Flanor zegt in den Spectatorover den politieken toe- stand sprekende, o. a. het volgende: //Er wordt een beroep gedaan op de natie, en de natie zal niet vergeten wat zij hier te antwoorden heeft. Serenades met gehuurde hoeden en een leger van agenten om de sym pathie te beteugelen, mogen met andere middelen in de re sidentie worden gebezigdNederland is de residentie niet. Bij een van de gegeven serenades heeft men het Stabat Mater" gespeeldEen gepast lieden wie zou niet mee zingen den regel Quis est homo qui non fleret?" Wie is de man, die niet treurt, wanneer men de misduiding ziet van de helderste woorden, de verdachtmaking van een con stitutioneel rechthet aanhitsen van de hartstochten en het opzweepen van het volk achter de kiezersen als men door een onvoorzichtige partij het hout zelfs van den troon niet sparen zietom brandstof te werpen in den vuurgloed dien men heet ter eere van dien troon te ontsteken?" Er zal te Utrecht binnen kort een concert worden ge geven dat zoo niet eenig dan toch geheel eigenaardig zal wezen. Er heeft zich namelijk eene commissie gevormd, be staande uit dames, die een concert wenschen te geven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van aan de cholera bezwekenen waarop uitsluitend dames zich zullen doen hoo- ren. Zoowel kooren als zang- en instrumentaal-solo's zul len door dames worden vervuld. De Hervormde diaconie te Brummen heeft een legaat van f 1000 ontvangen van wijlen den generaal-majoor B. J. Verstege. Door de provinciale commissie van onderwijs in Noord- Holland zijn in hare najaarsvergadering van de 22 candi date!) voor den hoofdonderwijzersrang, die zich aangemeld hadden, na het gehouden examen aan 10 de gevraagde akte verleend. -Volgens bericht van Vlieland, is de onderzeesche tele graafkabel tusschen Iiarlingen en dat eiland naar wensch gelegd en is de gemeenschap met de Eriesche kust daardoor tot groot voordeel voor handel en scheepvaart tot stand ge komen. Meft verwacht, dat nu spoedig van dit versnelde communicatie-middel gebruik zal kunnen worden gemaakt. Verleden week is een man te Wageningen in een tabaksschuur dood gevonden. De oorzaak van zijn sterven was verregaand misbruik van sterken drank. - Ds. J. E. van Toorenenbergenpred. te Lienden heeft schriftelijke toezegging van beroep naar de gemeente Slijk-Ewijk en Oosterhout ontvangen. Aangenomen het beroep naar de Her-v. gemeente te Deinum door Ds. N. Rignalda, pred. te Gorredijk. Bedankt voor het beroep naar St.-Jansga door Ds. C. Bosker, pred. te Exmorra. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gerefor meerde gemeente te Utrecht Ds. A. G. de Waal te Oud- Loosdrecht. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier werd op voorstel van het bestuur, besloten, de viering van het eeuwfeest, welke wegens de heerschende ziekte verdaagd was, in 186 6 niet meer te doen plaats hebben, maar die tot de eerstvolgende jaarlijksche vergadering uit te stellen. Zaterdag middag is aan het Steenschuur alhier een dienstmeid in het water gevallen en door den Stads-bode La Bivière, die zich onmiddellijk te water begaf, gered. Het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad bevat o. a. het volgende: //Het stoomschip Reinier Claeszen heeft den 24sten de zer zeer slechte tijdingen aangebracht van Sumatra. De nau welijks onderworpen bevolking der Pasumah landen heeft, zoodra zij zich door de vermindering onzer daar aanwezige krijgsmacht sterk genoeg gevoelde, getracht het juk weder af te schudden; zij heeft geweigerd de van haar gevorderde diensten te verrichten nieuwe bentings opgeworpen en zich tot een herhaald en hardnekkig verzet voorbereid. De op stand heeft zich zelfs verder uitgebreid; in de Redjang is een versterking der onzen door den vijand overvallen waar bij naar men zegt, aan onze zijde eenigen gesneuveld zijn. Ook de bevolking der Moesi Oeloe en Moesi Ilir is in dien althans de hieromtrent verspreide berichten juist zijn - in verzet gekomen, en te Palembang, waar slechts een zwakke bezetting aanwezig is, was men bij het vertrek van de Reinier Claeszen ver van gerust. Van Batavia zal zoo spoedig mogelijk