Koloniëndie wist wat hij wilde en niet gelijk ook menig liberaal handelde pro reuata. Er is tijd noodig, om weder te komen in een goed vaarwater en daartoe willen wij on partijdig beoordeelen de begrooting der uitgaven voor 1867, opdat toch blijke, dat de beginselen der constitutioneele richting onder elk bewind zieh ook door een eerlijke toe passing onderscheiden en alleen daardoor kunnen veld win nen en de zegepraal behouden. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot rijkshavenmeester aan de haven van Breskens P. de Boo, aldaar; tot kanselier van het Nederl. consulaat-generaal in Japan L. T. Kleintjes tot proc. bij de arr-rechtb. te 's-Hage Mr. C. van Zegwaard adv. aldaar; en tot plaatsverv. kantonr. te Almelo Mr. J. G. Veening, not. en adv. aldaar; - met ingang van 1 Januari 1867, bij de algemeene rekenkamer in Nederl. Indië be noemd: tot voorzitter J. J. Lefèber, presid. van dat col legie; tot leden W. E. Schenk, J. W. van Weelderen, G. H. Bensing, A. A. Cl uwenleden van collegie; J. C. P. Evers, ambtenaar ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, en J. S. van Coevordeusecr. van meergemeld collegie. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsehe Zaken zal op Zaterdag, den 29sten September aanstaande, niet plaats hebben. Ten gevolge van de waarneming der betrekking van secretaris-generaal bij het Departement van Oorlog door den tegenwoordigen hoofd-intendant, den generaal-majoor Harden- berg, en zoolang dit het geval zou zijn, wordt het korps der militaire intendance vermeerderd met een onder-intendant van de eerste of tweede klasse. Bij gelegenheid der beraadslagingen over het ontwerp- adres van antwoord op de Troonredeheeft de Baron van Wassenaer Catwyck in de Tweede Kamer Maandag 11. ver klaard, dat hij zich zou doen kennen als een modern man, waar het geldt bevordering van vooruitgang op het gebied van ny verheid, kunst en wetenschap en al wat tot de stof felijke ontwikkeling der Natie kan bijdragenmaar nimmer modern zou willen heeten op godsdienstig gebiedvooral zou hij op de zuivere en eerlijke uitvoering van de wet op het lager onderwijs bij de Begeering aandringen maar geen herziening van die wet voorstellen. De heer Keuchenius heeft op nieuw de zaak van het lager onderwijs besproken in de zitting van Dinsdag en de Begeering gevraagdof zij nog even onverschillig als vroeger bleef, ten aanzien van de gemoedsbezwaren van de achtenswaardige minderheden van alle gezindheden, - of de agitatie, die eer toe dan af genomen was, reeds was gesust en of de Minister geneigd was handelend op te treden ten aanzien van de klacht over een hulponderwijzer, die een kind had afgeraden thuis den Bijbel te lezen en daardoor bij dit kind afkeer van den Bijbel had ingeboezemd, welk geval geldt voor duizend an dere voorbeeldenomdat die wet toelaat de benoeming van hoofdonderwijzers, die met den Bijbel den spot drijven. De Minister heeft daarop geantwoord, dat de Begeering wenscht een milde toepassing der wet op onpartijdige en rechtvaardige wijze en wat het bijzonder onderwijs betreft: zoo de grieven niet door de toepassing uit den weg kunnen worden geruimddan zou een herziening noodig zijn. De Begeering heeft onderzocht of er grieven bestaan; ze zijn zeer zeldzaam. Er is een voorbeeld bijgebracht van on juiste toepassing, maar nu moet men niet dat ééne voor beeld bijbrengen als bewijs dat er meer onderwijzers zijn die verkeerd toepassen. Men moet de grieven voorstellen naar waarheid en wat men tot opheffing zijner bezwaren wenscht formuleeren. De Minister zou ten stelligste bestrijden de her ziening van art. 94 der grondwet en art. 23 der wet van 18 57, in zooverre die een blaam op het onderwijs zou kun nen doen werpen. Met 't oog op de groote uitgavendie reeds bij de begrooting van oorlog moeten worden voorgesteld en de niet minder aanzienlijk buitengewone aanvragendie in de naaste toekomst zullen moeten worden gedaanzal in het volgende jaar geen kamp te Milligen worden gehoudenmaar zullen slechts eenige kompagniën