ARROWROOTH, Mai'seille-Batavia-Slianghai. Advertentiën. Hollandsche Maatschappij van Fraaijc Runsten en Wetenschappen HUIS. OVERLANDMAIL Transport van PASSAGIERSGOEDEREN cu SPECIE. echt Siiriiiaainscli ca het zorgdragen moet. Men handelt daarbij onredelijk met Duitschland in geschil te komen en dit laat zich wellicht verklaren door een verkeerde opvatting van de innerlijke verhouding. Dat blijkt reeds daaruit, dat men gehoor geeft aan een eisch van geldelijke schadevergoeding, terwyl men in den laatsten tijd heeft gedwaald in de meening van een schitterenden finantiëelen toestand. Maar daar komt een Mi nister en kondigt een deficit aanin weerwil van den on derstand uit de Koloniënen verklaartdat vooreerst geen sprake kan zijn van amortisatie van schuld. Dat is des te onaangenameromdat men zich met weifelachtige hervormin gen heeft ingelaten. Men had aan de gemeenten het groot ste deel der personeele belasting, den wijn accijns en andere afgestaan, maar daarentegen den accijns op het gedistilleerd verhoogd. Dat scheen zeer staatkundig, maar in de laatste jaren kon men het evenwicht op de begrooting niet verkrij gen, zonder de overschotten van vorige jaren. Die hulpbron is uitgeput en daarbij komt, dat verschillende rampen over dat land gekomen zijn, zooals veeziekte, geldcrisishandels crisis, en daarbij waarschijnlijk een mislukten oogst. Wat meer is, de Duitsche oorlog heeft de noodzakelijkheid doen erkennendat men ook in Holland daaraan denken en meer zorgen moet voor de verdedigingsmiddelen en den ouden slender moet verlaten. De eigene weerbaarheid is tot nog toe verwaarloosdte land en ter zee laat men dat voortduren en men bekommert zich niet over de eischen des tijds. Men moest het immers als hoogst belangrijk beschouwen, dat als de oorlog geheel Duitschland beroerde, een half duizendtal kanonnen tegen de wallen van Maastricht konden worden aangevoerd. Thans moet alles wordeu verricht, verbetering van stelselbetere bewapening en daarbij een tekorteen twee drachtig Ministerie, een verdeelde en niet zeer welgezinde Volksvertegenwoordiging. - Neen, dat is geen goede staat kunde en al heeft het geld nog zooveel waardehet is toch niet alles en de ongehoudenheid om zich te laten berooven van hetgeen men bezit, kan niet in strijd zijn met een ver standig oordeeldat men het verlies niet grooter maken moet, door het niet geduldig te dragen. Ondertusschen is de zaak zoo erg niet en de rechte koopman zal ook wel staatkundig handelen, want zijn belang zal er bjj winnen. Het protest van den Koning van Hanover heeft te Berlijn zekere sensatie verwekt. Het orgaan van den Premier de Nordd. Zeitung, maakt het zelfs het Oostenrijksche Gou vernement tot verwijt, dat het de publicatie van het stuk in de Weener dagbladen heeft toegelaten. Men begrijpt dat ook de mogelijke optreding van den heer Von Beust voor buitenlandsche zaken het hare bijbrengt tot verstoring der relatiën tusschen Oostenrijk en Pruisen. Inmiddels heeft de voormalige liberale oppositie van het Hanoversche Huis der Afgevaardigden eene verklaring af gelegd ten gunste van laatstgenoemde Mogendheid. Zij eischt tevens het behoud zoo veel mogelijk, van de integriteit, de wetten en instellingen en de nationale vertegenwoordiging des lands. De onderteekenaars van het document meenen voorts, dat de Noordduitschen Bond slechts van voorloopigen aard is en Duitschland noodwendig moet zijn een en ondeelbaar. De rechtbank van Maidenhead heeft Maandag 11. lord F. J. Russell, broeder van graaf Russell, tot een geldboete van 1 en 16 sh. 6 p. kosten veroordeeld wegens mis handeling zijner paarden. De lord was zoo vertoornd over de uitspraak van den president, dat hij uitriep: //Indien ik u den een of anderen tijd in mijn weg ontmoet, dan zal ik u niet sparen, maar onderst boven rijden. OFFICIEEL NIEUWS. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te weten, dat de ingevulde patentbladen "ver het dienstjaar 1866 en 1S67, voor al de wijken ter Secretarie dezer Gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags Hen tot des namiddags een uur, en wel tot en met den 13den October eerstk.; terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zondermeer. Eerste Huwelijks-afkondiging te Leiden, 7 Oct. 1866. Johannes Derogeejm. 36 j. en Johanna Petronella Bard, jd. 22 j. - Lambertus Felser, wedr. van Jannetje Tege laar, 40 j. en Johanna Imhoff, jd. 27 j. - Gerardus Pe trus Scheffersjm. 24 j. en Cornelia Elshof, jd. 20 j. - Salomon van der Reek, jm. 31 j. en Maria Regeer, jd. 31 j. - Johan Fredrik Karei Peijffers, wedr. van Antoinette Colijn 47 j. en Cornelia van Eik, wed. van Jacobus Pen seel45 j. - Pieter de Vries, wedr. van Justina Maria Agatha van Amerom, 42 j. en Dirkje Wilhelmina Verveen, jd. 23 j. - Pieter van Weeren, jm. 24 j. en Johanna Ca- tharina Goddijn, jd. 23 j. - Johannes Hendrik Spoet, jm. 30 j. en Maria Helena Besems, jd. 27 j. - Petrus Arnol- dus Fortuijn Harreman, jm. 34 j. en Louiza Susanna Martij, jd. 31 j. Hendrik Heus, jm. 27 j. en Gerritje Jacoba Adriana Malleejd. 25 j. - Reser Vuik, jm. 23 j. en YVillemijntje van Staveren, jd. 23 j. AFDEELING LEIDEN. Het Bestuur heeft de eer ter kennis der Leden te bren gen, dat in de Openbare Vergaderingen met Dames als §prelcers zullen optreden 16 OctoberMevr. de Wedw. STORM uit Delft. 20 November R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. 15 JanuariDr. E. LAURILLARD van Amsterdam. 19 FebruariDr. N. BEETS van Utrecht. Men adresseere zich onder Letters V. IV. bij GEBROE DERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. Brie ven franco. der MESSAGE KIES IMPERIALES. Vertrekt van Marseille den '19den van elke maand. Vaste Doorvrachten en Directe Connossementen van Rot terdam tot Singapore, Batavia, Hongkong, Shanghai, Ma dras en Calcutta. Geregelde aansluiting te Singapore voor Batavia. Aan Gouvernements Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. Kleine Collis, Monsters etc. kunnen op zeer billijke voor waarden worden verzonden. SMITH C0., te Rotterdam. primo qualiteit, blank en zuiver, wordt verzonden in een blikken bus van 4*- Ned. voor f 4.75. Brieven fratico by M. CLÉBANHuidenstraat, 278 te Amsterdam. Ontvangen tegen maag en borstkwalen in blikken bussenmet gebruik 60 cents. Wordt gevraagd tegen November of 1 December een HUIS bevattende 4 a 5 kamers en verdere gemakken gelegen in het midden der Stad op een goeden stand. Tot inschrijving van Passagiers en Goederen en het ver krijgen van alle inlichtingen adre3 bij

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3