versterking, naar wij vernemen bestaande uit twee kompagniën, worden gezonden om ons gebied te beveiligen en den strijd tegen de opstandelingen te hervat ten. - De schuld van het gebeurde wordt, in zekere mate althansvrij algemeen aan den resident van Palembang P. L. van Bloemen Waanders geweten, die het doel der expeditie als volkomen bereikt en de bevolking als geheel bevre digd zou hebben voorgesteld. Hoe dit zijde tegenwoordige toestand eischt spoedige en krachtige voorziening, en wij zijn thans op nieuw in een dier oorlogen gewikkeld, waarvan het einde niet is te voorzienen waarin de overwinning ten slotte dikwijls meer kost dan zij waard is. //Ook van Borneo's Westkust luiden de berichten niet volkomen gunstighet werk der bevrediging gaat uiterst langzaamen steeds blijft gevaar bestaan voor een nieuwe uitbarsting van den opstand. //Van Java valt te berichten: dat de koffie-oogstvolgens de staten bij de Javasche Courant openbaar gemaakt, voor dit jaar geraamd wordt op bijna gelijke opbrengst als die van het vorige jaar, de suiker-oogst p. m. 150,000 picols hoo- gerdat het disconto der Javasche Bank weder tot 10 pCt, is teruggebracht; dat de Kamer van Koophandel en Nijver heid te Batavia een verslag van zeer belangrijken inhoud over 186 5 in het licht heeft gegeven; dat zich te Soera- baya vele cholera-gevallen voordoendat de heer H. E. de Vogel, laatst resident van Japara, op zijn verzoek eervol uit 's Lands dienst is ontslagen, en in zijn gemelde betrek king vervangen wordt door den heer P. W. A. van Spalllaatst inspecteur der cultures; eindelijk dat den 16den dezer een monument ter eere van den algemeen geachten en beminden menschenvriend wijlen den R. K. pastoor II. van der Grin tenop het kerkhof te Batavia is iDgewijd geworden. //In het Koninkrijk Corea, ten noorden van China, is een bloeddorstige vervolging aangevangen tegen de Europee- sche en inlandsche Christenen. De laatstenongeveer 5 0,000 in getal, werden gedwongen tot verzaking van hun geloof; negen Fransche geestelijken, waaronder twee bisschoppen, zijn gruwelijk vermoord geworden. Algemeen verwacht men eene krachtige tusschenkomst der Fransche en Engelsche Regeeringen." De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Zater dag des namiddags te- 5 uren 6 2°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Zondag morgen le 5 uren 47°, te 8 uren 50°, 'a middags te 12 uren 605, 's namiddags te 4 uren 60°, te 5 uren 58°, te 8 uren 52°, te 10 uren 48°. Maandag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 6 2°, te 4 uren 5 8°. Buitenlandsch Nieuws. In de Akensche Courant treft men een belangrijke be schouwing aan betreffende de betrekking van Limburg en Luxemburg tot den Duitschen Bond. In Berlijn heeft men voor Limburg niet den kleinsten vinger over, maar voor Luxem burg strekt men beide handen uit. De verhouding van Lim burg tot Duitschland bestond van den aanvang af slechts in naam. Daarentegen wat Luxemburg betreft, wanneer Prui sen in de vesting zich wil blijven vestigenzal Holland haar er niet uitzetten. In elk geval is het onbegrijpelijk, welke gewichtige belangen er voor Holland bestaan, om zich los te maken van een verbinding met Duitschland of met Pruisen. De Bondsplichten hebben op Holland niet gedrukt, ook in Luxemburg niet; in het minst niet in Limburg. Holland bracht daarvoor geen offersmaar Duitschland nam die verplichtingen op zich. Nederland had daardoor aan Duitschland een steun, terwijl het zich alleen in een belang rijken oorlog niet beschutten kon. De tegenwoordige gram storigheid kan derhalve alleen haar grond vinden in het verlan gen naar de vriendschap van Frankrijk. Voor angstige be rekeningen is dat een slechte kans. Men behoort daarbij ook slechts aan de mogelijkheid te denken dat de Beschermer zich als Veroveraar kan aanstellen, zoodat Frankrijk onver hoopt na verloop van een jaar gaat berekenen dat het be lang en lust heeft, om zich van den beschermeling meester te maken. Nederland en Belgic zijn een lokaas voor Frank rijk maar voor Duitschland een dam voor welks behoud

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2