artillerie en het bataljon mineurs en 3appeurs een kamp betrekken. De verhooging van f 768 5 op de begrooting voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten voor 1867 spruit voort uit de vermeerdering van het bedrag der pen sioenen. Het stelsel van den Minister van Oorlogwaar mede de verhooging van het eindcijfer der begrooting voor 1867 wordt verdedigd, lost zich op in vermeerdering van de levende strijdkrachten door het op meerder sterkte hou den van het gestadig in dienst blijvende gedeelte; - voorts verandering van het in gebruik zynde geweer; - bewape ning der kustbatterijen met aanschaffing van enkele stukken geschut van zwaar kaliber. Dinsdag morgen zijn naar Oost-Indië vertrokken van Vlissingen Zr. Ms. schroefstoomschip //Leeuwarden onder bevel van den kapt. luit. ter zee A. J. Kroef, en van het Nieuwediep Z. M. korvet met stoomvermogen //Wil- lemonder bevel van den kapt. luit. ter zee F. L. Geer- ling. Te Amsterdam is overleden de heer Wolff, ten ge volge van een kwetsuurdie hem is toegebracht op het oogenblik, dat hij den burgemeester Fock bij de onlangs plaats gehad hebbende wanordelijkhedenhulp wilde ver- leenen. In den nacht van 22 op 23 dezer keerde zekere steenbakkersgezel uit Termunterzeil in gezelschap huiswaarts. Op den grindweg onder die gemeente werd hij onverhoeds aangevallen door twee manspersonendie hem met een stok of ander voorwerp in erge mate sloegen en aan het hoofd verwonddenzoodat hij bedwelmd neerviel en door zijn mak kers naar zijne woning moest worden geholpen. Geneeskun dige hulp werd zoo spoedig mogelijk ingeroepen en bleek het, dat de wonde van zeer bedenkelijken aard was. Woens dag middag lag hij nog bewusteloos neer en verkeerde in gevaarlijken toestand. Van deze misdaad is aan de justitie kennis gegeven en zal men het verdere onderzoek dezer zaak moeten afwachten. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 65°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 5 6°. Donderdag morgen te 5 uren 5 6°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 68°, 's namiddags te 4 uren 64°. Buitenlandsch Nieuws. - By het Oostenrijksche Ministerie van Financiën is een nieuw leeningsplan aanhangig; men heeft namelijk het voor nemen om voor 500 millioen florijnen schuldbrieven uit te geven tot den parikoers en vyf percent rente. Het succes van dezen zonderling klinkenden maatregel moet verzekerd wezen door een geniale combinatie, waarvan echter de bij zonderheden nog geheim worden gehouden. De Pruisische soldatendie in den oorlog een of meer dere ledematen hebben verlorenworden, op kosten van den Staat, van kunstmatige armen en beenen voorzien. Ten gevolge van de inlijving der door Pruisen over wonnen landen, zal het geheele postwezen moeten worden georganiseerd. Men vleit zich dat thans voor het brie ven- verkeer door geheel Pruisen een eenig porto zal worden vastgesteld. Vroeger reeds bestond het plan om dit op één silbergroschen per brief te bepalen. In brieven uit Biarritz wordt gemeld, dat sedert de aankomst van Keizer Napoleon aldaar zijn gezondheids toestand zeer is verergerd. Men verzekert zelfs, dat hij het bed niet verlaat. De Maha-radjah van Lahore is te Parijs aangekomen. Hij is met zijn gevolg, bestaande uit een dertigtal perso nen, o. a. verscheidene jonge vrouwen van zeldzame schoon heid, aan het Grand Hotel van den boulevard des Capucines afgestapt. De Londensche brandassurantie-maatschappijen zijn er op bedacht om hare tarieven te verhoogenaangezien de ondervinding heeft geleerddat het thans bestaande tarief niet voldoende is tegenover de hoogst aanzienlijke risico s. Tevens is voorgesteld, om als algemeenen maatregel in te voeren, nimmer meer dan de marktwaarde der verzekerde goederen te voldoenaangezien het gebleken isdat juist die goederen die hoog zijn verzekerdbij een lagen stand der prijzenhet meest verbranden. De HH. Sloper en Paris te Londende bekende invoerders van vleesch uit afgelegen werelddeelenhebben

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2