b. de groote bronzen medaille aan J. van der Kamp, de kleine bronzen medaille aan C. VV. Hasselbach voor een spiltrap. Buitenlandsch Nieuws. uitslapenv had hem laten liggentoen hij eenige uren la ter nog in dezelfde houding onbeweeglijk voorover lag, trachtte hij hem te wekken. Elke poging daartoe was ech ter vergeefs. Men zond om geneeskundige hulp eu de ge neesheer die den schijnbaar slapende onderzochtverklaarde, dat deze reeds eenige uren dood was. Ds. V. J. Koningsberger te Hazerswoude heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde gemeente te Hantum en Hantumahuizen alsmede toezegging van beroep naar Does burg. Toezegging van beroep naar Oosterland bij Zierikzee gedaan aan Ds. I. H. Gravenstein te Serooskerken. Donderdag avond had, begunstigd door het fraaie we der op Zomerzorg het Concert plaatsdat door het Muziek gezelschap //Vermaak door Toonkunst" werd gegeven ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen van aan de cholera overle denen. Een ruime inteekening had daartoe medegewerkt. De uit voering van het programma der muziekstukken liet niets te wenschen over. Jammer dat het bezoek niet talrijker was het Bestuur had voor een ruime verlichting gezorgd. De leden van het collegie van dagelijks bestuur werden er even wel niet gemist. Het Bestuur intusschen heeft wederom aan spraak op billijke waardeering van hare ijverige bemoeiin gen tot een weldadig doel. Donderdag avond had in het gebouw tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche algemeens vergadering plaats der leden van het Genootschap //Mathesis Scientiarum Ge- nitrix", die door den Voorzitter Prof. D. BiereDs de Haan werd geopend met een uitvoerig verslag der lotgevallen van het Genootschap gedurende het afgeloopen genootschapsjaar, ten aanzien van het onderwijs en de onderwijzers van de beide afdeelingenwaarin deze instelling is gesplitst: de burgeravondschool en de ambachtsschool. Talryk waren de veranderingen die in het personeel der onderwijzers hadden plaats gehad, zoodat het verlies van eenigen werd betreurd; de ijver van allen werd geroemd en met veel lof werd ge waagd van het onderwijs, dat gegeven wordt en van de wel willendheid der Regeering en van den heer J. Kneppelhout, die voor het gebruik van hulplocalen hadden gezorgd, tij dens den aanbouw van een sierlijk gebouwdat dezer dagen was in gebruik genomen. De geldmiddelen van het Genootschap waren in een_ goeden staat, voor zooveel de burgeravond school betreft door een subsidie uit de gemeentekas van 3000 'sjaars, terwijl evenwel behoefte bleef bestaan aan vermeerdering van ledendie door hunne jaarlijksche bij dragen het onderhoud der ambachtsschool moesten bevorde ren. De burgeravondschool telde thans 23 leerlingen, waar onder 18 nieuwe. Bij den aanvang der wintercursus waren voor de ambachtsschool 3 2 nieuwe leerlingen toegelaten. Na de mededeeling van den uitslag der beoordeeling van de ingekomen antwoorden op uitgeschreven prysvragenwer den door den Secretaris, den heer C. G. Nieuwveen de toe gewezen belooningen uitgereiktals Bouwkundig schaduwen de groote bronzen medaille aan J. Verkoren, de kleine bronzen medaille aan J. Vlasveld. Perspectief teekenende kleine zilveren medaille aan H. M. van Gelder, de groote bronzen medaille aan W. F. van der Heijdeu. Werkstukken a. de kleine zilveren medaille aan J. Hart- velt, de groote bronzen medaille aan J. Verkoren voor een slingertrap. c. de kleine bronzen medaille aan N. van der Heijden, en een boekgeschenk aan VV. C. Mulder; loffelijke vermel ding aan J. Hakkenberg voor een houten kap. Dupuis-teekenende groote bronzen medaille aan J. de Vink, en eervolle vermelding aan J. van Iterson en C. de Vink voor ornament-teekenen. Aan de leerlingen der burgeravondschooldie den twee jarigen cursus hebben doorloopen, P. E. Rijk, J. Kriest, C. M. Petri, P. G. Lancel en H, M. Boekwijt werd een ge tuigschrift uitgereikt. Vervolgens werden door de vergadering tot nieuwe bestuur ders benoemd de HH. J. van Lith, J. A. van Dijk en Dr. W. Pleyteen besloten tot een wijziging der wet, tengevolge waarvan voortaan, tot benoeming van bestuurderseen dub beltal in plaats van een viertal zal worden aangeboden. Uit Paramaribo wordt ons het volgende gemeld In het 2de kwartaal d. j. zijn uit Suriname uitgevoerd: 5,490,049 "tê suiker. - 546,650 kakao. - 144,015 ff katoen. 