Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. op eene meer duurzame en bestendige overeenstemming met de .Volksvertegenwoordiging. Nu evenwel de Tweede Kamer iv'rdntbonden en de kiezers in de gelegenheid zijn een Ka mer samen te stellen die meer waarborg geeft voor eene eendrachtige samenwerking der grondwettige machtenbe hoeft men zich niet gebonden te achtenom ook over de motie Keuchenius een stem uit te brengenmaar is men vrij. Zulk een vrijheid strookt geheel met de eischen en be hoeften der Natie, die het ook begint te verdrieten, dat 's Lands raadzaal zoo telkens het schouwspel vertoont van allerlei zelfzuchtige en hartstochtelijke twisten, die de kracht der regeering verlammen en onze grondwettige staatsinstellin gen in een kwaden reuk brengendie vroeger of later de rechten en vrijheden der Natie in gevaar brengt. Z. M. heeft benoemd bij de rijks hoogere burgerschool te Koermond tot leeraars F. Happekotte, thans leeraar aan de hoogere burgerschool en het progymnasium te Crefeld, en H. D. van der Maas, onderw. in de gymnastiek te Gor- kum tot leeraars aan de rijks hoogere burgerschool te Mid delburg Dr. H. van Hall, tot dusverre leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden, en F. G. de Liefde, te 's-Hage; tot burgemeesters: der gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude J. L. van der Burchsecret, dier gem.; der gem. Scher- penzeel O. P. Bennewitz, secret, dier gem.; der gem. Nij- kerk A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oije, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Hoevelaken der gem. Oterleek P. Glijnis Pzn.; der gem. Rozenburg S. P. H. Noordendorp; tot hoofding. van den waterst. 1ste kl. de hoofdingenieurs van de 2de kl. N, J. van der Lee en W. C. P. Baron van Reede van Outshoorn; tot hoofd ingenieur van den waterstaat 3de kl., de ing. 1ste kl. P. J. H. Hay ward en J. de Kruyff; tot ing. van den waterst. lste kl. de ing. 2de kl. L. J. du Celliée-Muller en G. van Diesen tot ing. v. d. waterst. 2de kl. de adspirant-ing. H. E. de Bruyn en W. F. Leemans; tot adsp.-ing. v. d. waterst. de surnumerairs B. Hoogenboom en J. Kluit; tot notaris binnen het arrond. Leidenter standplaats de gemeente Hillegom, J. Scheltus, cand.-not. te Delft; tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw C. Outshoorn, civiel-ingenieur te Amsterdam; - op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. A. Weve, als schoolopz. in het 4de sehooldist. der prov. Zuid-Holland; aan den ingen. van den waterst. lste kl. J. A. van Dorthaan de hoofdingen. van den waterst. lste kl. C. J. Bolten en W. Badon Ghijben, onder dank betuiging voor de vele trouwe diensten den lande bewe zen aan C. Brak, als burgem. der gem. Oterleek; - in getrokken het aan den ingen. der lste kl. J. Strootman verleend onbepaald verlof. 7i. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer A. baron Calkoenvoor zitter van het Munt-Collegie. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Keizer van Oos tenrijk eenigen tijd geleden aan onzen landgenoot Mr. P. P. van Bosse de betrekking van Minister van Financiën aan geboden waarvoor gemelde heer echter heeft bedankt. Daarop heeft de Keizer hem doen verzoeken eenigen tijd te Weenen te komen doorbrengen ten einde hem van zijn raad te dienen. Aan die uitnoodiging heeft de heer Van Bosse bereidwillig voldaan. Hij is thans reeds weder uit Weenen in het vader land teruggekeerd. Maandag heeft Z. M. de Koning de tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met een bezoek vereerd. Z. M., daartoe van het Loo komende, arriveerde per spoortrein te gen 12 uren in de hoofdstad. Z. M. droeg den generaals uniform der cavalerie. Aan het station van den Rijnspoor weg door den burgemeester Mr. C. Fock verwelkomd begaf Z. M. zich in een hofrijtuig naar genoemd paleis, alwaar Hl), werd ontvangen door de directie, den raad van toe zicht en de commissie voor de tentoonstelling. Onder de hee- ren die Z. M. op reis hadden vergezeld en die welke mede HD. hunne opwachting maakten merkte men op Jhr. W. van Loon, jagermeester des Konings, den generaal-majoor J. H. Engelbregt, kommandant der 4de militaire afdeeling, den kolonel plaats.