Maandag morgen te 9 uren vereenigde zich in de Ma liebaan te 's-Hage het garnizoen der residentieeen bataljon van het 4de regiment infanterie, in garnizoen te Delft, en eene batterij veld-artillerie uit Leidenzij begaven zich on der kommando van den generaal-majoor van Wickevoort Crom- melin naar de vlakte van Waalsdorp ten einde aldaar groote manoeuvres in het vuur uit te voeren. Een groot aantal in gezetenen vergezelde de troepen en woonde het militair schouwspel bij. Men verneemt, dat in zeer enkele gemeenten van Gel derland zich van tijd tot tijd gevallen van varkensziekte voordoendoch volgens het oordeel van deskundigen ver toont die ziekte zich niet in die hevige mate als verleden jaar. - Maandag avond hield de afdeeling Utrecht van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij- verheid weder eene vergadering ter behandeling der vraag, of het al dan niet wenschelijk waredat de octrooien wer den afgeschaft. Door vele leden werd aan deze langdurige discussiënop de vorige vergadering reeds begonnen deelgeno men. De verdedigers van het behoud der octrooien meenden eene onbillijkheid te zien in de afschaffing van een recht, door genie en onderzoek verkregende tegenstanders meen den, dat de vrijheid voor de industrie aanmerkelijke voor- deelen kon aanbrengen, maar dat, hoe wenschelijk het kon geacht worden octrooien te behoudenhet gebleken was een ondoenlijkheid te zyn er een goede wetgeving voor te ma ken. Dit laatste werd door de voorstanders niet beaamd, die meendendat een goed recht niet moest verloren gaan omdat de wetgever bezwaar vindt in de gewenschte regeling der zaak. Ten slotte werd de vraag in stemming gebracht, en staakten de stemmen. In de volgende vergadering zal dus over deze zaak beslist wordendat is namelijkover de vraag: met welk mandaat de afgevaardigden dezer af deeling voor de te Utrecht eerlang te houden algemeene vergadering zullen worden belast. Zaterdag middag heeft op den spoorweg, in de na bijheid van Zuidbroek, een allernoodlottigst ongeval plaats gehad. Een werkman aan dien weg moet, terwyl hij lag te slapen, door de locomotief zijn overreden, en wel zoo danig, dat zijne beide beenen hem van het lichaam werden gescheiden en hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Dinsdag avond had de eerste bijeenkomst plaats van de bezoekers der Volksvoorlezingen in het gewone lo caal. Nadat de heer J. J. Reyst een en ander had verteld omtrent minerale wateren en de bereiding van kunst-mine raalwater, waarbij hij tot opheldering eenige proeven gaf, opende de heer J. M. E. Dercksen de vergadering en deelde aan de talrijke toehoorders mede dat, door het aftreden van den heer W. T. Werst als president der Commissiehij in zijne plaats was verkozenterwijl hij hulde bracht aan den onvermoeiden ijver, waarmede zijn voorganger in het vorige seizoen de belangen der Volksvoorlezingen had behartigd. Alsnu trad de heer D. F. van Heyst als spreker op en le verde, nadat hij met een enkel woord had herinnerd aan de treurige dagenwelke sedert de laatste bijeenkomst waren voorbijgegaaneene interessante bijdrage over den laatsten oorlog, die met grooten bijval werd ontvangen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avouds te 8 uren 5 0', te 10 uren 46°. Woensdag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, *8 middags te 12 uren 51", 's namiddags te 4 uren 52°. Buitenlandsch Nieuws. In de landbouw-courant r/The Field" leest menIn den laatsten tijd is het invoeren van geslacht vleesch met goeden uitslag beproefd. Wij hebben hier groote bezendin- gen schapen- en rundvleesch uit Holland ontvangen; het schapenvleesch vooral was overvloedig en van uitmuntende qualiteit, en was, wanneer het weder althans niet al te ongunstig was, in goeden staat overgekomen. Te Antwerpen heeft zich de veepest weer vertoond op een stal met vier koeien. Een van deze dieren is gestorven. De drie anderen zijn afgemaakt. Het stoomschip Bengal, medebrengende de mail van Calcutta, China en Australië, is den 4den dezer te Suez aangekomen. De Opinion nat. verneemt wel uit Weenendat men daar alles in het werk stelt om Von Beust Minister van Buitenlandsche Zaken te makenen te Berlijnom