Buiteniandsch Nieuws. dat de strekking van dien brief door de stem der Natie worde versterkt. Het provinciaal gerechtshof in Zeelandheeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak van Jannetje en Janna van Hou te en Comelis Franse. Het Hof heeft de schuldplichtigheid van de 2de en den 3den beschuldigden, Janna van Iloute en Cornelis Franse, niet bewezen en sprak het hen, overeenkomstig art. 210 van het wetboek van strafvorderingvrijmet bevel tot hunne onmiddellijke in vrijheidstelling ten ware zij om an dere redenen in hechtenis behoorden te blijven. De lste beschuldigde, Jannetje van Houte, weduwe van Marinus van Weele, heeft het Hof schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van vergiftiging en ver oordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Mid delburg, alsmede in de kosten van het geding; met bevel dat een extract uit dit arrest zal worden gedrukt en aan geplakt te Middelburg en te Waarde, op de plaatsen waar zulks te doen gebruikelijk is, en tot teruggaaf der overtui gingstukken aan de eigenaars of rechthebbenden. De Voorzitter hield daarna de volgende toespraak: //Jannetje van Houte! Het vonnis is tegen u geveld. Gij zijt veroordeeldomdat gij uwen man hebt omgebracht. De straf des doods is tegen u uitgesproken. Zal de genadebe- tooniug van onzen geëerbiedigden Koning u van die straf ontheffen? Of zult gij sterven op het schavot? Het ant woord op die vraag kunnen wij niet gissen. Laat varen alle zorg voor de mogelijke wijziging van uw vonnis. Dat blijve toevertrouwd aan uwen verdediger, die met zooveel inspan ning en ijver, met zooveel hartelijke nauwgezetheid zijn moeilijke taak tot dusverre heeft vervuld. U roep ik toe-, vrouw keer in tot u zelve. BoeleersterGij hebt de huwe lijkstrouw geschonden. Gifmengster! Gij hebt uwen echtge noot, den vader van uw kind, gedood. Meer dan dubbeld schuldige! Gij hebt Gods geboden gruwzaam overtreden. De stem van uw geweten wekke het nog sluimerend gevoel van uwe schuld. Besef uvveD diepen val. Erken 't voor God, dat uwe zonden onuitwischbaar zijti. Verootmoedig u voor den Alwetende. - Kom tot berouw. Bid om genade. Besteed de u gegunde levensdagenom af te leggen uwe slechte begeerten, de boosheid van uw hart. Wat dan over u moge beschoren zijn, gij zult Gods rechtvaardigheid erkennen, gij zult berusten in uw lot; gij zult de eeuwigheid te gemoet zien met het oog op Zijne barmhartigheid gevestigd. Dat zij zoo Naar men mededeelt, heeft Janna van Houte, na hare vrijspraak bekend dat alles wat zij ter terechtzitting ter ha- rer bezwaring heeft aangevoerd, onwaarheid was, en dat zij alleen haar zelve had beschuldigd om, gelijk zij meende, daardoor hare zuster te verlichten. Maandag jl. had te Arnhem, in tegenwoordigheid van den gemeenteraad, de opening plaats vau de hoogere burgerschool. De burgemeester en de voorzitter der com missie van toezicht voor deze inrichting hielden bij deze ge legenheid toespraken waarna de directeur een kort verslag uitbracht aangaande de admissie-examens. De benoemde leera ren en toegelaten leerlingen, ongeveer 80 in getal, woon den deze plechtigheid bij. Het gebouw dat, behalve het ameublement, f 79,825 heeft gekost, is zoowel in- als uit wendig zeer fraai en kan door doelmatige inrichting zeker met de meeste burgerscholen van ons vaderland wedijveren. Uit Middelburg wordt bericht, dat de Belgische in genieurs verklaard hebben genoegen te nemen met het eeni- germate gewijzigd ontwerp der afdamming van de Ooster- Schelde. - Maandag had op de stoomboot varende van Rotterdam op Middelburg een allerdroevigst onheil plaats. Onder de passagiers bevond zich een zeevarende, te Middelburg te huis behoorende, die zes jaren door de uitoefening van zijn beroep afwezig was geweest en nu binnen weinige uren zijn familie hoopte weder te zien. Hij had eene aanzienlijke geld som bij zich, daar hij den vorigen dag had afgerekend. Hij gaf aan sommige passagiers, met wie hij in gesprek kwam, zijne blijdschap daarover te kennen en stelde zich zooveel vreugde bij het wederzien voor. Dien man nu trof het on heil over boord fe vallen bij het leunen ter plaatse, waai de passagiers