Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. opbrengst der afbraak, op f 8500 geraamd. De reorganisatie van het politiepersoneel bij dag en nacht zal geen meerder uitgaaf veroorzaken. Ue som voor onvoorziene uitgaven is op 10000 uitgetrokken of het dubbel der som voor 1866 toegestaan. Dit alleen willen we aanhouden, dat onze ra ming van uitgaven ƒ9129.615 minder is dan de begroo ting van 1867 behalve de nog oningevulde som voor de Rijnsburgsche-poort ad 8500, te zamen 17629.615. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Zierikzee Mr. B. C. Cauder gem. Angerlo Jhr. C. M. Brantsen secr. dier gem.; der gem. Bemmel W. L. B. A. van der Monde, secr. dier gem.; der gem. Gorsel Mr. J. A. van Hasselt; tot commissaris van politie te Amersfoort J. M. van Nieuwland, thans commissaris van politie te Harder wijk; tot not. binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, C. van den Berghcand.-not. te Haarlem, thans adj.-comm. 2de kl. ter prov. griffie van Noord-Holland; tot recht.-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te 's-Hertogenbosch Mr. J. J. M. Laurillard, thans plaatsverv. kantonr. en adv. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot inspect.-gen. der fortificatiën den gen.-maj. van der Hart Beek, chef van het bureaumateriëel der genie bij het Dep. van Oorlog, van welke laatstge noemde betrekking hij op de meest eervolle wijze wordt ont hevenonder dankbetuiging voor de daarin bewezen ge wichtige dienstentot chef van het bureaumateriëel der ge nie bij het Dep. van Oorlog den maj. S. H. Mosselvan hst korps; tot maj. den kapt. 1ste kl. E. A. Del Campo, genaamd Camp, van het korps. Bij besluiten van den 18den dezer heeft Z. M. goed gevonden 1°. aan den heer Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleeuen als gouverneur-generaal van Nederl. Indië, onder dankbetuiging voor de in die betrekking door hem aan den lande bewezen diensten en 2°. tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië te benoe men den heer Mr. P. Mijer, laatstelijk Minister van Ko loniën. Z. M. heeft aan Mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk van den Havixhorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als zijnen Commissaris in de provincie Drentheon der dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan den Lande bewezenen met ingang van 1 October a. s. in zijne plaats benoemd Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijck, raadsheer in het prov. gerechtshof van Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw zijnen Commissaris in de provincie Drenthe, Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk van den Havixhorst, ridder dier orde. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gez. van de 3de kl. II. J. Flint, van het 4de reg. infanterie, voorden tijd van vijf jaren te detacheeren bij het leger in Oost-Indië. De 2de luit.-kwartiermeester J. C. Ubbens is van het 8ste reg. inf. te Leeuwarden in ancienneteit bij het reg. veld-art. te Utrecht overgeplaatst. Naar men verzekert, heeft Z. M. de Koning zijn verlangen te kennen gegeven dat een gestreng onderzoek wordt ingesteld nopens de gepleegde ongeregeldheden, en de aanleiding daartoeop Maandag 11. na den afloop der opening van de Staten-Generaal te 's-Hage. - Volgens ingewonnen informatie zou de notaris G. Wenk, te Rotterdam, bij vonnis van de Kamer voor bur gerlijke zaken van de arrondissements-rechtbank aldaar, op -den 17den September 11. in het openbaar uitgesproken, van zijne bediening van notaris zijn afgezet. De Limburgsche bladen geven blijken van sympathie voor het planom de vestingwerkendie Maastricht en Venlo omgeven, te slechten. Ofschoon die vestingen genoemd worden in de tractaten van 1815, maken zij toch geen deel van den Duitschen Bond uit, terwijl de groote mogendhe den voor die tractaten geen eerbied betoonen. Evenmin als ten aanzien van Limburg, wenschen zij ook voor Luxem burg de betrekking tot Duilschland te laten op den vroe- geren voet, die reeds feitelijk is verbroken. De heer J. A. Bakker