Buitenlandsch Nieuws. en behoeft slechts versterkt te worden, om het gas op groo- ten afstand te doen branden. Èn in het klein èn in het groot zijn deze toestellen te gebruikenen verkrijgbaar by den heer Mongruel, die er reeds sedert eenige jaren octrooi voor heeft. Hy deelde mede dat zich in Amsterdam eene exploitatie-maatschappij van tien leden had gevormdwelke hem voor de provincie Noord-Holland zijn octrooi had af gekocht. Hij hoopte dat ook hier zich zulk eene maatschappij zou vormen, waaraan echter voorshands zeer getwijfeld wordt, want men moge het ontkennen of verbloemen willener zyn toch altijd nog eenige lasten aan het gebruik van zulk gas verbondenwelke het gewone gas niet oplevert. Op het einde der vergadering kwamen de afdrukken van het rap port, hetwelk in Amsterdam voor een paar dagen door de heeren BourGunning en Matthes is uitgebrachten het welk, naar ons bescheiden oordeel, vrij evasief gesteld is, al geeft het ook de verzekering dat genoemde heeren geene termen vinden het succes der nieuwe uitvinding in twijfel te stellen. Een treffend geval gebeurde te Vlissingen in deze week. Kapt. Haak, voerende het Belgisch schip Météore, van Montevideo naar Antwerpen, verloor onder de linie zijn echtgenoot, een jeugdige vrouw, van een zeer deftige fa milie te Potsdamnadat zij op die hoogtezeer voorspoe dig, zonder geneeskundige hulp, van een zeer gezond knaapje was bevallen. Het lijk zyner geliefde vrouw liet hij in een looden kist, aan boord vervaardigd, leggen, - en de tee- dere zuigeling werd in een kistje, door de matrozen tot wiegje geïmproviseerdgeplaatsten die trouwe zeelieden vervulden beurtelings de plaats van verzorgster. Vijfen twintig dagen werd het wichtje door hen met gortwater ge laafd en gekoesterd en de troostelooze vader had het geluk zijn lieveling te Vlissingen gezond aan wal te brengen nu werd het kind door de echtgenoot van den heer P. met moe derlijke liefde behandeld en van de windsels ontdaandie met pektouwtjes waren vastgemaakteen paar uren later werd het weder bij den vader aan boord gebracht, en ver trok vol levenskracht in een volkomen kraamkamer-toilet naar Antwerpen. Donderdag morgen werd uit het tuchthuis te 's-Her togenbosch voor den rechter-commissaris gebracht een kind van 6 jaren uit Oss, beschuldigd van brandstichting, waar door te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. De brand hjseft den 7den dezer te Oss gewoed en zich bepaald tot 2 huizen, hoewel die in den be ginne een dreigender aanzien had. Een en ander is geassu reerd doch de landbouwer W. die slechts voor f 1000 ver zekerd was, heeft ruim f 6000 schade. Wat bij dit kind de aanleidende oorzaak tot de misdaad is geweest, is onbekend. Te Venlo is Dinsdag 11. brand ontstaan in de lom- penfabriek van de wed. V. d. Berghde brand deelde zich mede aan de huizen van de HH. Berger, welke huizen ook werden vernield. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft op verzoek eervol emeritaat verleend aan Ds. O. G. Heldring te Hemmen, in te gaan 1 April 1867 - dat van Zuid- Holland aan Ds. J. C. Smeltzer te Klaaswaalin te gaan 1 Mei 1867. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft na afgelegd examen als candidalen tot den H. dienst toegela ten de heeren Dr. J. C. Pool en C. J. E. Leyds; en dat van Noord-Brabant de heeren: C. E. Hartman Weyers en E. B. Swalueallen candidaten in de godgeleerdheid aan de Leidsche Hoogeschool. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft nog na afgelegd examen als candidaten tot den H. Dienst toe gelaten de candidaten in de Godgeleerdheid G. O. W. van Geytenbeck en C. J. van Vledder, van de Utrechtsche Hoo geschool. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Maassluis Ds. H. Bax te Ouddorp; te 's-Heer-Hendrik3-Kinderen Ds. W. J. Immink te Cothente Zaamslag Ds. C. F. Gro- nemeijer te Sleeuwijk, Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zaandam (Oostzijde) Ds. H. Prins de Jong te Ooster- en Westerblokker. Ds. W. J, Jorissen te Utrecht heeft het beroep naar de Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. Bedankt door Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen te Overschie voor het beroep naar Woubrugge, en door Ds. P. Hofman te Scherpenisse voor dat naar Arnemuiden. Beroepen by de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Hardinxveld Ds. M. van Minnen te Tholen. De Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool heeft sedert 8 Februari jl. tot heden toe ingeschreven 122 nieuwe studenten, waarvan 18 elders studeeren. Van de 104 alhier studeerende zijn ingeschreven voor de Godgeleerdheid 12, voor de Wis- en Natuurkunde 20, voor de Letteren 7, voor de Geneeskunde 18voor de Rechtsgeleerdheid 47. Onder de 18 elders studeerende bevonden zich 8 voor de Godgeleerdheid, 3 voor de Letteren, 5 voor de Geneeskunde en 2 voor de Rechtsgeleerdheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij. dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°. Zaterdag morgen te 5 uren 37°, te 8 uren 41°, 's middags te 12 uren 53", '«namiddags te 4 uren 52°. Het hoofdbestuur der in 186 7 te Parijs te houden wereldtentoonstelling maakt bekend dat het daarbij gelegen heid zal geven tot vergelijkende proeven met landbouwwerk tuigen zooals stoomploegenmaaiwerktuigenzaaimachi- nesenz. Een eilandje in de Seine, niet ver van het gebouw der tentoonstelling gelegenwordt voor die proefnemingen ingericht. Er zullen daarvoor prijzen worden uitgeloofd. Ook zal op dat eilandje gelegenheid worden gegeven om land bouwwerktuigen alsmede vee te koop te bieden. De buiten landers welke gebruik van die gelegenheid mochten willen maken om hunne producten te doen kennen worden uitge- noodigd zich zonder tijdverlies bij het hoofdbestuur aan te melden. In de eerste dagen dezer maand is te Ischl een sa menkomst van vertegenwoordigers der onderscheidene takken van het bankiersgeslacht Rothschild gehouden, om over de wijzigingen te raadplegen, welke de door hen gevolgde fi- nantiëele staatkunde, na de in den Europeeschen toestand voorgevallen veranderingenzou behooren te ondergaan. Het Frankforter Huis, dat, naar beweerd wordt, voornemens was zijnen zetel naar Zwitserland te verleggenzou te Ischl van dit denkbeeld zijn teruggebracht. Daarentegen zou be sloten zijndat geen lid van het geslacht zich voortaan meer met een consulaatschap zal belastendaar zoowel het Frankforter Huis, welks hoofd consul-generaal van Oosten- ryk isals het Parijschewelks chef den post van Prui sisch consul-generaal bekleedt, niet zelden daardoor in een moeilijke verhouding tegenover de Europeesche regeeringen geraken. Te Parijs is het gerucht in omloopdat onder de voorgenomen hervormingen met betrekking tot de legeror- ganisatie ook in de eerste plaats behoort de opheffing der zware cavalerie. Het advies der geraadpleegde hoofd-officie- ren is daaromtrent bijna eenstemmig geweest. Nadere berichten uit Rome bevestigen de telegrafische tijdingen dat de Keizerin van Mexico in hare verstandelijke vermogens gekrenkt is. Men meent dat de Keizerin geen weerstand heeft kunnen bieden aan de teleurstelling van zoo eene hoopvolle toekomst, welke zij zich heeft voorgesteld en welke zoo spoedig verdwenen is. In een brief gedagteekend 2 Oct. wordt omtrent den toestand der Keizerin de volgende mededeeling gegeven. Den lsten dezer begaf zij zich, in weerwil dat de geneesheeren haar gesmeekt hadden niet uit te gaannaar het Vatikaan om de voeten van den paus te kussen en smeekte zij hem, haar bescherming te verleenen tegen de moordenaars die haar van alle zijden omringden en waartegen zij alleen in het Vatikaan meende zeker te zijn. De Keizerin wilde niet naar hare woning terugkeeren uit vrees van daar vergiftigd te zullen worden. De paus en kardinaal Antonelli gaven zich alle moeite om haar gerust te stellen en eindelijk bewilligde zij er in naar huis terug te keeren. Denzelfden avond te 11 uren beval zij haren die naren, haar naar het Vatikaan te begeleiden en ging we derom naar den paus; zij verkeerde in de grootste ontstel tenis en niemand kon haar bewegen eenig voedsel te nemen. Men kan zich verbeelden, zegt de briefschrijver, hoezeer de paus, door deze tooneelen welke zich in zijn tegenwoordig heid dikwerf herhaald hebbenverrast en bedroefd is.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2