133,481 gallons melassie. - 22,038 gallons rum. - 32,960 kwassiehout. - 149 pies vierkant en rondhout. - 26 pies eedeplanken. - 25,170 huiden. - 545 <8 visch- lijm. - 311 arrowroot. - 23 vaten lemmetjessap. - 8,000 kokosnoten. Van hetwelk naar Nederland: 1,700,925 suiker. - 314,310 kakao. - 59,520 katoen. - 84,156 gallons melassie. - 3,600 gallons rum.- 32,960 kwassiehout. - 129 pies vierkant en rondhout.- 2 2,590 "ffi huiden. 184 vischlijm. - 311 arrow root. - 2 vaten lemmetjessap. - 1,093 oud metaal. Het overige naar Noord-AmerikaEngeland, de Engel- sche koloniën en andere vreemde plaatsen. Vrijdag morgen viel een jongen van 12 jaar, Gerrit de Boer genaamd, in den Nieuwen Rijn bij de Korenbrug; de agent van politie Oldenburg dat ziende sprong er dade lijk bij en redde hem het leven. - De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 56°. Vrijdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 70°, 's namiddags te 4 uren 67°. - l)e toestand van graaf Von Bismarck is aanmerkelijk verbeterd; hij is waarschijnlijk Donderdag naar Pomme- ren vertrokken. De geneesheeren hopen dat 14 dagen rust toereikend zullen zijn om zijne gezondheid geheel te her stellen. De //Staats-Anzeiger" deelde dezer dagen den volgen den staat mede van de aan beide zijden geleden verliezen aan officieren en manschappenalsmede van de buitgemaakte tropeeënvoor zooverre omtrent een en ander tot dusverre juiste opgaven zijn te bekomen. Aantal gevangenen en vermistenPruisen en zijn bond- genooten 4 officieren en 1692 man. Oostenrijk en zijn bond- genootenin Pruisische gevangendepots afgeleverd: 5 28 offic. en 3 5,932 man, in Pruisische lazaretten 411 offic. en 13,93 5 man. - Aantal gewonden en gesneuvelden: Pruisen en zijn bondgenooten. Volgens de lijsten der verlorenenzijn voor den vijand gebleven 164 offic. en 2573 man; naar de lijsten der lazaretten sedert aan wonden enz. gestorven 120 offic. en 2 881 man; voor den vijand gewond 568 offic. en 14.630 man. Oostenrijk en zijn bondgenooten: De boven opgegeven 411 offic. en 13,935 man. Het getal gesneuvelden en verwondendie niet in Pruisische krijgs gevangenschap geraakt zijn, is hier onbekend. Volgens in de //Oesterr. Milit. Ztg." tot 1 Augustus openbaar gemaakte lijsten van verlorenenbedroeg alleen aan offic. der inf. en caval. (gevangenen uitgez.) het verlies 246 5 waaronder 135 staf-offic. Verlies aan geschut, vaandels enz. Aan de Pruisische zijde: niets. Aan de vijandelijke zijde: 486 ka nonnen 31 vaandels en standaards. Gedurende den jongsten oorlog ontmoette een Pruisi sche beambte van den veldpost, die zich geheel alleen op den weg van Islau naar Znaym in Moravië bevondonver wachts een Oostenrijksch soldaat, met wien hij vroeger bij het bondsgarnizoen te Mentz had gediend. Nadat zij elkan der herkend en hartelgk gegroet haddengaf de Pruis te kennen dat hij den Oostenrijker gevangen moest nemen. //Neen, oude kameraad," sprak laatstgenoemde, //dat gaat zoo niet; wij zijn hier alleen, en zoo gij mij niet gewillig volgt, zal ik tot mijn leedwezen genoodzaakt zijn geweld te gebruiken." Toen de Pruis beweerde dat hij tot de over winnaars behoorde, zeide de Oostenrijker dat hij in zijn eigen land was en daarom grooter rechten had. De strijd tusschen de oude vrienden duurde zeer lang, en daar geen van beiden in zijn plicht te kort wilde schietenbesloten zij elkander wederkeerig te arresteeren. Zij gaven daaraan gevolg en vervolgden stevig gearmd den weg, elkander over hun krijgsmansleven onderhoudende. Nadat zij aldus lang waren voortgewandeldstelde de Oostenrijker voor, dat zij, na hun plicht te hebben gedaannu ook elkander in be-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2