Maandag 8 October. N°. 2042. A». 1866, Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. PK. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu- welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters der gemeente Tennunten A. B. Botjes, en Hoogwoud A. Magnin. Z. M. heeft aan Mr. H. W. van Werkhovenop verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Amersfoorten is voorts in zijne plaats tot notaris aldaar benoemd G. A. van Werkhoven, cand.-not. te dier plaatse; een en ander in te gaan met 1 Nov. a. s. Door Z. M. is voor een jaar op non-activiteit gesteld de 1ste luit. A. H. Baron van Voerst van Lijnden van het 2de reg. infanterie. Vrijdag is voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, o. a. behandeld een beroep van N. Messchaert Snellen van een besluit van Burg. en Weth. van Leidenwaarbij aan hem de vergunning is geweigerd tot oprichting van een magazijn van beenderen in het per ceel aan de Apothekersdijk Wijk 6, N°. 13. Vrijdag had te Rotterdam plaats de 15de algemeene Tergadering der Nederlandsche Zendings-Vereeniging. Van de 57 afdeelingen waren 22 vertegenwoordigd door 42 af gevaardigden. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren P. de Braai, J. JVI. A. Bicker Caarten en B. H. Metzuywerden allen herkozenwaarvan de laatste voortaan als secretaris voor het binnenland zal optreden. Er werd een halfjaarlijksch verslag uitgebracht en vele belangen der ver- eeniging werden besproken. Daaruit bleek van den bloei en de langzame uitbreiding der vereeniging. De geldelijke toestand liet evenwel gedurende het afgeloopene gedeelte van dit jaar veel te wenschen over. Tegenover een ontvangst van f 16,400 stond een uitgaaf van f 21,100. De vereeniging heeft thans drie posten met vijf zendelin gen, waarvan drie in de Preanger en twee in de residentie Cheribon. Het merkwaardigste feit in deze vergadering was dat het hoofdbestuur ter tafel konde brengen 1°. een Soen- daneesch spelboekje; 2°. twee Soendaneesche rekenboekjes; 3°. een exemplaar van het bijna geheel afgedrukte Evan gelie van Lukas in het Soendaneesch. In de volgende week zullen de Gebroeders Davenport binnen Leiden eene voorstelling geven van hunne kunstver richtingen die aan het wonderbaarlijke grenzennaar het geen in binnen- en builenlandsche dagbladen daaromtrent wordt medegedeeld. Donderdag avond hebben zij te Rotter dam het publiek verbaasdwant al zag en hoorde het nog zoo scherp, het begreep niets van dat alles, wat volgens bet programma werd voorgesteld. O. a. wordt daarvan het volgende medegedeeld //De beide heeren Fay en Davenport zitten gebonden ieder aan een kant eener tafel. Op die ta fel een guitar, een viool, een tambourijn. Het licht wordt uitgedaan. Volkomen duisternis heerscht. Geluiden van ge noemde instrumenten. Door de lucht zweven ze, zich weinig bekommerende over de tot nog toe geëerbiedigde wetten der zwaartekracht. Plus légers que l'air en bespeeld door den een of anderen onzichtbaren duivel, waren ze als vleer muizen rond boven de toehoorders, later toeschouwers, als de instrumenten met phosphorus worden ingewreven. De ge- 1 mirabile visu gebonden in zijn hemdsmouwen. Daarmede niet tevreden endosseert hij een jas, door een der aanwe zigen afgestaanhoewel met dezelfde ditmaal gezegelde ban- bonden heer Fay trekt vervolgens zijn rok uit en zit den gekneveldmet den jas aan is hij op dezelfde wijze gekneveld en gezegeld. Eindelijk nemen twee heeren uit het publiek bij hem aan de tafel plaats, alle drie houden elkaar vast en hetzelfde geluid en gefladder wordt waargenomen. Vrijdag morgen is te Amsterdam aan eene beroerte overleden de Wethouder Brouwer Ancher. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft na afgelegd examen als candidaten tot den Heiligen Dienst toe gelaten de heeren B. A. Lasonder en C. M. Vos, candida ten in de godgeleerdheid aan de Utrechtsche Hoogeschool. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Aalst Ds. M. J. Wentink te Loon op Zand; te Oud-Alblas Ds. J. Vermeer te Linschotente Warder de cand. J. E. Moltzer; te Bie- selinge Ds. W. J. Immink te Cothemte Zevenbergen Ds. W. J. Geselschap te IJselmuiden. Bedankt door Ds. A. J. P. W. de Wilde voor het beroep naar Purmerenddoor Ds. P. F. van der Steen te Babylo- niënbroek voor dat naar Noordeloos. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gerefor meerde gemeentente Giesendam Ds. II. Beuker te Rot terdam; te^ Heerde Ds. F. Bederus te Weseper. Heden Zaterdag heeft Dr. M. J. de Goeje het bui tengewoon hoogleeraarambt bij de letterkundige faculteit aan de Leidsche Hoogeschool aanvaard met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw, ten onderwerp hebbende: //De belangrijkheid van de be oefening der Arabische taal- en letterkunde." - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 5 8°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 5 0°. Zaterdag morgen te 5 uren 4 8°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 62°, 's namiddags te 4 uren 62°. De //Morning Star" legt vrees aan den dag dat de aanzienlijke invoer van katoen een hoogst ongunstigen in vloed op de geldmarkt zal uitoefenen. De geldmarkt wordt door zulke ongelukkige omstandigheden beheerscht, zegt dit blad dat groote voorspoed en evenzeer veel tegenspoed de zelfde uitwerking op het nationaal vermogen kunnen hebben. Volgens de door den Board of Trade overgelegde staten bedroeg de invoer van katoen in de 7 eerste maanden des jaars eene waarde van 28,004,469. De opbrengst van den nieuwen oogst zal weldra in Engeland aankomen en de verplichtingen jegens Amerika zullen zóó toenemen dat er aanzienlijke hoeveelheden goud tot dekking van het ver schuldigde naar New-York zullen moeten gezonden worden de uitvoer van Engeland naar Amerika, ofschoon uit velei^gi^ artikelen bestaande, kan in lang na niet dekken Jrëfgeen Engeland uit Amerika aan katoentarwemeel en petroletrm ontvangt. Bij het einde van zijn betoog Ifcmt hA.,Gf§d tof*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1