N". 2050. Woensdag 17 October. A°. 186 De nieuwe verkiezingen. 't Is maar al te zeer te vreezendat bij de aanstaande verkiezingen hartstocht en geen bezadigd, kalm en berede neerd overleg de boventoon zal hebben. Wij merken dit reeds op in het woord van Mr. G. Groen van Prinsterer aan de kiezers //brengt de christelijke volksbelangen weder op den voorgrond; neemt vooral niet de motie van orde tot shib boleth, omdat gij eene uitmuntende gelegenheid laat voor bijgaan om in christelijk-nationaleuauti-modernen zin en geest, de Kamer te zuiveren en te versterken." Hoe naijve rig op de bevordering der christelijke volksbelangen hoe begeerig, dat het christendom de Natie als een zuurdeesem geheel doortrekt; hoe gezind tot ondersteuning van elk eer lijk middel, dat daartoe leiden kan; - in de staatkundige kringen den godsdienst op den voorgrond te brengenstrookt niet met ons beginsel en het belang der Natie, maar strekt veeleer om haar te verdeelen en heerschzucht te voeden. Kies eerlijke bekwame, onbaatzuchtige mannen die geen vaan voeren maar door hunne christelijkheid zich aangenaam maken aan het geweten der Natie en het wel meenen met Koning en Va derland. Hun shibboleth is niet kenbaar aan zekere geijkte uitdrukkingen, maar zij onderscheiden zich door het karak ter, dat zij openbaren. En nu de Koning zich helder en duidelijk heeft uitge drukt in zijne proclamatie, moet de motie van orde meer «n meer op den achtergrond gerakenwant de ontbinding der Tweede Kamer was reeds lang gewenscht door ieder, die uit de geschiedenis der laatste tijden bij de gedurige verwisseling van Ministeriën de overtuiging verkreeg, dat de overeenstemming tusscheu de regeering en de volksver tegenwoordiging afhankelijk was van onreine elementendie daarop hun invloed uitoefenden. Wat in 1866 plaats had, deed reeds meer dan eens het belang eener ontbinding bil lijken en was de gewone periodieke aftreding niet geschikt om daarin eene gewenschte verandering te verkrijgen 's Ko- inngs uitdrukkelijke wensch en noodiging tot een trouwe opkomst bij de stembus is daarvoor meer dienstig, n De gelegenheidom de Kamer te zuiveren en te versterken opdat bestendiging van richting, die kracht van bestuur en van uilvoering medebrengt, zou verkregen worden die ge legenheid was noodig voor alle richtingenmits niet een derde of de helft, maar allen, aan wien de wet de uit oefening van het kiesrecht toekent, tot de stembus komen. De verdeeldheid in het Ministerie Thorbecke de optreding en spoedige vervanging van een nieuw Ministeriedat de verdeeldheid der liberale richting in het Kabinet en in de Tweede Kamer zoo merkbaar deed uitkomen- de school wetagitatie en wat daarmede gepaard is gegaan - alles heeft de ontbinding voorbereid en gewettigd. En nu de Ko ning het laatste geschil of de aanneming der motie Keuciie- nius, wel tot aanleiding en tot drangreden voor de ontbin ding maar niet tot onderwerp en beslissing voor de kiezers heeft genomen, - is het gebied vrij. Die het wel meent met de constitutioneele richting moet dat middel toejuichen en niet bestrijden tenzij men twijfelt aan de deugdelijkheid barer beginselen of wantrouwen stelt in hare zegepraal. Wij erkennendat het grondwettig be ginsel de Koning is onschendbaar; de Ministers zijn ver antwoordelijk, niet genoeg doorgedrongen is tot het verstand en het geweten der Natie. Over het algemeen beoordeelt de dagbladpers de Natie en de publieke opinie niet juist.. Nog altijd schrijft de Natie aan den Koning een eigen en zelf standigen wil toe, en beschouwt zij de Ministers als uit voerders van 's Konings bevelen. Die zich meer in de Maat schappij beweegtmerkt het op, dat het gevoelen van een Koninklijke regeering of heerschappij nog den boventoon heeft en dat nu de Koning tot zijn geliefde landgenooten en onder danen het woord voert, de meerderheid der Natie naar die stem luistert en op de oordeelvellingen van de dagblad pers weinig acht slaat, wier vertoogen zij niet leert, tenzij daarin recht wedervaart aan 's Konings rechten zoodat men thans zien zal, wat in Mei 18 53 gebeurde, dat de kiezers zich met meer ijver en belangstelling lot de stembus spoeden. Wij worden daarvan meer en meer overtuigd bij een kalme en onpartijdige lezing der proclamatie. Wanneer de Tweede Kamer bij haar adres van antwoord op de troon rede met een ernstig vertoog tot den Koning hare bezwaren had doen kennen tegen de handelingen van het Ministerie, gelijk de commissie, die het adres ontwierp, had moeten voorstellen zou 's Konings beslissing wellicht anders geweest zijn ofschoon altijd de moeielijkheid zou hebben blijven be staan, om weder een Ministerie te vinden, dat kon rekenen P-. <4& ,M Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12J- Ct3. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van 1-4.regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 in.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtend 4 u., de overigs dagen5 .i.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u, 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indisoha Landpost, Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsteu van elke maand. RijWs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 ra. 's av. Zittingen »an het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrjjdog en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks vau 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgem 121 men. Kantoor der Ia- eu Uitgaande fteahten ea Aooijnzes dagelijks van 9laren, en van 36 uren- van's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag sa Donderdag van 92 uren. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 84 uren. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. ii.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1