Buitenlandsch Nieuws. bij bet Depart, van Buitenlandsehe Zaken benoemd tot rid der der orde van den Nederl. Leeuw. De plaatsing met den lsten dezer maand van den luitenant ter zee 1ste klasse J. D. J. van der Hegge Spies op Zijner Majesteits transportschip met stoomvermogen //Java" is ingetrokken. De audientiën van de Ministers van Financiën en van Oorlog zullen op Donderdag den 27sten September niet plaats hebben. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week beginnende den 9den September en eindigende den 15den September, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 693 aan de ziekte gestorven 261, afgemaakt 64, hersteld 87, aan het einde der week nog ziek 301 runderen; terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 67,360, aan de ziekte gestorven 24,346, afgemaakt 10,531, hersteld 21,928 en nog ziek 5 65 runderen. Uit die betreffende de provincie Noord-Holland over de zelfde week blijkt, dat er in die week zijn aangetast 27, aan de ziekte gestorven 1, afgemaakt 25, hersteld en aan het einde der week nog ziek 1 runderenterwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 213 7, aan de ziekte gestorven 564, afgemaakt 831, her steld 741 en nog ziek 1 runderen. Uit die betreffende de provincie Utrecht over dezelfde week blijkt, dat er in die week zijn aangetast 1 220, aan de ziekte gestorven 716, afgemaakt 15, hersteld 45 2 run deren. Op de Staatsbegrooting voor 1867 is vau de tegenwoor dige staatkundige omstandigheden gebruik gemaakt, om de traktementen der gezantschappen te verhoogen zonder noe menswaardige vermeerdering der uitgaven en wel door ver eenvoudiging der missiën in Duitschland. Volgens een be raamd plan zullen de hoofden der Nederlandsche missiën, voortaan worden verdeeld in 4 klassen, als 4 gezanten a 2 8000 2 a ƒ.18000, 4 Minister-residenten a 12000 en drie zaakgelastigden a 8000. De 445 0 voor kosten van den Duitschen Bond zijn niet uitgetrokken, maar wel een som 2100 als bijdrage voor de Rijnvaart. Op de be grooting van het Departement van Justitie zijn de kosten voor den Hoogen Raad van Adel vervallen. Een som van 30848 is uitgetrokken voor aanbouw of herstellingen van gevangenissen o. a. ook te Leiden. Op de begrooting voor Binnenlandsche Zaken is f 151.000 meer voor den water staat, 160.000 voor 't onderwijs en 51.000 meer voor de nijverheid uitgetrokkenen o. a. voor het eerste ad ƒ32.000 voor den weg van Alkemade naar Leiderdorp en Haarlemmermeer, 100.000 voor de Tentoonstelling te Parijs. - De bevolking van het Koninkrijk der Nederlanden bedroeg op 1 Januari 1866 1.730.591 van het manne lijk en 1.761.205 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 3.491.796 inwoners. Door de visiteurs te Roozendaal zijn een partij kolen wagens aangehouden, bestemd voor de Staats-spoorwegen; - waarschijnlijk te laag gedeclareerd voor het invoerrecht. Door den heer D. van Kesteren, te IJzendoorn over leden, is aldaar vermaakt: aan de Hervormde gemeente 600 benevens een som van 1000, met last om de rente aan den tijdelijken predikant van IJzendoorn uit te keeren; voorts gelegateerd aan de diaconie de som van 3000, alles vrij van successierecht. Bij Ds. J. Moll te 's-Hage is ten behoeve van het nieuwe diaconie weeshuis aldaar ontvangen een gift van 5000 van mevr. de wed. H. Roelofsdochter van wijlen den heer D. Lammers. Men kan met zekerheid mededeelendat de Pruisi sche Regeering bij het verbod tot het houden van proces- siën naar Kevelaar uit Nederland blijft volharden en dat niet alleen de beambten van de spoorweg-maatschappij voor het vervoer met straffen bedreigd zijn, maar de bedevaartgan gers gevaar loopen door de politie te Cleve teruggewezen te worden. Als gewoon lichtgas tot een zeer hooge temperatuur verwarmd wordt, ontstaat er acetylene, dat zeer lichtgevend, maar ook zeer ontplofbaar is, als het met koper in aanra king komt, waardoor wellicht en zeer waarschijnlijk menige tot heden raadselachtige gasontploffing verklaarbaar wordt. De volgende episode wordt medegedeeld uit hetgeen is