N°. 2046. Vrijdag 12 October. A°. 1866 Vrijwillige Volkswapening. Onder de lezenswaardige vertoogen, tot de Natie uit meer dan eene plaats gerichtom haar een levendiger besef der behoefte aan de tijdige versterking onzer weerbaarheid te geven, munt vooral een opstel uit, in de Amsterdamsche Courant van 19 en 20 Augustus jl. opgenomen. Het gan- sche stuk, waarin het voorbeeld van Engeland met nadruk wordt aangedrongenen de troepen-bewegingen in de vlakte bij Brighton van de tienduizendtallen vrijwilligers worden geschetst als een volksfeest van die burgers-krijgsliedenver dient niet enkel in de hoofdstad, maar door het geheele Land te worden overwogen en behartigd. - Wij kunnen niet alles afschrijven, maar stemmen in 't bijzonder in met het geen in de volgende zinsnede voorkomt. //Het is volkomen waarons vaderland leeft in ruster dreigt geen oogenblikkelijke oorlog. Wordt Engeland meer of minder bedreigd Is Engelands vloot machtiger dan de onze, of niet? Heeft Engeland fabrieken waar wapenen en vernielingswerktuigen iu weinig tijd kunnen worden vervaar digd, terwijl zij door een universeel spoorwegnet overal kun nen aangebracht wordenbeter dan bij ons het geval zou zijn? Wij gelooven dat de balans hier in het voordeel staat van Engeland - en toch trekken voortdurend de bewoners van dat eiland alle weken op en oefenen zich vrijwillig in den wapenhandel. Die vrijwillige oefeningen in het hanteeren van het geweer - in het marcheeren en de verdere vermoeienissen aan het krijgs leven verbondenzijn voor Nederland een nationale plicht geworden. Europa zal daarin niets verontrustends zieneene politiek van verovering zal er wel nooit het gevolg van zijn. Maar de wetenschap, dat op een gegeven oogenblik per telegraaf door het gansche land het korps vrijwilligers kan worden opgeroepen en ons leger met wel twee honderddui zend man - gewoon om met de wapenen om te gaan - lean worden vermeerderdzou in dagen waarin onverhoopt het kanon weer voor recht zou gelden een krachtig argument zijn. Hoe het met de weerlooze volkenwanneer moed en ver trouwen ontzinken, gaat, is genoeg gebleken. De oefening in vredestijd is een aangename verpoozing veel gezonder dan het Beiersch bier drinken zonder flinke lichaamsbewe ging, de cognac-grogjes, het laat opstaan en zonder inder daad vermoeid te zijnlaat naar bed gaan. In Engeland waar //time money" is, zijn de kantooruren verschiktom de bedienden in den vrijwilligen vvapendienst te laten oefenen; de groote magazijnen te Londen hebben den jongelieden vrij heid gegeven bij afwisseling deel te nemen aan de exerci tiën. - Geen rang, geen stand ontbreekt, in de grootste ste den of de kleinste dorpen. Het kenmerk is, en hierop kan niet genoeg worden gelet: de vrijwillige volkswapening ver plicht tot niets; zij noodzaakt niet ten strijde te gaan, maar geeft aan het volk het bewustzijn dat men niet weerloos is dat in uren van gevaar, wanneer zonder oefening goede wil en vaderlandsliefde onvoldoende zouden zijn nevens den wil ook de middelen aanwezig kunnen zijn. De bevelhebbers der korpsen worden door de vrijwilligers gekozen. Het prijs- en schijfschieten kweekt een edelen naijver en ambitie, en de openbare manoeuvres in het vuur uitgevoerd, in tegenwoor digheid van en aangemoedigd door de edelsten in den lande, bieden volksfeesten aandie eene aangename afleiding geven aan de dagelijksche zorgen des levens en in menigen kring welvaart bevorderen. Prachtig en kostbaar zijn inderdaad de giftendie als prijzen door aanzienlijke personen of vermo gende instellingen aan den besten schutter onder de vrij willigers in Engeland vereerd worden, en voorname grond bezitters betwisten elkander de eer van de vrijwilligers op de vlakten hunner landgoederen voor hunne groote manoeu vres vereenigd te zienwaar zij hen vaak vorstelijk ontha len. Moet zoodanig eene beweging niet strekken om de ban den dier aanzienlijken en minder aanzienlijken naar de wereld des te inniger te makeDhen te verbinden iu vereenigde liefde voor het gemeenschappelijk Vaderland en de Vorsten, die het dierbaar zijn? De Eegeering wil gaarne, dat, naast het leger en de schutterijen de vrywillige volkswapening goed slaagt. De Generaal Van den Bosch, de tegenwoordige Minister van Oorlog, bewijst dat hij de vrijwillige volkswapening gaarne ondersteunt met al de voor hem beschikbare mid delen." Doch indien het voorbeeld van Groot-Brittannië en van Zwitserland, in België reeds min of meer in praktijk ge bracht, hier te lande in dezen tijd zoodanige navolgtfi^zak vinden, dat de Staat bij werkelijk oorlogsgevaar, op.een Leger van in den wapenhandel bedreven vrijAviUigers met IhSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regek/0.90. [edere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 in.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51 ra.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon.- en^Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., do overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. eu te LL u.; 'auaraull. to 3 u. 36 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 n. 35 m.'snamiddags. Ooit-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RyUs-Telegroaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorwog-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 45 ra.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemectter en Wethouderi, Maandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrg'dag «n Zaterdag te 11 uren. - President der Commiuie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dageigks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren eu van S6 uren; van's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 eren. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4 uren; van de Hypotheken en het Kadastervan 94 uren. r-nmt

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1