N\ 2031. Vrijdag 28 September. A°. 1 ft :V LEIIISCH ItlliltLA Prijs der Ad verten tiën, 1-6 regels fO.Tb. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten ran l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cis. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 33 ui.; 10 u. 16 m.j 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51 m.; 3 u. 1 m.; 4 u.' 45 m,; 9 u. Op Zon- en^Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren, Des Zondags buiten dienst. Poetbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 's uamidd. te 8 u. 35 m. 's avonds te 7 u. 66 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oo»t-Indiaohe Landpost. Over Southampton 1 en 17óver Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegranf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebeatuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 oren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren .'De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhai», eiken werkdag van 's morgens 12 1 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Hechten en Aeoijnzen dagelijks van 9luren sa vau 36 uren; van'«-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dsgeljjks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadastervan 94 uren. De ütaatsbegrootlng voor 1867. II. De beraadslagingendie in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal zijn gehouden over het ontwerp-adres van ant woord op de Troonredebetreffende den toestand van 's Rijks geldmiddelen nopen ons tot nadere toelichting en verdedi ging van ons gevoelen. De HH. Fransen van de Putte en Viruly Verbrugge hebben ons daartoe uitgelokt en in de gelegenheid gesteld. //Dat de koloniale bijdrage voor 1867 aanzienlijk minder zou zijn, is volkomen onjuistomdat de Minister de sluitingspost der Indische begrooting verwarde met de uitkomsten van het batig slot der Indische adminis tratie" zegt eerstgenoemde. Wij antwoorden daarop, dat de Minister zeer onberispelijk heeft gehandeldmet voor 1 867 onder de inkomsten niet meer te ramen, dan bij de Indische begrooting, door de wet vastgesteld, was aangewe zen, d. i. geen 2 5 millioenzooals door den Minister Betz zonder begrooting was geraamd, maar 16.231.789,63. 't Zou ons niet zoo zeer verbaasd hebbenals de Minister slechts f 13.355.461,63 had geraamd, omdat de verhoo ging door het amendement van den heer Van Heukelom waarover de stemmen eerst staakten en later slechts een ge ringe meerderheid beslistegrond gaf tot een voorzichtige raming. En nu doet het er niets toe, dat //sedert 1861 is geamortiseerd 5 2 millioen en voor de spoorwegen uitgege ven 70 millioen uit de koloniale bijdragen," want toen werd de Indische begrooting der uitgaven niet vastgesteld door de wet en had de Minister van Koloniën de koorden van de beurs. De tegenwoordige toestand is derhalve niet zoo gunstig als vroeger en moet eerst blijkenals het batig slot der Indische rekening wordt vastgesteld. - De heer Van de Putte merkt aandat de gewone uitgaven met 3 mil lioen voor 1867 vermeerderd worden, maar hij vergeet, dat de uitkeering van het 4/5 der personeele belasting aan de gemeenten over 1866 was uitgetrokken voor acht maan den en voor 1867 moet geraamd worden voor twaalf maan den of f 2.202.000 meer. De berekeningen van den heer Viruly Verbrugge, voor zooveel zij kenbaar zijn uit het voor ons liggend verslag der zitting, komen ons evenzeer onjuist voor. Op de Staatsbegrooting voor 1 866 komt geen batig slot over 1865 onder de middelen voor; het is even regel matig, om op de begrooting voor 1867 het vermoedelijk ba tig slot voor 1866 onaangeroerd te laten. Die eenig begrip heeft van comptabiliteit zal erkennen, dat zulk een raming gevaarlijk is, zoodat het zelfs bij de plaatselijke begrooting voor een volgend jaar niet geoorloofd is het vermoedelijk overschot van het loopende dienstjaar te ramen. Het doet er derhalve ook niets toe of af, dat de Minister reeds spreekt van of in berekening brengt sommen van 2.800,000 voor buitengewone uitgaven en ƒ2.500.000 als leening aan de maatschappij voor exploitatie van spoorwegenwant het over schot van 1866 is nog onbeschikbaar dan alleen voor uit gaven van den loopenden dienst. En wanneer geen gebruik gemaakt wordt van de overgebleven 61 millioen tot amor tisatie van schuld dan is dit een maatregel van het vorig Bewinddat in Mei zulks mededeelde en waartegen nie mand zich verzetteeen voorzichtigheids-maatregeldie wegens den bangen tijd waarin men verkeerde, lof ver dient en waarvan het tegenwoordig Bewind gebruik maakt, om onvoorzien voorgekomen uitgaven te kunnen bestrijden. Wij meenen derhalve ons gevoelen te hebben verduide lijkt en verdedigden betreuren het alleen dat op nieuw gelijk zoo menigmaal de liberale richting in een kwade reuk komt door een partijdige en onoordeelkundige bestrijding van personen, zonder alleen kracht te zoeken in een onbevoor deelde en onpartijdige voorstelling en critiek der zaken. Wat de heer Wintgens in een uitnemende rede bij den aanvang der beraadslagingen over bet ontwerp-adres betoogde en op merkte is waar en behartigenswaardig. De liberalen hebben op staatkundig gebied veel grondsdat zij bezatenverlo ren door zich te hechten aan personen en zich te buigen onder de heerschappij van bekwame en toch alt\jd faalbare leiders, en in de laatste twaalf maanden heeft zelfs een betreurenswaardige scheuring de eendrachtige samenwerking verstoord zoodat er zijn die hun roem hebben overleefd. Er zijn ons voorbeelden bekend van kiezers, trouwe en ijve rige mannen van veel invloed die bij de laatste verkiezin gen niets meer wilden weten van de liberale candidaten omdat zij geen vertrouwen stelden in een richting, die zich in tweeën verdeeld had: eene Thorbeckiaansche en een Putteaansöhe- maar nu liever een conservatief-lid voor de Tweede Kamer kozen. Daar zijn velen die het tot een grief maaktendat onder een Ministerie Thorbecke nimmer een bekwaam libe raal Minister van Oorlog was geweest en een Minister van

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1