-kommandant L. J. L. Demoulinden schout bij nacht P. A. Matthijsendirecteur en kommandant der marine te Amsterdam, den kolonel-kommandant der schutterij Jhr. D. Bicker, den luitenant-kolonel der schut- terij W. de Vos, enz. Onder het gezamenlijk geleide dezer heeren werd door Z. M. de uitgebreide verzameling met de meeste belangstelling in oogenschouw genomenwaarbij HD. inzonderheid de aandacht vestigde op onderscheidene mecha- nieke werkstukken en zichbij de ontvangen mededeelingen omtrent een aantal andere voorwerpentevens een oogen- blik minzaam onderhield met eenige inzendersdie aldaar bij de voortbrengselen hunner industrie aanwezig waren. Zoo rondwandelende gaf Z. M. het verlangen te kennen van ook den heer C. Outshoornontwerper en architect van het ge- bouw, aldaar nog aan te treffen. Nadat deze alstoen on middellijk was ontbodenmet uitnoodiging om voor Z. M, te verschijnen mocht hem eene hoogst aangename verrassing ten deel vallen. Z. M. verklaarde namelijk zich het genoegen te hebben voorbehouden van hem bij deze gelegenheidah een blijk van hoogschatting zijner verdiensten ten opzichte van dit vaderlandsch bouwstuk, eene eervolle onderscheiding toe te kennen, door hem persoonlijk de insignia der rid derorde van den Nederlandschen Leeuw aan te bieden die Z. M., door een der aanwezige heeren daartoe bijgestaan, hem eigenhandig op de borst hechtte. Nadat de heer Outs hoorn voor dit eereblijk op waardige wijze zijn dank hat betuigd zette Z. M. de bezichtiging voort en wandelde ver volgens ook naar het bijgebouw aan de overzijde van het paleis, van waar HD. te 2 uren, door den burgemeester naar het station uitgeleid per spoortrein de terugreis aan nam na de genoemde commissiën een vleiende dankbetuiging voor het genot van dit bezoek te hebben gebracht. Naar men verneemt, werd bij dit bezoek, door eenige inzenders Z. M, een adres aangeboden, betreffende de uitspraak der jury ter zake der bekroningen. Zoo lang nu Z. M. in het paleis hat vertoefdwas de toegang voor het publiek geslotendoch nauwelijks was deze weder open gesteldof de talrijke toe schouwers stroomden naar binnenom nog gebruik te ma ken van de gelegenheid tot beschouwing der voortbrengselen van nijverheid en kunst, welker tentoonstelling Woensdag plechtig zal worden gesloten. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Vrijdag de bekrachtiging geweigerd van de arrestatie van het kind van 6 jaren uit Oss, beschuldigd van het stichten van den brand op den 7den dezer, en bevolen, dat het onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld, waaraan is voldaan. De brand was ontstaan door het spelen van vuurtje. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 30sten September en eindigende den 6den October, blijkt, dat er in de week zijn aangetast 641, aan de ziekte gestorven 157, afgemaakt 250, hersteld 30, aan het einde der week nog ziek 204 runderen terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 59,324 aan de ziekte gestorven 25,332 afgemaakt 10,992, hersteld 22,489 en nog ziek 511 runderen. Ds. H. C. Voorhoeve, pred. te Delfshaven, heeft een beroep naar Maasland ontvangen. De candidaat C. ter Spill heeft voor het beroep naar Thesinge bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Dinsdag morgen te 6 uren 46°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 56', 's namiddags te 4 uren 50°, Zondag ochtend is in het Koninklijk paleis te Brus-I sel brand ontstaan in de appartementen van den Koningl Hoewei men er spoedig in geslaagd is de vlammen te be l teugelen is de schade hoogst aanzienlijk en wordt op 5 00,0081 franks begroot. Dit hooge cijfer moet daaraan toegeschreven! wordendat groote kunstschatten opgehoopt waren in bet! vertrek waar de brand ontstond. Een aantal schilderijen van! groote meesters (o. a. een //Christus" van Rubens) en vele! andere kostbare voorwerpen van kunst zijn door het vuur! verteerd. De heer A. van Endert, kommandant van het korf® vrijwillige pompiers te Berchem (Antwerpen), heeft een bric®

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2