worden af- en opgelaten. Redding was niet mogelijk. Groot was de verslagenheid die deze plotselinge dood aan boord te weeg bracht, gelijk het bij ieder, die dit onheil verneemt, gewis de innigste deernis zal te weeg brengen. Men schrijft uit Kapelle, dat aldaar een vreeselijke orkaan gewoed heeft, die zich bewoog in de richting van het Z. Z. W. en belangrijke schade heeft aangericht. In één boom gaard zijn minstens 40 stuks vruchtboomen ontworteld en totaal afgebroken op 3 a 4 voet boven den grond. De boo- men hadden gemiddeld eene dikte van S a 10 duim. De orkaan woedde omstreeks 11 uren 's avonds en was verge zeld van overvloedigen regen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Purmerend Ds. A. J. P. W. de Wilde te Rossum. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Koog aan de Zaan door Ds. J. C. Singelspred. te Spijk. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag zijn de geloofsbrieven van het nieuw raadslid den heer A. Tieleman onderzocht en goedgekeurd; voorts is be noemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden de heer J. van Efveren, hoofdon derwijzer te Woerden en besloten overeenkomstig het voorstel van HH. Commissarissen der Stedelijke Gasfabriekde prijs van het gas met 5 0 cent de 1000 kub. voeten te verminderen en alzoo te stellen op f 4.met behoud van de bestaande kortingen. Vervolgens is beraadslaagd over het voorstel tot het afbreken van de Rijnsburgsche poort en het leggen van een nieuwe brug over de Singelgracht; alsmede over een adres tot het in eigendom bekomen van het open plein bij de brug, waar vroeger de Wittepoort stond. Met 17 tegen 3 stemmen is besloten tot den afbraak van de Rijnsburg sche poort enz., en met 14 tegen 6 stemmen om aan den heer C. van den Berg kosteloos den verlangden gemeente grond ter bebouwing af te staan. De heer Van Kaathoven heeft zijn voornemen te kennen gegeven om aan den Gemeenteraad een schriftelijk voorstel in te dienen ten einde de gemeente-begrooting enz. te be handelen in sectiën of afdeelingen van den Raad. De levering van 300 stuks wollen dekens ten behoeve der Marine is door den heer Van Wensen te Leiden aan genomen voor 4.3 5 het stuk. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 6 0°, des avonds te 8 uren 5 6 te 10 uren 5 2°. Donderdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 64c, 's namiddags te 4 uren 60°. Op de kunsttentoonstelling te Brussel is dezer dagen een daad van vandalisme gepleegd; men heeft namelijk met de punt van een spijker of dolk gaten gemaakt in verschei dene kostbare schilderstukkeninzonderheid die welke door den Koning en den Graaf van Vlaanderen zijn aangekocht. Plertog Ernst van Coburg-Gotha bezit jachtgrondeD in het Beiersche Hoogland, in de nabijheid van Miesbach. Voor eenigen tijd liet hij er een jachtslot bouwen. Door zijne jongste politieke houding, vooral door zijn verbond met Pruisen, heeft de hertog er de achting der bevolking ver beurd en koestert deze nu zelfs verbittering legen hem. Het jachthuis in brand steken wilde men niet. De bergbewoners braken het echter tot den grond toe af, en stapelden de bouwmaterialen ordelijk soort bij soort op en naast elkan der, zonder het minste te ontvreemden. Men is er benieuwd naarof de overheid zich in deze zaak mengen zal. Den 26sten Augustus geraakte op den Erie-spoorweg een bij Narrowsburg staande trein met petroleum door bot sing met een goederentrein in brand. Er volgde een ont ploffing, waarbij de brandende olie, die zich op acht wag gons bevond naar alle kanten geslingerd werd en verschei dene huizen in brand stak. Vele personen verloren daarbij het leven. In het Court-Journal leest men weder het bericht, dat de Koning van Hanover het Loo als residentie van den Koning der Nederlanden zal aannemen. Thans wordt daarbij gevoegd, dat er een huwelijk op til is tusschen Prinses Fre- derik van Hanover en den Prins van Oranje. Eer hij echter naar Holland gaat, zou de blinde Koning Parijs bezoekenwaar hij in den loop der volgende maand gewacht wordt en waar reeds appartementen in het hotel du Louvre voor hem in gereedheid worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2