IV0. 2048. Maandag 13 October. A°. 1866. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcomm. van politie te Utrecht J. M. Vermeys, thans comm. van politie en water schout te Vlissingen tot plaatsv. kantonr. te Weert J. T. H. Ie Brun not. te Nederweert; tot grift', bij het kant. te Winschoten Jhr. Mr. M. A. Wichers, adv. te Groningen; tot kantonr. te Zaandam Mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, thans kantonr. te Elburg. Maandag 15 dezer zal Z. M. de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bezoeken, De officieren van gezondheid Van Koetsveld van An keren en Van der Grijp zijn na afgelegd examendoor den inspecteur voor den geneeskundigen dienst totrangsverhooging voorgedragen, Os. S. van Velzeu zegt in de Bazuin het volgende: De ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt zeer verschillend beoordeeld. Terwijl eenige stemmen zich laten hooren die de Ministers toejuichen, heften ande ren geweldige kreten aan om algemeen den genomen maat regel te doen verfoeien en zoeken en vinden zelfs steun in de woorden van hem, die als het hoofd der anti-revolutio nairen gehouden wordt en ook reeds een afkeurende taal heeft doen hooren. Bij een zoo groot verschil in eene zaak die wellicht de beslissing van het lot der geheele natie kan tengevolge hebben, en bij het feit, dat de felste tegenstand tegen de Ministers ontstaan is van eene zijdedie het ver trouwen van velen had verkregen is het niet te verwon deren dat eene groote menigte zich geschokt betoont en zich verlegen vindt, daar zij niet weet, wat zij van het gebeurde oordeelen moet. De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten tot de heffing eener plaatselijke directe belasting van ten hoogste 120.000, waarvoor de huurwaarde de voornaamste grond slag zal uitmaken met vrijstelling der bewoners van huizen van f 45 huurwaarde en daar beneden. Bij een veiling van effecten, 11 October 11. te Am sterdam gehouden, zijn o. a. verkocht: Aandeelen Grofsme derij te Leiden voor 9 7 en 105 pCt.; Maatschappij van Vleeschh. 84 pCt.; id. voor Meel-en Broodfabriek 14 0*, 141 j, 147 pCt.; Amst. Meel- en Broodfabriek 81 pCt.; Neg.-, Handels- en Effectenblad van f 500 voor 25 cents. Uit Zutfen schrijft men het volgende Bij de agitatiewelke de gaszaak hier gegeven heeft en nog voortdurend verwekt, was het denkbeeld niet ongeluk kig den heer Mongruel uit te noodigen hier te komen en een voordracht te houden over zijn zoogenaamd atmos- pherisch lichteen vrij dwaze naam alsof de dampkrings lucht brandde, terwijl zij alleen dient tot voermiddel voor de brandbare en zeer vluchtige gassoort, welke het nieuwe stel sel van verlichting uitmaakt. De heer Mongruel verzocht eerst aan het in grooten getale opgekomen publiek eene com missie uit haar midden te benoemen, ten einde zijne han delingen, proeven en toestellen te onderzoeken en later daar over rapport uit te brengen. Er werd diensvolgens eene com missie van zeven deskundigen benoemd, die zich hij hem begaven om alles na te gaan wat hij deed, en onderzoek in het werk te stellen naar de resultaten zijner uitvinding. De heer Mongruel sprak eerst, zeer duidelijk, doch in het Franschover een stelsel van gasbranderswelke door hem verbeterd warendaarin beslaande dat hij een klein stukje platina in de gasvlam brengt, waardoor haar lichtvermogen verhoogd wordt, en ten anderen dat hij ronde branders van alurainiumbrons op de gaspijpen zet, waardoor de vlam even helder blijft, maar iets minder clan de helft gas verbrandt bij een porseleinen brander. Dit alleen zou reeds een groot voordeel aanbrengen; doch de heer Mongruel is verder ge gaan en heeft eene lichtsoort uitgevonden, welke bij een voudiger en minder gevaarlijke toestellen dan de andere gassoorten, het voordeel aanbrengt van oneindig min der te kosten. Zooals hij zeide zou de kub. el slechts op 8 ct. te staan komen; waarschijnlijk is dit de inlrest van den toestel en de kosten voor naphtha. Hij drijft de damp kringslucht namelijk, hoe onzuiver zij soms moge wezen, door een toestel waarin zich naphtha bevindt van een door hem uilgevonden samenstelling. De lucht wordt daardoor gecarboniseerden ontvlamt zoodra men er slechts eene lu cifer bijbrengt. Het licht is zeer helder, zeer wit en on eindig stiller brandend dan gaslicht; de toestellen daarvoor benoodigd zijn twee cilinders, de een om de lucht in op te vangen en samen te persen van den tweedenen grooteren, waarin zich de met naphtha voorziene zelfstandigheid bevindt verbindt men daaraan de pijpen dan heeft men in een oogen- blik licht. Drukking wordt op eenvoudige wijze aangebracht DSC Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meerlBCts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdams te 10 u. 1 ra.; 12 u 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de hlieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.SO m.; 'snainidd. te 8 u. 36 m.; 'savonds te 7 u. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. ea 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand. Wdst-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijk»-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's ov. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgententet en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 men, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. •Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da gelijks van 10-4 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren.-ü# Gemeente- Architect' is te spraken op het Raadhuis, eiken warkdag van 's morgens 12 1 aren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 91 nren en van 3—6 ureu; 'van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1