mocht Maandag een zeldzaam en aangenaam feest vierende herdenking namelijk van zijn 5 0jarigen loopbaan als onderwijzer in doorzichtkunde en ge. schiedenis der beeldende kunsten aan de Academie van beel dende kunsten en technische wetenschappen te Amsterdam zoowel als aan de vroegere instellingwaaruit de Academie in 1851 voornamelijk gesproten is. Hare leden, erkentelijk voor de zoo gewichtige diensten door den heer Bakker on afgebroken van 1816 tot 1866 met standvastigen ijver en trouw aan het onderwijs bewezenhadden op voorstel van het bestuur, besloten hem daarvoor een blijvend huldeblijk aan te bieden. Daartoe begaf zich Maandag een commissie uit genoemd bestuur naar zijne woning en vereerde hem na mens de leden onder anderen met het diploma van lid van verdienste en met een gouden medaille op den stempel der Academie. Te Arnemuiden is tot predikant beroepen de heer P. Hofmanthans te Scherpenisse en Westkerke. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Oost- zaan door Ds. Loeff, pred. te Ileusden. Hoofdkiesdistrict Leiden. Verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ingekomen 1138 Btem- briefjes. Van onwaarde 19; geldige 1119. Otto Baron van Wassenaer Catwyck 693 Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot374 Kapt. ter zee F. L. Geerling41 zoodat eerstgemelde verkozen is. -— De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 5 9°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°. Woensdag morgen te 5 uren 49°, te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 61°, 's namiddags te 4 uren 60°, Te Frankfort nemen de zaken eene ongunstige wen ding. De wetgevende vergadering heeft den eed van trouw geweigerd aan den Koning van Pruisenen daardoor haar eigen vonnis uitgesproken. Ook de vergadering der een-en- vijftigen heeft dezelfde houding aangenomen. De senaat even wel heeft dien eed afgelegd en in overleg met dezen zal de Pruisische commissaris Madaï de stad regeeren. Men meent dat het centraal bestuur opgedragen zal worden aan eene commissie van zeven personen. Men zegt voorts dat de Prui sische wet op handel en nijverheid al zeer spoedig in wer king zal worden gebracht, wat intusschen in strijd zou we zen met de inlijvingswet, waarbij bepaald is dat de Pruisische wetten eerst met 1 October 1867 zouden worden ingevoerd, De Koningin van Hanover bevindt zich nog steeds te Herrenhausen en schijnt niet voornemens te zijn het rijk te verlaten. Koning George had het tooneelgezelschapbehoo- rende tot den grooten schouwburg der hoofdstaddoen aan zeggen dat hij de leden van dat gezelschap in rechten ■vervolgen zou, in geval door hen, zonder zijne toestemming, voorstellingen gegeven werden. Dientengevolge bleef de schouwburg geruimen tijd gesloten. De Pruisische regeering heeft aan dien toestand een einde gemaakt, door de met Koning George gemaakte overeenkomst over te nemen, de achterstallige bezoldigingen der tooneellisten uit te betalen, en te bepalen dat de voorstellingen den 20sten hervat zul len worden. Als eene proeve hoe in Mecklenburg de maatschappij nog is samengesteld en door welke ouderwelsche bepalingen zij nog wordt beheerscht, strekke het onlangs genomen be sluit van den deken van het kleermakersgild. Daarbij wordt op boete van vijf thaler aan de kleermakers te Rostock ver boden om buiten hunne werkplaats werk te doen vervaar digen door gezellen die niet in het gild zijn opgenomen. Eene andere bepaling van hetzelfde gehalte, welke bij deze gelegenheid ter sprake kwam is die van het zadelmakers- gild waarbij aan zadelmakers verboden wordt stoelenmakers bij het bekleeden van stoelen behulpzaam te zijn. Er loopt te Parijs een gerucht, dat de heer Yon Bis marck er nog altijd bij Frankrijk op aandringt, zich schade loos te stellen door een deel van België te nemenmen voegt er thans bijdat Keizer Napoleon dit denkbeeld niet geheel verwerpt, maar de voorwaarde stelt, dat aan België alsdan vergoeding worde geschonken in grondgebied van Rijn-Pruisen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2