Von Bismarck te doen vallen, maar het blad gelooft toch niet, dat Frans Jozef de dwaasheid zal begaan van het reeds zoo spoedig na den vrede weder met Pruisen op te nemen. En wat de pogingen tegen Von Bismarck betreft, gelooft het blad te minder aan hun slagen, daar degenen die tegen hem intrigeeren dezelfden zijn die tranen storten om den Koning van Hanover en om den ongelukkigen Keurvorst, De val van Von Bismarck, zegt het blad, ware een onge luk, omdat slechts de reactie er bij zou kunnen winnen en geheel Pruisen nadeel zou ondervinden van dezen triomf van de jonkerschap. L'Indépendance merkt op dat de vrede tusschen Oos tenrijk en Italië o. a. te weeg heeft gebracht, dat de vijan dige stemming van Wurtemberg ten aanzien van laatstge noemde mogendheid schynt verdwenen te zijn, naar aanlei ding van het bericht, dat het Hof van Stuttgart zich te Florence zal doen vertegenwoordigen. Te Petersburg is dezer dagen voor het hof van cas satie een rechtsgeding gevoerd, hetwelk de opmerkzaamheid van het publiek heeft getrokken. Twee hooggeplaatste staats ambtenaren, de geheimraad Gaiewsky en de staatsraad Ja- kowlewwaren beschuldigd van gelden uit eene hun ambts halve toevertrouwde kas, ten bedrage van 76,000 roebels, te hebben verduisterd en daarbij valschheid in geschriftea te hebben gepleegd. De zaak is in het openbaar en voor eene jury behandeld; het feit werd ook door de bekentenis van Jakowlew gestaafd. De jury verklaarde de aangeklaag den schuldig, en het hof veroordeelde den eerste tot verbanning naar Siberië, met verlies van zijnen rang en van al de burgerrechtenden tweede tot dezelfde straf met zekere verzachtingen. Dit gestrenge vonnis, zoo meldt een brief uit Petersburg, heeft diepen indruk gemaakt. Het is het eerste voorbeeld van openbare veroordeeling van een hoogen staats-ambtenaar wegens oneerlijkheid; tot nog tot was het eenige gevolg der ontdekking van zulke vergrijpeu doorgaansdat de schuldige in alle stilte afgezet werd. Volgens de Italia Militare heeft Garibaldi zijn ver zoek om ontslag ingediend als kommandant van het vrij- willigerkorpsen is hem dit verleend bij Koninklijk decreet van 29 September. De //Breslauer Zeitung" hangt een somber tafereel op van den toestand door den oorlog in Saksen te weeg ge bracht en de naweeën daarvan die zich daar steeds doen gevoelen. De eene familie voorde andere na verlaat Dres den om aan de lasten te ontsnappenwaarvan het eind nog niet te voorzien is. Sinds 18 Juni betaalt het land da gelijks 10,000 thaler aan het Pruisische militaire Gouver nement; dit alleen bedraagt al de som van 1.060,000 tha ler en die som is nog zeer gering in vergelijking van de overige lastendie op de individuën door inkwartiering, han delsstilstand gebrek aan krediet enz. drukken. De Saksische armee kost dagelijks 30,000 thaler; dit bedraagt voor de 106 dagen, gedurende welke de armee zich in Oostenrijk bevindt, 3,180,000 thaler. Voeg daarbij al 't geld dat tot ondersteuning der soldaten door hunne bloedverwanten naar Oostenrijk wordt verzondenvoorts de arbeidskracht aan 't land onttrokken door het nutteloos onder de wapenen blijven der reserve, en kapitaliseer alle verliezen, gevolgen van den tegenwoordigen toestand, zoo zult gy wel een som van 8 a 10 millioen bereiken. Het lijdt thans helaasgeen twijfel meer of de jeug dige Keizerin van Mexico is krankzinnig. Eerst meende men nog dat het slechts een voorbijgaande overspanning der ze nuwen goldmaar haar toestand is thans maar al te dui delijk. Na eerst algemeen te zijn bespot, verliet de Keizer van Mexico Europa, nog op het laatste oogenblik - naar men beweert althans - zich brouilleerende met zijn bloed verwanten. In Mexico met weerzin en argwaan ontvangen trachtte men van alle zijden hem voor de eene of andere partij te winnen en naarmate hij toegaf of tegenstand bood, werd hij toegejuicht of verguisd. Maar langzamerhand kreeg hijdie zich boven alle partijen wilde plaatsenook alle partijen tegen zich. Zijne troepen werden geslagen in den strijd tegen de republikeinenzijne bondgenooten verlieten hem, juist toen het gevaar dreigde en Amerika steun schonk

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2