voorgevallen bij het laatste Amsterdamsche kermis-oproer Toen de menigte voor het beursgebouw stondwilde de directeur van politie het volk toespreken, doch het werd hem telkens onmogelijk gemaakt door een luid hoeraDaarop nam de zoogenaamde burgemeester van de Willemstraat het woord en zei tegen den directeur, dat als hij het stilzwij gen oplegde, allen zouden zwijgen. //Stil!" riep hij met een stentorstem en werkelijk zwegen allen. Zie je nu wel," riep hij uit, //dat ik meer op hen vermag dan jij?" Vrijdag avond 11. is te Purmerend een groot schan daal gebeurd. Na afloop van de Raadsvergadering, waarin besloten is dat de kermis aldaar in de volgende maand niet zal worden gehouden, heeft het gemeene volk, waaronder een menigte jongens slaande op een blikken trommelon der het geschreeuwRijg ze aan een messla dood de leden van den Raad, sla ze dood!" de straten en grachten afgeloopen en bij onderscheidene notabele ingezetenen met straatklinkers de glasruiten ingeworpen. Tot dit aldaar on gekend schandaal heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven een adres aan den Gemeenteraadingediend door sommige ne ringdoenden en draukverkoopersom de kermis wel te laten doorgaan. De politie doet onderzoek. Er bestaat een plan, om te Berg en Dal bij Nijme gen op te richten een hotel, bevattende 30 logeer- en 2 badkamersgroote eetzaalgezelschapszaalbillart- en mu ziekzaal kegelbaanstallingkoetshuis enz. De kosten wor den geraamd op 65,000. Eenige heeren waaronder ook onze stadgenoot Prof. Buijs, hebben een gedeelte grond aangekocht op het schoonste punt gelegen dat Berg en Dal oplevert; - de helft van het kapitaal is reeds aanwezig. Op een publieke verkooping te Waddinxveen is in de vorige week een wijnglas verkocht voor 64, dat door ad miraal De Ruyter aan boord werd gebruikt. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in Septem ber van het vorige jaar door een jager te Geervliet een kwartel werd geschoten, en na door den hond te zijn ge apporteerd, in de weitasch geborgen. Ofschoon het diertje by de tehuiskomst nog levend was, werd vergeten om het des avonds er uit te nemen. Den volgenden morgen werd het uit zijne netelige positie verlost, waarbij bevonden werd dat het beestje de beide vleugels bijna waren afgeschoten, doch zich overigens wel bevond. De vleugels werden ver- volgens geamputeerd en de kwartel in een daartoe geschikte kooi gezet. Al deze voor zijn leven zoo gevaarlijke operatiën stond de kwartel perfect doordezen zomer sloeg hij lus tig, en hij geniet tot nog toe de volmaaktste gezondheid. Dezer dagen werd aan een der stations van den spoor weg in de provincie Groningen een veewagen met schapen aan den trein gehecht. De afzender was nog even in den wagen (het was er een van twee verdiepingen) gegaanom zijne beestjes beter te plaatsen, en had niet bemerkt, dat men de deur had verzegeld, - ja, eer hij er aan dacht, stelde de trein zich in beweging. Bij het volgende station wilde de man er uit, doch hij kon, hij mocht niet; nie mand durfde het zegel verbreken; kortom, onze vriend was genoodzaakt tegen wil en dank een reisje mede te maken naar Harlingen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Willemstad Ds. H. W. A. Verhoeff te Scheveningen- te Aalst Ds. M. J. Wentink, pred. te Loon-op-Zand. De soiree déclamatoiredoor de vereeniging//Harmo nie" den 18den dezer maand gegeven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van aan de cholera overleden personenheeft na aftrek der onvermijdelijke kosten opgebracht de som van 100,91, die aan de cholera-commissie is ter hand gesteld. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 6 0°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 5 0°. Dinsdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 63°. De speelbank te Baden-Baden is gesprongen naar men zegt, door het spel van Graaf Karolyn. De Koning van Pruisen heeft aan Prinses Anna Mu- rat, Hertogin de Mouchyhet grootkruis der orde van Louise geschonken.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2