor een HEER HMMMMfilj Mï»MB.CMHMrHrM2 Jf6.jflk.MMH5fi5.Si gemexibi- leercl - gelegen in het midden der stad op fatsoenlijken stand. Adres franco Letter P. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. De gerenommeerde etiq. met gedrukten naam der GE NEESMIDDELEN zijn in een uitgebreide sortering, elke naam in 6 verschillende grootten, verkrijgbaar in het Magazijn van Apothekersbehoeften en Chirurgicale Instrumentenvan Singel, bij het Koningsplein, X. N°. 9, te Amsterdam, Op franco aanvrage kan men monsters of goederen 3 dagen op zigt bekomen, mits franco en onbeschadigd terug.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3